profil

Samorzad terytorialny Francji

poleca 85% 607 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

FRANCJA- samorzad terytorialny

Zorganizowanie w samorządach jest warunkiem reformy w latach 1980-1982 samorzad zaczął funkcjonować. Francuzi byli najbardziej scentralizowani od rewolucji francuskiej. Ośrodki decyzyjne były podejmowane w Paryżu ( wszystkie) poza Paryżem nie działo się nic wszystkie pieniądze Francji przechodziły przez Paryż. Powodowało to brak rozwoju miast. Po 1982r przyznaje się samodzielnośc finansową samorządom.

3 ZASADY STANOWIĄ FUNDAMENT SAMORZĄDNOŚCI:

- RACJONALIZACJA PODZIAŁU TERYTORIALNEGO I UTWORZENIE DEPARTAMENTÓW. Wszystko podzielone wg. tych samych zasad ,departamenty na mniejsze jednostki.
- UNIFORMACJA , obowiązują te same przepisy: zasady .Nastepuje powołanie PREFEKTUR> 3 szczeble samorządu: gmina,departamenty ,regiony. Prefekt na poziomie departamentu. Regiony od 1982r. mają prawo do własnej administracji ,własnego budżetu. Jest większy od departamentu na czele regionu stoi prefekt . jest przedstawicielem wszystkich ministrów i zwierzchnikiem służb resortowych.

GMINA

Organem stanowiącym jest rada gminy, wybierana na 6lat . Liczebnośc rady jest zalezna od wielkości gminy. 10-100tys -33-43 radnych ,większych -69.
W gminach małych poniżej 3,5 tys. mieszkańców odbywa się głosowanie większościowe na liste. 2tury na liscie musi być tylu kandydatów ile jest radnych. W gminach poniżej 2.5 tys mieszkańców można przedstawić listy niepełne ( nie muszą zawierać całośc składu rady)w gminach powyzje 3,5tys nie ma możliwości modyfikowania list. Modyfikowanie list w mniejszych gminach gdy jest 1 tura nie przejdzie miedzy 1, a 2 tura można mienic kandydatów na liscie . Jeżeli lista uzyskała absolutną większość w 1 turze wyborów ,taka lista uzyskuje połowe miejsc w radzie ,pozostale sa dzielone proporcjonalnie. Jeżeli nie dostaje weikszości absolutnej 2 tura i połowe głosów uzyskuje ta lista , która uzyskala wieksza liczbe głosow. To do 2 tury nie wchodza listy które nie uzyskaly 10% poparcia. Sesje rady sa zwoływane ,jedna na 3 miesiace. Przez mara. Mer przewodniczy wszystkim komisją , pracą rady . funkcja jest bezplatna. Radni nie pobieraja pieniedzy. Dostaja jedynie zwrot kosztów.

3 WARUNKI SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ WG. KONSTYTUCJI:

- muszą być realnie istniejącym twory na danym obszarze historycznie ukształtowanym,
- musza mieć własny interes lokalny,
- społeczności lokalne są osobami prawa publicznego , tworzone są przez państwa i nie mogą być rezultatem inicjatywy prywatnej.

Jedną z podstawowych cech samorządów francuskich jest zjawisko dualizmu administracyjnego. Instytucje są w przedstawicielami władzy , posłowie samorządu. Prefekt –mer- burmistrz.

PREFEKT
KLUCZOWA INSTYTUACJA dla francuskiej administracji. Publicznje. Sa mianowani i odwoływani dekretami prezydenckimi. Prefeci tworza korpus prefektow jest ich ok. 200.

KOMPETENCJE PREFEKTA:

- JAKO URZEDNIK PAŃSTOWY,
- zawiera wimieniu panstwa umowy
- zarządza majątkiem państwowym
-jest stroną w procesach sadowych,
- reprezentuje panstwa wobec przedsiębiorstw, które dysponuja państwowymi srodkami
-jest reprezentantem rządu,
- pelni funkcje politytyczne,
- informuje rząd o ewolucji opini publicznej i jest odpowiedzialny za upowszechnienie znajomości polityki rządowej,

Ustalono , że departamenty jako społeczność lokalna wyposażony jest w całośc niezbędnych służb do wykonywania przyjętych zobowiązań, wszyscy są kształceni w jednej szkole.

KOMPETENCJE GMINY:

- uchwala budżet,
- uchalanie lokalnych zasad gospodarki przestrzennej,
- desygnuje przedstawicieli do instytucji pozagminnych
- decyduje o utworzeniu szkół podstawowych zarządza mieniem komunalnym,
- nie może nie wykonywać zadań zleconych przez ustawy,

Radę gminy francuskiej wiąże zasada laicyzacji. Podkresla subwencjonowanie kultu religijnego ( żaden kościół nie może starać się o fundusz z gminy na jakiś cel). Dotyczy to również prywatnych, podstawowych szkół . ale może wspomagac te szkoły prywatne, które
Powstaja na zasadzie umowy miedzy gminą , a szkołą prywatna. Nie jest ograniczanie udzielanie pomocy finansowej dzieciom z biednych rodzin bez względu na rodzaj szkoły.
Gmina jest upoważniona do interwencji w dzidzinie gospodarczje i społecznej. .
Musi respektować zasady wolnego rynku, handlu ,przemysłu i równości obywatela wobec prawa. Organem wykonawczym jest MER wybrany jest przez rade gminy ale tylko przez radnych którzy ukończyli 21lat . Radnym można zostac po ukończeniu 18lat. Wybiera się w 2 turach ,absolutna większością 150+1. jeżeli się nie uda w 3 turze zwykła większością. Wybierany na 6lat jako urzędnik państw podlega prefektowi:wobec rady spełnia następujące funkcje: wykonuje uchwałt rady, przewodniczy obrada rady,, ma inicjatywe uchwałodawcza. Jako urzędnik państwowy jest odpowiedzialny za publikacje na terenie gminy . Jest urzednikiem stanu cywilnego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy
Typ pracy