profil

Uzasadnij iż władza może deprawować i doskonalić człowieka

poleca 85% 896 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles Juliusz Słowacki

Władza jest marzeniem wielu osób. Każdy człowiek szczególnie ten z silnym charakterem chce nad kimś panować. Stanowisko szefa, kierownika lub prezesa ma jednak swoje złe strony. Mianowicie ludzie o egoistycznie ukształtowanej osobowości mogą to wykorzystać do prowadzenia rządów despotycznych ponad wszystko, dlatego stwierdzam, iż władza może deprawować ale również doskonalić człowieka co postaram się udowodnić w dalszej części mojej pracy.
Główna bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” jest idealnym przykładem na to jak władza, chęć jej zdobycia oraz chęć podwyższenia swojego statusu materialnego i społecznego może doprowadzić do tragedii. Balladyna już na początku wykazywała okrucieństwo i egoizm. Pierwszym tego aktem było zabójstwo siostry Aliny kiedy ta, konkurowała z nią w walce o męża - Kirkora. Na każdym szczeblu zdobytej władzy despotka uciekała się do coraz bardziej okrutnych zbrodni. Gdy stanęła już na szczycie swojej wędrówki wdała na siebie sprawiedliwy wyrok, który został błyskawicznie wykonany. Balladyna zginęła rażona piorunem.
Człowiek całe życie uczy się na błędach. Sentencja ta świetnie oddaje sytuację jaka zaszła w życiu Kreona, Króla Teb z dramatu pt. „Antygona” autorstwa Sofoklesa. Można uważać, iż jest on przykładem na to, że władza może psuć człowieka, ale według mnie jest inaczej. Kreon był dobrym królem i, aż nadto troskliwie opiekował się swoim państwem. Omijał jednak w postanowieniach prawa boskie co według mnie wynikało bardziej z jego charakteru niż z wpływu dzierżonej władzy. Według mnie Kreon przyznając się do popełnionych błędów chociaż w części usprawiedliwił swoje postępowanie, dlatego uważam go za przykład człowieka, którego charakter władza udoskonaliła.
Podsumowując, do panowania nad czymś lub nad kimś potrzebni są ludzie rozważni o mocnym charakterze oraz otwartej na uwagi i propozycje osobowości. Człowiek bez takich cech który dostanie się wysoko w hierarchii społecznej może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dziś możemy to odnieść od wyborów prezydenckich czy parlamentarnych. Uważajmy kogo wybieramy, bowiem kiedyś może obrócić się to przeciwko nam samym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta