Przydatność 70%

Analiza dzieła sztuki Leonarda da Vinci "Mona Lisa".

Autor: mienka123

Autorem obrazu „ Mona Lisa” jest Leonardo da Vinci. Artysta urodził się 15 kwietnia 1452 w Toskanii, a zmarł 2 maja 1519 w Amboise we Francji. Był wszechstronnie uzdolnionym Włochem ( malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor maszyn, filozof), najwybitniejszym przedstawicielem rozkwitu malarstwa olejnego. Uważano go za modelowy przykład człowieka renesansu. Od wczesnych lat ujawniał się jego talent artystyczny. Brał lekcję od malarza, rzeźbiarza i złotnika Andrea del Verrocchio. W wieku 20 lat tworzył już pierwsze obrazy. Jego największe dzieło „ Mona Lisa” powstało w 1503r. Leonardo został pochowany w Kaplicy św. Huberta, w zamku Amboise.
„ Mona Lisa” jest typowym dziełem sztuki dla epoki renesansu. W dziele tym widoczne jest, że artysta stawia człowieka na pierwszym miejscu.
Obraz malowany był farbą olejną na drewnie topolowym. Wymiary dzieła to 97cm x 53cm. Obraz jest obecnie własnością Francji, znajduje się w Paryżu w Luwrze.
Na pierwszym planie obraz przedstawia popiersie kobiety w naturalnej pozie. Kobieta jest niezbyt urodziwa, w sile wieku, na jej twarzy widnieje enigmatyczny uśmiech. Mona Lisa ma nieułożone włosy, złożone ręce. Na facjacie „maluje się” spokojne spojrzenie ciemnych oczu a nad nimi delikatne, prawie niewidoczne brwi. Na twarzy widać także niewielkie usta. Ciało postaci jest pokazane z półprofilu, oczy kobiety patrzą w naszym kierunku- w kierunku widza. Okrągłe kształty postaci zostały odziane w skromną suknię. Artysta na pracy wyraźnie zaznaczył kontury twarzy, włosów, dłoni oraz odzienia kobiety.
Na drugim planie widać zamglony krajobraz: brązowo- zielonkawe kręte ścieżki, szaro- brunatne sięgające nieba górskie szczyty.
Między Giocondą* a rozciągającym się za nią krajobrazem nie zauważyłam kontrastów. Malarz używał delikatnej gry światła i cienia. W pracy nie występują ostre kształty.
Treść ideowa dzieła „Mona Lisa” jest dla mnie nie znana. Leonardo unikał symboli, ciągle dążył do rozwiązywania tajemnic.
Portret Joconde* wywarł na mnie ogromne wrażenie. W pracy dużą uwagę zwróciłam na tajemniczość spojrzenia Giocondy, oraz na delikatność nieba. Jestem pełna podziwu malarstwu Leonarda da Vinci. Chciała bym malować tak jak on.*La Joconde – francuska nazwa Mona Lisy
*La Gioconda – włoska i hiszpańska nazwa Mona Lisy

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 90
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie