profil

Rozwój Zielonej Góry

poleca 85% 245 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwsze ślady działalności ludzkiej i osiedlania się na terenach dzisiejszej Zielonej Góry pochodzą z przed 6500 lat. Powstają pierwsze osady i pierwsze uprawy. Już w 1700r p.n.e. na tych terenach zaczyna rozwijać się handel i wciąż przybywa ludzi. 800 lat później można już mówić o grodach, jednak w VI w p.n.e. grody zostają spustoszone przez Scytów i odradzają się wiele lat później.
W pierwszych wiekach n.e. osadnicy przybywają ponownie na ziemie nadodrzańskie i rozwijają handel. Ziemie te zamieszkują głównie Dziadoszanie. W czasach wczesnopiastowskich na miejscu dzisiejszej Palmiarni znajduje się osada rolna. W XII w. powstaje osada targowa na skrzyżowaniu dróg handlowych z Poznania do Żagania oraz na Śląsk i Łużyce, zostają zapoczątkowane uprawy winorośli którymi okoliczne osady handlują. W 1222 książę Henryk Brodaty sprowadza na tereny dzisiejszej Zielonej Góry kolejnych osadników. W tym czasie wciąż rozwijają się uprawy winorośli i zostają sprowadzone ich nowe odmiany, dodatkowo sprowadzone zostają nowoczesne, jak na owe czasy, krosna i rozwija się tkactwo.
Zielona Góra rozwija się. 5 III 1302r. powstaje pierwsza pisana wzmianka o Zielonej Górze, jednak w 1314 nadchodzi zaraza, w wyniku której przeżywa tylko 100 osób.
Na miejsce starych mieszkańców szybko przybywają nowi dzięki czemu, już w 1321r. zostaje wybudowany ratusz, a w 2 lata później Zielona Góra zyskuje pełnię praw miejskich i wciąż przybywa mieszkańców.
W 1429r. zostają wybudowane mury miejskie, ale zaczynają się lata nieurodzaju i trwają do 1432r. w tym czasie mróz i ulewne deszcze pozbawiły Zielonogórzan jedzenia oraz plonów z upraw zboża i winorośli. Dopiero w 1466 uprawy winorośli zostają odnowione i powiększone do 1000 hektarów. Gwałtownie rozwija się handel winami z zagranicą. W 1479 przywileje zyskują zielonogórscy sukiennicy, co przyczynia się do dalszego ich rozwoju.
W 1506r. zostają wybudowane pierwsze murowane domy i liczba mieszkańców wciąż rośnie.
W 1513 i 1214 roku mroźne zimy zniszczyły wszystkie winnice i w wyniku tego rozwinęło piwowarstwo na miejsce produkcji win.
W 1582r. 2/3 zielonogórskich zabudowań uległo spaleniu na skutek wielkiego pożaru. Zginęło 300 osób.
Winnice które znowu zaczęły się rozwijać zostają zniszczone przez Szwedów w 1631.
W 1641 r kupcy zielonogórscy zyskują prawo wolnego handlu i miasto rozwija się, a plony są bardzo obfite aż do 1740 r kiedy na terenach okolicznych trwa wojna.
W 1741r. zostaje utworzony powiat zielonogórski i rok później znów winnice dotyka plaga, tym razem mszyc.
W skutek wojny siedmioletniej Zielona góra zostaje miastem garnizonowym. W 1800 r Zielona Góra posiada 2200 winnic na obszarze 700 hektarów. W 1812r przez Zieloną Górę przechodzą kolejno wojska francuskie, pruskie i rosyjskie grabiąc ją doszczętnie. W 1823 r Zielona Góra podnosi się ze zniszczeń i buduje drewnianą kanalizację, oraz kilka lat później rozpoczyna produkcję win na skalę przemysłową i zaczyna wydawać Gruenberger Wochenblatt (Tygodnik Zielonogórski). Do 1908r Zielona Góra rozwija się ciągle budując kąpielisko, teatr, browar, rozwijając wydobycie węgla brunatnego, oraz rozbudowuje winnice do 1400 hektarów.
Do II Wojny Światowej znów następuje rozwój miasta i przybywa nowych mieszkańców. Zielona Góra zelektryfikowano i stelefonizowano razem z okolicznymi wsiami. Otwarto ogród botaniczny oraz zbudowano mechaniczną oczyszczalnię ścieków.
W czasie wojny na terenie Zielonej Góry istniały 44 obozy w czym 4 jenieckie i filie obozów koncentracyjnych koncentracyjnych Gross Rosen i Ravensbruck.
Po wojnie Zielona Góra znów znalazła się w granicach Polski. W 1945 zorganizowano polską administrację, utworzono województwo poznańskie w skład, którego wchodził powiat zielonogórski podzielony na 9 gmin wiejskich. W mieście pozostało 20 hektarów winnic. 18.07.1945 urodził się Tadeusz Piłat - pierwszy Zielonogórzanin, a rok później urządzono pierwsze powojenne winobranie. W 1950r. powstaje województwo zielonogórskie i miasto przeżywa gwałtowny rozwój. Winnice zwiększono do obszaru 43 hektarów w 1955r, a rok później zostaje otworzona kawiarnia Palmiarnia. W późniejszych latach zostają stworzone: filharmonia, Wyższa Szkoła Inżynierska, Wyższa Szkoła Pedagogiczna.
Na bazie fabryk, które pozostawili Niemcy rozwija się produkcja. W 1945 roku zostają utworzone Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego ZASTAL. Specjalizują się w produkcji taboru kolejowego, a w szczególności w produkcji wagonów towarowych, konstrukcji stalowych i lokomotyw spalinowych małych mocy. Odbiorcami wyrobów ZASTAL-u, obok Polskich Kolei Państwowych i innych przedsiębiorstw krajowych, byli klienci zagraniczni, a w szczególności z dawnego Związku Radzieckiego i państw Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, a także krajów zachodnich. Falubaz produkuje zgrzeblarki bawełniane. ,,Polska Wełna” zatrudnia ok. 3000 pracowników, którzy rocznie produkują do 8 milionów metrów bieżących tkanin [głównie płaszczowe i ubraniowe, mundury oraz włókna sztuczne].
Powstają też nowe zakłady pracy: 7 listopada 1953, Minister Przemysłu Maszynowego powołał Zielonogórskie Zakłady Wytwórcze Mierników Elektrycznych A-21, które po kilku latach otrzymały nazwę Lubuskie Zakłady Aparatów Elektrycznych LUMEL. Zakłady te dawały pracę ogromnej części mieszkańców Zielonej Góry.
Zmiany gospodarcze schyłku lat osiemdziesiątych dotknęły większość zielonogórskich przedsiębiorstw. Zmniejszyła się produkcja, skurczyły się rynki zbytu. Większość zakładów została wykreślona z rejestru przedsiębiorstw państwowych, niektóre uległy likwidacji.
„Polska Wełna” ostatecznie zbankrutowała w 1999 roku.. Obecnie po firmie w kompleksie fabrycznym pozostały budynki: produkcyjno – magazynowo – administracyjny, kotłowni, zmiękczalni wody i starej farbiarni.
Kompleks sprzedano potencjalnym inwestorom.

Do najdłużej utrzymujących się zielonogórskich przedsiębiorstw należy LUMEL S.A., który jest obecnie największym polskim producentem aparatury pomiarowo-regulacyjnej i jednym z większych producentów precyzyjnych odlewów ciśnieniowych.
Poprzez bankrutowanie kolejnych zakładów i wzrost bezrobocia, do Zielonej Góry praktycznie przestali przybywać nowi mieszkańcy. Aktualnie najwięcej osób zatrudnia Uniwersytet Zielonogórski.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut