Przydatność 75%

Która z pięknych kobiet z „Quo Vadis” jest najbliższa mojemu ideałowi piękna?

Autor: Mateusz

Z całą stanowczością twierdzę, iż najbliższa mojemu ideałowi piękna jest Ligia z powieści „Quo vadisHenryka Sienkiewicza.

Według mnie piękno to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i usposobienie, charakter. Postaram się to udowodnić następującymi argumentami.

Rozpocznę od słów Akte wypowiedzianych przed ucztą u Nerona: „Cudny musi być wasz kraj ligijski, gdzie takie się rodzą dziewczyny”. Była ona niezwykle piękna i powabna. Jej długie, ciemne włosy(s. 36)z odblaskiem bursztynu lub korynckiej miedzi, opadały na „lekką szyję i boską spadzistość ramion, i całą postać giętką smukłą, młodą, młodością maju i świeżo rozkwitłych kwiatów”. Winicjusz, znawca kobiet już przy pierwszym spotkaniu był nią oczarowany. Ale nie tylko urodą Ligia przyciągała wzrok ludzi.

Weźmy jej zachowanie. W otoczeniu nieznajomych była osobą niezwykle nieśmiałą, bojaźliwą, bardzo spiętą. W towarzystwie cechowała ją skromność, ale kiedy trzeba było wypowiedzieć się, jej słowa były mądre i dojrzałe. Nie lubiła, kiedy się nią kieruje. Decydowała sama o sobie. Przykładem może być odmowa zostania niewolnicą u Winicjusza. Ligia ponad wszystko pragnęła szczerej miłości od Marka.

A oto kolejny argument. Bardzo cenię w kobietach to, iż nie są podporządkowane swoim mężom i nie zachowują się jak niewolnice. Takim przykładem mogą być inne postacie „Quo vadis”. Należą do nich: Eunice i Akte. Ligia zachowuje się wręcz odwrotnie. Wzorując się na Przykazaniach Bożych daje znakomity przykład Markowi, nauczając go pozyskuje jego serce. Jej ogromną miłość do Winicjusza mogą poprzeć słowa wypowiedziane w lochach Nerona: „Jam żona twoja”. Taka para zawsze może się wspierać i pomagać sobie nawzajem. Ponadto wierząc całym sercem w Boga stała się gorącą chrześcijanką. Miłością do bliźnich doprowadziła do rozpowszechniania chrześcijaństwa w Rzymie.

Ale czy może Ligia bardziej przypominała dobrego anioła, niż człowieka? Raczej nie, gdyż nie poświęciła całego, swego życia wierze, lecz oddała je swemu najbliższemu.

Reasumując. Główna postać powieści historycznej: „Quo vadis” była osobą cichą spokojną, lecz nie podporządkowaną do końca władzy Nerona. Umiała kochać i kochała, ale tylko tego, który potrafił ją obdarować podobnym uczuciem. Dlatego jestem w pełni przekonany, że osobą najbliższą mojemu ideałowi piękna jest Ligia – jedna z głównych bohaterek „Quo vadis”.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 62
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie