profil

Koncepcja rozwoju turystyki wiejskiej w gminie Janów.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gmina Janów położona na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa zajmuje obszar o powierzchni 14.700 ha, z czego 52% stanowią lasy mieszane. W 22 wsiach mieszka niespełna 6.000 osób.
Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Są tutaj wspaniałe tereny do wypoczynku ze wszystkimi elementami jurajskiej przyrody. Jest to obszar niezwykłych kontrastów, łączących w sobie cechy wielu regionów fizjograficznych Polski.
Obok skalistych wzgórz jurajskich pokrytych lasem występują bezleśne ostańce, piaszczyste wydmy, liczne stawy, źródła krystalicznej wody, jaskinie i biocenozy o wartościach naukowych. Na niewielkim obszarze gminy znajdują się trzydzieści trzy obiekty przyrody oraz kultury materialnej warte zobaczenia, i wzbudzające zachwyt turystów. Rozbudowana jest także infrastruktura turystyczna w postaci jedenastu szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych i konnych), oraz bazy noclegowej (hotelu, schronisk, gospodarstw agroturystycznych, kempingu i pól biwakowych), a także bazy gastronomicznej (trzy restauracje i bary). Działają trzy stajnie koni świadczące usługi dla turystów oraz wypożyczalnia rowerów i sprzętu wodnego. Wszystkie te walory sprawiają, że turysta może tutaj czuć się wspaniale i pokochać to miejsce, wracając do niego w najlepszych wspomnieniach.
Niestety obok wspaniałości przyrody jest także mniej ciekawy element gospodarczy, a mianowicie niewielka ilość małych przedsiębiorstw i zła sytuacja w rolnictwie. Produkcja rolnicza na tym terenie jest bardzo trudna i wymaga szczególnie starannego doboru roślin i zwierząt. Jednakże z tych negatywnych cech można doszukać się pozytywów. Niski poziom uprzemysłowienia powoduje mniejsze zanieczyszczenie wód i powietrza, niski poziom rolnictwa obniżył niekorzystne dla środowiska formy uprawy ziemi, niewielka gęstość zaludnienia zmniejsza natężenie ruchu samochodowego, przewaga małych gospodarstw i tradycyjny charakter zagospodarowania zabezpiecza przed jednostajnością krajobrazu a na koniec znaczny udział lasów, wód i nieużytków podnosi piękno krajobrazu. Gmina Janów zatem może być przykładem na to, że tereny o słabych glebach i złych warunkach ekonomicznych mimo tego, że rozwijają się słabiej utrzymują cechy korzystne dla rekreacji, przede wszystkim mało zniekształcone środowisko naturalne.
W gminie tej tradycje przyjazdu na wieś istniały od dawna. Rodziny z miasta odwiedzały mieszkańców szczególnie w okresie letnim , a więc były to głównie odwiedziny krewnych i znajomych, z których to wizyt rolnik nie czerpał korzyści materialnych. Turystyka wiejska może być dodatkowym źródłem pieniędzy dla rolników, dla których rolnictwo staje coraz bardziej mniej dochodowe. Zapewnia także dodatkowe miejsca pracy. Gmina Janów doskonale spełnia oczekiwania turystów co do tej formy spędzenia wolnego czasu. Turystyka wiejska w tym agroturystyka przyczynia się też do utworzenia dodatkowego rynku zbytu na produkty żywnościowe i różnego rodzaju usługi a także do rozwoju specyficznych form gospodarowania np. rolnictwa ekologicznego czy plantacji owoców miękkich.
Z pewnością ważnym elementem będzie przełamanie bariery ,,obcej osoby" w gospodarstwie. Odpowiednie szkolenia, obserwacja turystów w innych gospodarstwach powinny sprawić, że turysta będzie osobą pożądaną.
Obok walorów turystycznych ważne miejsca zajmują wypożyczalnie, zarówno rowerów jak i sprzętu wodnego, stajnie z końmi, pola namiotowe, gastronomia, parkingi oraz boiska. Na terenie gminy istnieją muzea i obiekty do zwiedzania m.in. Muzeum Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku ,wystawa przyrodnicza z terenu Jury w pałacu Raczyńskich, pasieka i pracownia pszczelarska na terenie parku Raczyńskich, pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku - sprzedaż pstrąga.
Warte zwiedzania są też inne obiekty warto zobaczyć skałę o nazwie Brama Twardowskiego, Dworek Zygmunta Krasińskiego, Pałac Raczyńskich, Aleję Klonów, Diabelskie Mosty, Zamek na Ostrężniku, Jaskinia Ostrężnicka, Pustynię Siedlecką, Źródło Spełnionych Marzeń, Grotę Niedźwiedzia, staw Irydion, kościól pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie, cmentarz żydowski w Janowie, rezerwat Parkowe, rezerwat Ostrężnic, Dwór w Bystrzanowicach Dworze, rzekę Wiercicę, park dworski w Złotym Potoku kapliczki i krzyże w gminie Janów oraz wiele innych.
Podsumowując gmina Janów posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, dzięki czemu gospodarka turystyczna na tym terenie ma dużą szansę rozwoju. Słabo rozwinięte rolnictwo sprawia, iż utrzymano w gminie cechy korzystne dla rekreacji, przede wszystkim mało zniekształcone środowisko naturalne. Słabość gospodarcza gminy okazuje się cechą przydatną w rozwoju turystyki. Rozwój agroturystyki jest bez wątpienia bodźcem ekonomicznym i czynnikiem rozwoju gminy. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w sektorze turystycznym oznacza wielkie zmiany socjalne na wsi i wpływa na proces restrukturyzacji rolnictwa. Agroturystyka stwarza nowe miejsca pracy i prowadzi do dywersyfikacji wsi oraz alternatywnego wykorzystania zasobów gospodarstwa rolnego i regionu. Wielofunkcyjny rozwój wsi poprzez agroturystykę aktywizuje wiejskie środowisko i sprzyja wykorzystywaniu zasobów pracy oraz podaży produktów regionalnych. Na przykładzie gminy Janów widać jak polska wieś może przekształcać się pod wpływem rozwoju turystyki i jak agroturystyka staje się alternatywnym źródłem dochodu w rolnictwie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Typ pracy