Przydatność 75%

Fryderyk Chopin

Autor:

Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli. W księdze chrztów zapisano, że przyszedł na świat dwudziestego drugiego lutego, ale rodzina zawsze podawała datę pierwszego marca. Był wątłym, chorowitym dzieckiem. Gdy wyjeżdżał na wakacje, miał zwyczajpisywać listy w formie gazety. Wzorował się na "Kurierze Warszawskim". Swoje pisemko nazwał "Kurierem Szafarskim" (redagował je w Szafarach).

Często chorował na zapalenie migdałów. Cały czas wtedy musiał leżeć w łóżku mimo to dzięki swojej pracowitości ukończył liceum z wyróżnieniem. Pierwsze chwile po chorobie spędzał przy fortepianie.

W wieku ośmiu lat zaczął koncertować publicznie. Podczas jednego z koncertów zaprezentował najnowszy wynalazek: eolomelodykon. Na innych instrumentach grywał dla cara Aleksandra. Skromnością i łagodnością zaimponował swojej pierwszej miłości Konstancji Gładkowskiej. Dięki swoim zaletom takim jak dowcipność, towarzyskość i otwartość mile przyjmowany był na imrezach.

Gdy miał dwadzieścia jeden lat wyjechał do Paryża. Tam utrzymywał się z lekcji gry na fortepianie, a zarobione pieniądze pożyczał potrzebującym lub kupował innym prezenty, co bardzo lubił. W wolnych chwilach rysował karykatury. W Polsce natomiast chodził na wykłady Adama Mickiewicza.

Jeszcze przed wyjazdem mimo jego umiejętności odmuwiono mu zasiłku na wyjazd zagraniczny.

W wieku 39 lat zmarł w Paryżu po ciężkiej chorobie. Ze względu na silny, zdecydowany i niezłomny charakter jego dzieł oraz wybitność i szczególne odkrycia długo pozostanie wielkim polskim kompozytorem.

Przydatna praca?
Wersja ściąga:
Podobne prace:
Przydatna praca? tak nie 261
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie