Przydatność 50%

Przedwiośnie jako powieść – dyskusja nad kształtem odrodzonej Polski.

Autor:

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Analizując dany fragment powieści, zwróć uwagę na prezentowane przez bohaterów racje. Wnioski z analizy wykorzystaj w pracy: Przedwiośnie jako powieść – dyskusja nad kształtem odrodzonej Polski.

Polska po latach zaborów i pierwszej wojnie światowej jest ogarnięta chaosem, biedą i wielkimi nierównościami społecznymi. W dodatku niepodległośc nie wyleczyła wszystkich dawnych bolączek, dodała wręcz nowe. O tym traktuje właśnie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, wielka powieść będąca jednocześnie pytaniem o dalszy kierunek rozwoju kraju. Jej głownym bohaterem jest Cezary Baryka, syn Polaków wychowany w Rosji. Po poznaniu okropności rewolucji bolszewickiej w Baku, za namową ojca wyrusza do Polski, skuszony utopijną wizją szklanych domów. Tak skonstruwoane losy bohatera są podstawą do rozważań nad przyszyłym kształtem Polski. Sam tytuł jest matefarą tej sytuacji- przedwiośnie jako pora roku odsłania wszystkie pozostałości zimy, jest szara i brudna, ale zapowiada także najpiękniejszą porę roku – wiosnę, która jest tryumfem natury.
W powieści poznajemy kilka obrazów ojczyzny. Utopijna wizja szklanych domów Seweryna Baryki ma swoje korzenie jeszcze w pozytywiźmie, kiedy wierzono, że dzięki postępowi naukowemu świat może stać się lepszy. Owe domy – tanie, czyste, na które stać każdego, mają dać ludziom szczęście i dostatek. Dobrobyt, kultura i oświata zaczną się rozwijać. Jednak, wizja ta okazuje się tylko wymysłem starego już i schorowanego ojca. Gdy Cezary przybywa do kraju okazuje się, że nie jest to państwo szklanych domów, lecz społecznych nierówności oraz biedy.
Kontrasty w społeczeństwie najbardziej uwidoczniają się podczas wizyty młodzieńca w Nawłóci. To kolejna przestrzeń, jaką rysuje autor i kolejne doświadczenie bohatera, który po udziale w wojnie trafia w rzeczywistośc pełną spokoju i ładu. Tutaj historia się zatrzymała.Wśród mieszkającego tam ziemiaństwa, repreztującego wyższe warstwy społczene panuje beztroska bohema, której ulega sam główny bohater. Ta arkadia zostaje zestawiona z Chłodkiem, gdzie w chłopi żyją w przerażającej nędzy. Ten kontrast przypomina Cezaremu, że uczestniczy w czymś, co niedłuo nie będzie miało już miejsca. Świadomość, że ten świat się już kończy implkuje pytanie – jak będzie wygladała przyszłośc?
W ostatniej części powieści pt. „Wiatr od wschodu” Cezary zostaje postawiony w sytuacji wewnętrznego rozdarcia. Jego światopogląd nie jest jeszcze do końca ukształotowany, przez co staje się bardzo podatny na wpływy z zewnątrz. Przedstawicielami poglądów dzielących umysł baryki jest Szymon Gajowiec – były narzeczony matki, zajmujący wysokie stanowisko w nowopowstałym rządzie oraz Antoniego Lulka – przewodniczącego komunistów praz orędownika rewolucji.
Lulek uważa, że tylko gwałtowne zmiany społeczne burzące obecny ład społeczny są w stanie zmienić sytuację kraju na lepszą. W kraju, w którym dawne tradycje, hierarchia nie mają miejsca. Droga ta prowadzi, przez odbieranie własności, całkowitą dekompozycję obecnych struktur. Młody komunista jest zakochany w ideologii Lenina i podchodzi do niej bez krytycznie. Wierzy, że dzięki niej jest w stanie zbudować nowy, jego zdaniem sprawiedliw świat.
Komunistycznym poglądom tego młodzieńca przeciwstawione są poglądy Szymona Gajowca. Jest on zwolennikiem powolnych reform oraz rozmyślnego i dobrze zaplanowanego działania. Młodzieńcza porywczość oraz chęć działania cechującego młodego Barykę jest mu obca. Punktem wyjścia jego poczynań jest konieczność ustabilizowania waluty i odbudowania na tej podstawie gospodarki kraju.
Dlaczego młody Baryka dołącza do zwolenników rewolucji komunistycznej w marszu na Belweder? Jak ukształtowały się ostatecznie jego poglądy? Sam autor swój stosunek do wizji przyszłego kraju ukazał w sposobie przedstawienia Gajowca i Lulka. Wysoki urzędnik jawi się czytelnikowi jako postać dostojna i godna zaufania. Chorowity i apatyczny komunista to osoba nie budząca przyjemnych wrażeń. Finalna scena, w której Baryka wyszedł na czoło maszerującego tłumu ma być ostrzeżeniem. Jeżeli sprawy zostaną po staremu, kraj może czekać tylko i wyłącznie rewolucja.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 101
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy