Przydatność 30%

Stowarzyszenie umarłych poetów - bohaterowie niepokorni

Autor:

Sytuacja wojny i okupacji determinowała ludzi do buntu i walki.
Omówione przeze mnie utwory pokazują bohatera niepokornego, który przeciwstawia się wrogowi właśnie w wojennej rzeczywistości. Ale również czas pokoju i pozornej stabilizacji przynosi postawy buntu i niezgody na otaczający świat.
Takich właśnie bohaterów wykreował Peter Weir w filmie zrealizowanym w 1989 roku „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Głównym tematem filmu, uhonorowanego wieloma nagrodami w tym Oscarem za scenariusz oryginalny, jest historia nauczyciela literatury Johna Keatinga, którego wspaniale odegrał Robin Williams. Próbował on rozbudzić wyobraźnię i poruszyć serca swoich młodych uczniów.
Jako nauczyciel języka angielskiego, prowadził lekcje w sposób szczególny, nie tak jak nakazują tego podręczniki tylko tak jak chciał, nie akceptował szkolnych programów nauczania. Robił wszystko, aby tym młodym ludziom przybliżyć to, co najpiękniejsze w literaturze, czyli poezję. Buntował się przeciwko starym zasadom i skostniałym tradycjom. Kazał wyrwać z podręcznika pierwsze strony, na których według niego wyjaśniono w beznadziejny sposób, jak zrozumieć poezję. Starał się wyzwolić w młodzieży chęć do myślenia, nie chciał, aby czerpali wiedze tylko z podręczników. Był bardzo serdeczny dla uczniów.
Zachęcał ich do własnej twórczości, próbował rozbudzić w nich wyobraźnię i nakłonić do działania. Stwierdzenie to można oprzeć na przykładzie sytuacji, gdy zadał uczniom do napisania wiersz, a następnie kazał je odczytać na forum klasy. Jeden z jego uczniów był bardzo nieśmiały i nie potrafił zaprezentować napisanego przez siebie wiersza. Dzięki Keatingowi jego podopieczny zmienił się z nieśmiałego chłopczyka w otwartego i odważnego młodego człowieka.
Stosował niekonwencjonalne metody nauczania. Okazał się idealistą, kierującym się wzniosłymi zasadami. Pozostała kadra nauczycielska szkoły uważała Keatinga za dziwaka. Wpajał młodym jako podstawową zasadę życiową hasło - „Carpe Diem!” (chwytaj dzień). Jest bardzo serdeczny dla uczniów.
W filmie przedstawiony jest także bunt młodego człowieka przeciwko apodyktycznemu ojcu, który zaplanował mu całą edukację. Ojciec pragnął, aby syn ukończył studia medyczne i został lekarzem. Neil Perry miał zamiłowanie do teatru, a raczej tę chęć bycia aktorem rozbudził w nim jego nauczyciel języka angielskiego. Bohater dostał główną role w przestawieniu pt. „Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a. Rodzice Neila zakazali synowi gry z teatrze, jednak on nie przychylił się do zakazu i odegrał swoją rolę.
Chłopaka po premierze zabiera ojciec do domu i oznajmia, że przenosi go do szkoły wojskowej. Młodzieniec załamany, zniszczony przez ojca, który zakazał mu kontynuowania swojej pasji życiowej popełnił samobójstwo.
W tym przypadku poniósł klęskę Neil Perry, który nie mógł znaleźć oparcia w rodzinie i John Keating, którego obarczono winą za popełnione przez Neila samobójstwo, co w konsekwencji doprowadziło do usunięcia ze stanowiska nauczyciela i zwolnienia go ze szkoły. Swoją postawą przypominają innych bohaterów niepokornych. Przeciwstawiają się z góry narzuconym im zasadom działania. Neil buntuje się przeciwko ojcu, a Keating nie zgadza się ze starymi regułami programowymi. Podejmują działania indywidualnie, nieświadomi, jakie związane są z tym konsekwencje.
Jednak mimo przegranej John Keating odnosi zwycięstwo moralne, gdyż udało mu się obudzić wyobraźnię i odwagę chłopców. Poprzez swoje niekonwencjonalne metody nauczania potrafił zmienić skostniałe poglądy, w tak konserwatywnej szkole, jaką był College w Nowej Anglii. Uczniowie w ostatniej scenie pokazują, ile wniósł do ich życia i potwierdzają, że są wierni swojemu „kapitanowi”, jak zwykli go nazywać. Wchodzą na ławki mimo zakazu nowego nauczyciela.
Pozwolą Państwo, że zaprezentuję tę właśnie scenę z filmu…
Ta scena najbardziej wzruszyła wielu widzów. Jest to dowodem, że postawy niepokornych bohaterów, nawet przegranych na długo zostają w naszej pamięci.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 87
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy