profil

Energia elektryczna. Praktyczne jej zastosowanie w przemyśle i gospodarstwie domowym

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-22
poleca 85% 1939 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Energia elektryczna jest to czynnik warunkujący i umożliwiający przekształcanie zasobów naturalnych w przedmioty użytkowe, służące ludziom. Energię tę produkują elektrownie:
- cieplne (63% całej energii elektrycznej, głównym surowcem jest węgiel)
- wodne (19% energii elektrycznej, surowiec: woda, głównie w Norwegii, Brazylii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Szwajcarii)
- jądrowe (17% energii elektrycznej, głównie we Francji, Belgii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Japonii)
- geotermalne (ok. 1% energii elektrycznej świata, główne surowce: energia słoneczna, wiatr, gorące źródła, ciepło wnętrza ziemi, głównie w Meksyku, Nowej Zelandii, Islandii, USA, Niemczech).

Energia elektryczna znalazła szerokie zastosowanie na całym świecie, w różnych dziedzinach życia głównie w przemyśle, rolnictwie, transporcie, usługach, celach komunalnych i domowych. Energia elektryczna dociera prawie do wszystkich gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych. Zintegrowany ogólnopolski system energetyczny powstał dopiero w latach 50 XX w. Do powszechnego użytku stosuje się napięcie 230 V i 380 V (tzw.siła). Polska sieć energoelektryczna jest połączona z sieciami państw sąsiednich (bez obwodu kaliningradzkiego i Litwy) co umożliwia międzynarodowy przepływ energii. Nasz kraj dysponuje często nadwyżką energii i eksportuje ją m.in. do Austrii za pośrednictwem Czech. Uruchomiono podmorskie połączenie ze Szwecją (230 km kabla ułożonego na dnie Bałtyku) także umożliwiające wymianę nadwyżek.

W naszym kraju długość linii elektroenergetycznej wynosi 701 700 km. Sieć elektroenergetyczna jest najdłuższą siecią w Polsce. Trzykrotnie przewyższa długość dróg publicznych o twardej nawierzchni. Jest jednym z najbardziej widocznych elementów infrastruktury, stanowiąc pewien dysonans w krajobrazie.

Energia elektryczna znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle. Prąd dochodzi do każdego zakładu produkcyjnego. Powstała nawet nazwa: przemysł elektromaszynowy, w którym elektryczność zyskała chyba najpraktyczniejsze zastosowanie z przemysłów. W ramach przemysłu elektromaszynowego wyróżnia się wiele branż. Są to : przemysł metalowy, maszynowy, środków transportu, precyzyjny, elektrotechniczny i elektroniczny.

Przemysł elektrotechniczny zaopatruje rynek m.in. w transformatory, kable i przewody, sprzęt sygnalizacyjno-zabezpieczający oraz sieciowo-instalacyjny. Przemysł elektroniczny dostarcza na rynek m.in. sprzęt medyczny, radary, sprzęt RTV i urządzenia pomiarowe. Zapotrzebowanie w tych branżach na wykwalifikowaną kadrę zadecydowało że większość zakładów została zlokalizowana w dużych miastach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Inwestycje zagraniczne sprawiły jednak, że przemysł elektroniczny rozwija się również w mniejszych miejscowościach takich jak Kwidzyn, Piła, Pabianice, Bielsko- Biała. Przeobrażenia tych branż to obecnie jeden z mierników rozwoju przemysłu. Przekrój produkcji jest zróżnicowany ze względu na stopień skomplikowania – niewielki przy produkcji kabli i przewodników elektrycznych i bardziej skomplikowany przy wytwarzaniu central telefonicznych.

Obecnie z energii elektrycznej korzysta ok. 99% mieszkańców Polski, a dostęp do siły ma ok. 85%. Energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Ma w domu wiele zastosowań- zasila lampy, cały sprzęt RTV i AGD i inne urządzenia. Energia elektryczna jest doprowadzana do naszych domów i mieszkań za pomocą tzw. przyłączy. Są to odgałęzienia od sieci ulicznej zwykle prowadzone pod ziemią. Elektryczność trafia w domach z dwóch rodzajów obwodów – oświetleniowego i gniazd w ścianach. Prąd znacznie ułatwia nam życie: możemy łatwo i szybko przygotować posiłek, żywność pozostaje dłużej świeża, możemy się ogrzać, dowiedzieć najświeższych informacji, uczyć czy odprężyć się. Energia elektryczna oszczędza nasz czas, ułatwia życie jednakże nie ma nic za darmo. Koszt korzystania z urządzeń elektrycznych mierzony jest i płacony w kilowatogodzinach. W wielu krajach energia elektryczna jest tańsza w nocy, kiedy zapotrzebowanie jest na nią najmniejsze zatem rozsądniej jest zmywarkę czy pralkę nastawić wieczorem tak późno jak tylko się da.

Energia elektryczna jest bardzo ważnym elementem naszego życia mimo, iż nie każdy włączając telewizor czy zapalając światło myśli o zużyciu prądu. Dzięki elektryczności żyjemy łatwiej i wygodniej i naprawdę trudno byłoby wyobrazić sobie życia bez prądu.

Źródła
  1. „1001 spotkań z nauką” - James Trefil
  2. „Wielki Atlas Świata”
  3. „Fizyka i astronomia dla gimnazjum - Elektryczność i magnetyzm” - wyd. Nowa Era
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty