profil

Poszukiwanie pracy. pierwszy dzien pracy

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Poszukiwanie pracy. Pierwszy dzień pracy.

Poszukiwanie i podjęcie pracy zawodowej, szczególnie po raz pierwszy w życiu, wymaga od kandydata niejednokrotnie sporego wysiłku, połączonego ze starannym przygotowaniem się do osiągnięcia tego celu.

Pierwszym i niewątpliwie najważniejszym działaniem jest dotarcie do ofert pracy lub złożenie własnej oferty. Oferty pracy możemy szukać w instytucjach i organizacjach, które w tym pomagają. Są to:
• Wyspecjalizowane instytucje i organizacje pośredniczące w znalezieniu pracy:
- Powiatowe urzędy pracy, które dysponują ofertami pracy, znają zawody osób bezrobotnych i wiedzą, jakich kwalifikacji żądają pracodawcy. Urzędy te rejestrują osoby chcące podjąć pracę.
- Agencje zatrudnienia, które działają jako agencje pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej. Są to różne podmioty pozarządowe, które pomagają w zatrudnianiu pracodawcom i osobom poszukującym pracy. Agencje pośrednictwa pracy zbierają oferty pracodawców poszukujących pracowników i podania osób poszukujących pracy. Agencje doradztwa personalnego świadczą odpłatnie usługi na rzecz pracodawców dotyczące zatrudnienia pracowników w podmiotach, które zgłaszają czasowe zapotrzebowanie na wykonanie określonej pracy.
- Prasa: ogłoszenia w dziennikach i periodykach, prasowe wydawnictwa specjalizowane w ogłaszaniu ofert i pośredniczeniu w ich realizacji, biuletyny gminne i miejskie oferujące miejsca pracy, pisma reklamowe.
- Ogłoszenia radiowe i telewizyjne, specjalne audycje i giełdy miejsc pracy,
- Komunikaty w osiedlowych telewizjach kablowych, audycje o rynku pracy,
- Zakłady pracy: informacja o wolnych miejscach pracy i ofertach pracy w działach zatrudnienia lub w kadrach (dział personalny), na zakładowych tablicach informacyjnych, u przedstawicieli zakładu w terenie,
- Osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą.

Jeśli nie jesteś bierny (nie ograniczasz się tylko do szukania odpowiedniej dla
siebie oferty pracy) złóż własną ofertę, wykorzystując wymienione instytucje. Aktywne poszukiwanie pracy jest podwójnie korzystne. Po pierwsze daje kandydatowi możliwość bezpośredniego wglądu i zetknięcia się z rynkiem pracy; po drugie stanowi źródło nowych doświadczeń społecznych i zawodowych.

Drugim (niezwykle ważnym), a w zasadzie niezbędnym działaniem, jest przygotowanie się do podjęcia lub złożenia oferty pracy. Obejmuje ono:
1) Przygotowanie merytoryczne, a więc sprecyzowanie, co interesuje kandydata:
- rodzaj pracy, zawód, styl i tryb pracy (Np. zmianowość),
- perspektywy zarobków, awansu,
- pozyskanie informacji (z wiarygodnych źródeł) o przyszłym (potencjalnym) zakładzie pracy, a więc o jego kondycji finansowej, profilu działalności, pozycji na rynku itp.
2) Przygotowanie dokumentów:
- świadectwa szkolne, dyplomy, zaświadczenia o uprawnieniach i ukończonych kursach, świadectwa pracy,
- życiorys zawodowy, ankieta personalna, zdjęcia, podanie o pracę, list intencyjny,
- opinie, referencje z poprzednich miejsc pracy, zaświadczenie o stanie zdrowia.
Większość z tych dokumentów i materiałów może być przedstawiona w postaci kopii
potwierdzonych przez uprawnione instytucje lub osoby albo, po wglądzie oryginał,
przez zakład, w którym ubiegamy się o pracę.
3) Przygotowanie prezentacji własnej kandydatury przyszłemu pracodawcy, które powinno obejmować:
a) wygląd zewnętrzny, w tym szczególnie ubiór i urodę:
- ubiór: schludny, estetyczny, dobrany do sylwetki i urody, do wieku, płci i mody,
- uroda: zadbane włosy ( fryzura), paznokcie, dłonie, czysta, zdrowa cera, urok osobisty, uśmiech, usposobienie, u pań gustowny makijaż itp.
b) Przygotowanie do rozmowy z pracodawcą:
- przedstawienie się (imię i nazwisko, stan cywilny, wiek, adres zamieszkania),
- zaprezentowanie kwalifikacji, a więc: wykształcenie, ukończona szkoła bądź szkoły, kursy, nabyte uprawnienia i umiejętności, zainteresowania, osiągnięcia, znajomość języków obcych, technik biurowych itp.,
- powiadomienie o dotychczasowych doświadczeniach pracowniczych i zawodowych, przebiegu pracy zawodowej (nie dotyczy absolwentów szkoły), doświadczeniach społecznych, wiedzy i umiejętnościach nabytych drogą samokształcenia. Obecnie coraz większe oczekiwania i wymagania stawiane kandydatom do pracy wymuszają inwestowanie w siebie (w swoją wiedzę, umiejętności oraz swój wygląd).
4) Zapytanie (przedstawiciela zakładu, szefa) o charakter firmy i trybu oraz stylu pracy w przedsiębiorstwie, o warunki pracy, płacy, awanse, perspektywy, kondycję finansową zakładu, plany rozwojowe itp. Dla kandydata traktującego poważnie i odpowiedzialnie ofertę pracy tego typu informacje są niezwykle istotne przy podejmowaniu decyzji, a pytania o nie są dla pracodawcy wskazówką, iż kandydat pragnie świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzję o pracy.
5) Zapytanie o przyjęcie oferty. Jeśli odpowiedz jest negatywna, to warto dowiedzieć się
dlaczego. Odpowiedź na tego typu pytanie może zawierać istotne dla kandydata
informacje o ważnych i rzeczywistych powodach. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to
należy zapytać, jakie warunki oferuje pracodawca, czy będzie to praca na podstawie
umowy zlecenia, czy na podstawie umowy o pracę na czas określony, nieokreślony,
umowy o dzieło itp.
6) Negocjowanie warunków pracy i płacy. Sam fakt podjęcia pracy na podstawie umowy wskazuje na możliwość negocjowania zawartych w niej warunków. Szczególnie
ważnym momentem poprzedzającym podpisanie umowy jest analiza jej treści.

Przyjmowanie do pracy

Przyjęcie do pracy jest dwustronnym aktem, przed którego zawarciem obie strony (kandydat i pracodawca) zainteresowane są uzyskaniem wielu informacji. Osobowość nowego pracownika jest dla pracodawcy niewiadomą. Uzyskanie przez obie zainteresowane strony na wstępie niezbędnych informacji jest warunkiem dokonania optymalnego wyboru i uniknięcia niezadowolenia, wynikającego ze złego dostosowania pracy i jej warunków do kwalifikacji i osobowości kandydata.
Zakład pracy ma przewagę nad kandydatem w uzyskaniu potrzebnych informacji, ponieważ dysponuje specjalnie w tym celu powołanym aparatem i dyktuje kandydatowi swoje żądania. Procedura oceny kandydata obejmuje następujące etapy:
1. Rozmowa wstępna w dziale kadr, która pozwala wyjaśnić, czy zawód, wiek i pewne cechy zewnętrzne kandydata odpowiadają stawianym wymaganiom.
2. Wypełnienie ankiety personalnej. Kandydaci, którzy w rozmowie wstępnej określeni zostali jako nadający się do dalszej oceny, dostają do wypełnienia ankietę personalną i składają odpowiednie dokumenty.
3. Badania testowe jako uzupełnienie tradycyjnych sposobów oceniania ludzi, mające służyć szybkiemu pomiarowi psychologicznych różnic indywidualnych, a także rozpoznawaniu potencjalnych możliwości jednostek typowych na kosztowne nieraz przeszkolenie zawodowe.
4. Badania lekarskie.
5. Sprawdzanie przedłożonych przez kandydata referencji i opinii.
6. Sprawdzenie, czy obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości zatrudnienia danego kandydata na określone stanowisko.
7. W przypadku kandydatów na stanowisko charakteryzujące się wysokim stopniem odpowiedzialności niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu końcowego (rozmowa), prowadzonego przez doświadczonego pracownika lub psychologa.
8. Przedstawienie zainteresowanemu kierownikowi zebranych o kandydacie informacji.
9. Rozmowa kandydata z kierownikiem, któremu będzie podlegał i którego zgoda jest lub powinna być warunkiem zatrudnienia.

Pierwszy dzień w pracy

Po podpisaniu stosownej umowy następuje niezwykle istotny dla nowego pracownika moment- wejście w nowe środowisko społeczne i zawodowe.
Wprowadzenie do pracy ma dwa powiązane ze sobą aspekty:
 instruktażowo-wdrożeniowy, rozpoczynający udzielenie informacji potrzebnych do wykonania zadań,
 wychowawczy, rozpoczynający proces uspołeczniania jednostki w konkretnych warunkach zakładu, począwszy od poznawania obowiązujących norm społecznych i obyczajów, aż do sposobu pełnienia ról zawodowych.

Każdy silnie przeżywa czas poprzedzający podjęcie pracy w nowym środowisku, a
szczególne emocje budzi pierwszy dzień w nowej pracy. Emocje pozytywne przeplatają się z negatywnymi, paraliżując człowieka. Emocje zbyt intensywne można zredukować za pomocą wyobrażenia sobie określonych sytuacji i kilkakrotne przetrenowanie własnych reakcji i zachowań.
W pierwszym dniu nie należy kreować się na głównego bohatera w zakładzie pracy, gdyż może to drażnić innych i zrażać do nas. Należy zachowywać się optymalnie (zachowanie zorientowane na aktywność odbiorczą). Im więcej człowiek ma dobrych informacji, tym łatwiej mu dokonywać analizy i oceny, co jest warunkiem szybkiej i bezkonfliktowej adaptacji w nowym środowisku.
Od pierwszego dnia należy starać się jak najwięcej poznać, zrozumieć, nauczyć się, pytać (jeśli czegoś nie wiemy lub nie jesteśmy pewni).Ludzie którzy chcą się uczyć i potrafią się uczyć, postrzegani są jako jednostki inteligentne i wzbudzają w otoczeniu szacunek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut