profil

Marketing

poleca 85% 2139 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Amerykańskie Stowayszenie Marketingu w 1985r przyjęło definicję Marketingu:
Marketing - proces planowanego urzeczywistniania koncepcji cen, promocji oraz dystrybucji idei, dóbr i usług w celu doprowadzenia do wymiany satysfakcjonującej jednostki i organizacje.
Narzędzia i działania marketingu:
Produkt, wyposażenie produktu, cena, dystrybucja, usługi okołosprzedażowe (dodatkowe), promocję, reklamę, Public relations, sprzedaż osobistą.
Wymienione instrumenty i działania w praktyce grupują się na zespoły mające bardziej syntetyczny charakter. Możemy tu wyróżnić 3 grupy: Grupa 1: Instrumenty i działania marketingu związane z produktem, jego wyposażeniem i ceną. Elementy te są komplementarne, zalicza się dodatkowe usługi edukacyjne na poszczególnych kierunkach kształceni (np. kursy językowe, komputerowe).
Grupa 2: Działania i instrumenty związane z dystrybucją produktów czyli wyborem metod, miejsc i form sprzedaży oraz obsługi klientów.
Grupa 3: tworzą je instrumenty i działania dodatkowe wspierające procesy dystrybucji i sprzedaży takie jak promocja, sprzedaż osobista, reklama i public relations.
(zachodzi konieczność budowania pozytywnego wizerunku szkoły).
Koncepcja Marketing-mix:
Marketing-mix jest zbiorem narzędzi marketingu, które organizacja stosuje, aby realizować skutecznie zamierzone cele w określonych segmentach rynku (na rynku docelowym) i składa Się z decyzji dotyczących: produktu, ceny, dystrybucji, promocji.
Misja organizacji: Misja wyraża rolę, jaką pragnie spełniać na rzecz otoczenia.
Sformułowanie misji powinno wyrażać czyjeś problemy oraz w jaki sposób firma ma je zamiar rozwiązywać. Wśród ważkich elementów warunkujących misję należy wymienić:
-historię celów i osiągnięć, -bieżące preferencje kierownictwa i właścicieli,
-otoczenie rynkowe, -zasoby, którymi dysponuje organizacja, -doświadczenie i fachowość. Misja nadaje charakter, tożsamość, uzasadnienia przyczyny istnienia. Można tu wyróżnić 4 wzajemnie oddziaływujące na siebie elementy kształtujące misję instytucji: zamierzenia, strategię, wzorce i postępowanie oraz wartości. Realizacja misji jest nie tylko miarą ich sukcesów ale wpływa na pozyskanie zwolenników wolontariuszy, sponsorów, niekiedy członków. Model misji złożony jest z 4 wzajemnie powiązanych elementów:
1)zamierzeń organizacji uzasadniających istnienie organizacji i określonych dla czyich korzyści funkcjonalności; 2)strategii określającej źródła przewagi konkurencyjnej i przyszłej w stosunku do konkurencji; 3)norm i reguł zachowania przestrzeganych przez instytucję i jej pracowników w kontaktach z otoczeniem opartych o przyjęte wzorce zachowań; 4)wartości będące rzeczywistymi intencjami, moralnymi zasadami, którymi kieruje się firma, jej założyciele i zarządzający nią.
Analiza swot ukazuje nam mocne i słabe strony firmy (instytucji), oraz okazje i zagrożenia. Segmentacja rynku jest to podział rynku na grupy klientów o podobnych potrzebach. Stosuje się ją na rynkach heterogenicznych, na których występują różnice w potrzebach nabywców. Segment rynku oznacza człon rynku (subrynek). Segmentacja pozwala dostosować rynek do potrzeb potencjalnych klientów. Kryteria Geograficzne(miejsce zamieszkania, klimat), Kr, Demograficzne(wiek, płeć) Kr, Ekonomiczne(wykształcenie ,źródła dochodu), Kr. Społeczne(klasa społeczn)
1.Marketing tradycyjny: chodzi o to aby działania prowadziły do wzrostu produkcji i sprzedaży. Czyli w Marke-tingu Tradycyjnym mamy akcent który jest położony na sprzedaż i produkcję.
2.Marketing Dynamiczny: główny nacisk pokłada na działania rynkowe które bada i które zaspokaja. Marketing w praktyce jest strategią zarówno organizacji komercyjnych jak i dochodo-wych która to strategia ma zaspokoić uświadomione i nieuświadomione potrzeby klienta. Produkt posiada swój okres życia złożony z 4 faz: 1.Wprowadzenie produktu do obiegu 2.wzrost nacisku na reklamę i dystrybu-cję 3.Dojżałość(dynamika sprzedaży nie wzrasta natomiast firma w tej fazie ponosi największe zyski). 4.Starzenie się produktu- Mniejsze zainteresowanie produktem zmniejsza się produkcja i sprzedaż, produkt jest wycofywany z rynku. Stosuje się promocje i obniżki.
Produkty sezonowe mają 2 fazy: 1.Wprowadzenie, 2 Starzenie się produktu. Funkcje Ceny: 1.Dochodowa, 2.Stymulacyjna, 3.Dystrybucyjna (stwarza możliwości zakupu), 4..Informacyjna.
Strategie cenowe:
Wysoka cena -Wysoka jakość
Wysoka cena- niska jakość
Niska cena - Wysoka jakość
Wysoka jakość - niska cena.
Produkt wyznacza strategię cenową.
Kanały dystrybucji zależą - od produktu który jest rozprowadzany, -od możliwości finansowej, -od uwarunko-wania regionalnego (skumulowany kapitał siła nabywcza większa), -od efektywności kanału dystrybucji z punktu widzenia producenta (zapewnić maksymalny wpływ) Rodzaje kanałów: krótkie długie, szerokie i wąskie.
Kanał Krótki- jest bardziej kosztowny (np. sklepy firmowe, sprowadzanie samochodów przez dilerów) . Długi kanał-to hurtownie i mikro przedsię-biorstwa.
Promocja- pociąga za sobą koszty ale efektywność może być mierzona po jakimś czasie. Public Relations -działania w public relations mają na celu zbudowanie więzi między klientem a sprzedawcą. Do działań Public Relations zaliczamy: -Kontakty, zgromadzenia, konferencje prasowe, planowanie konkursów, imprez i rocznic Do Public Relations zaliczamy zjawiska rocznicowe - Lobbing - jak i na szczeblu gospodarczym i międzynarodo-wym powinien prowadzić do korzystnych ustaw. Te wszystkie narzędzia związane są ze sobą komplementarne.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty