profil

Internet

poleca 84% 2720 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze



Internet



- Nowe możliwości jakie nam daje -





Z technicznego punktu widzenia Internet jest siecią komputerową składającą się z setek tysięcy komputerów ( serwerów ), tworzących coś w rodzaju siatki. Każda wysłana informacja jest przekazywana przez poszczególne węzły tej siatki, żeby w końcu trafić do adresata. Komputery w węzłach można porównać do przekaźników, które otrzymując wiadomość sprawdzają jej adres i przesyłają ją dalej we właściwym kierunku. Fenomen Internetu polega na tym , że w zasadzie jedyną rzeczą, jaka została narzucona, a raczej - została dobrowolnie zaakceptowana przez użytkowników – jest sposób porozumiewania i pomiędzy poszczególnymi komputerami czyli tak zwany protokół. Nie ma więc znaczenia, jakim komputerem dysponuje użytkownik. W zasadzie każdy się nadaje, niezależnie od tego czy dysponuje się PC – tem, czy Macintoshem. Odpowiedni protokół gwarantuje, że wysłana informacja będzie mogła być odczytana przez odbiorcę.

Internet nie ma administracji czy organizacji zarządzających. Oczywiście łącza telekomunikacyjne potrzebne do nawiązania łączności są własnością prywatną. Prywatne korporacje i najrozmaitsze instytucje trudnią się udostępnianiem Internetu osobom prywatnym, czyli są tak zwanymi dostawcami dostępu.

Obecnie Internet to monstrualny gigant. Oplata on dokładnie cały świat oferując setki milionów stron utrzymywanych na dziesiątkach milionów serwerów. Stanowi to labirynt, którego jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć.

Internet to nieprzebrane źródło informacji. Za jego pośrednictwem można znaleźć pracę, odszukać wiadomości o charakterze encyklopedycznym, pogrzebać w zasobach Biblioteki Kongresu czy dokonać zakupów. Ta ostatni forma jest szczególnie dynamicznie rozwijającym się zastosowaniem sieci. Idea jest prosta a jednocześnie niesłychanie wygodna i efektywna. Nie trzeba ruszać się z domu, aby obejrzeć, sprawdzić cenę i w końcu zamówić wybraną rzecz. Nie ma znaczenia czy zamawia się kwiaty czy najnowszego mercedesa. Nie tylko oszczędza się czas ale i pieniądze . W cenie towaru nie musi być bowiem wkalkulowana marża hurtownika i dealera. A rozmaitość ofert handlowych jest ogromna.





IRC – Internet Relay Chat



Jest to system umożliwiający prowadzenie zbiorowych dyskusji w jednym z około dwóch i pół tysiąca istniejących obecnie kanałów poprzez wysłania wiadomości do wszystkich osób włączonych w dany kanał lub wiadomości prywatne do wybranego uczestnika dyskusji. Programy obsługujące IRC pozwalają na dyskusję na kilku kanałach jednocześnie. Każdy z uczestników dyskusji IRC przed przystąpieniem do rozmowy musi wybrać sobie identyfikator, unikalny w skali danego kanału. Każda wypowiedź pojawiająca się na ekranach wszystkich osób na danym kanale, jest poprzedzona tym identyfikatorem. Oprogramowanie IRC daje możliwość zwracania się bezpośrednio do wybranego rozmówcy. Protokół IRC pozwala również uzyskać informacje o osobach używających identyfikatorów. Przykładowymi komendami mogą być /amsg, /whois, /chanel, itp. itd. Są niezwykle przydatne gdy chcemy się czegoś dowiedzieć bez wiedzy rozmówcy ( np. poznać jego adres e - mail ). Nazwy kanałów IRC rozpoczynają się od znaku # poprzedzającego nazwę, a na liście podany jest również preferowany na kanale temat rozmów. Istnieją również kanały prywatne różniące się od publicznych tym że aby się tam dostać, włączyć do rozmowy trzeba znać hasło lub posiadać specjalne zaproszenie. Rozmowy mogą być wzbogacone efektami dźwiękowymi lub graficznymi, a nawet odpowiednie oprogramowanie IRC ( Microsoft Comic Chat for Windows 95 ) proponuje możliwość rozmowy w formie komiksu. W rozmowach na IRC - u szczególną popularność zdobyły znaczki obrazujące stan ducha i nie tylko niektóre z nich to:

:),  określający zadowolenie; :(,  pokazujący smutek;

;) mówi o traktowaniu czegoś z przymrużeniem oka i wiele wiele innych.





Poczta elektroniczna



Najczęściej rozpowszechnioną i najczęściej używaną w sieci usługą jest poczta elektroniczna (e-mail). Poczta elektroniczna pełni podobną funkcję, co poczta tradycyjna. Występują tutaj również skrzynki pocztowe, adresy, listy , itd. Elementy te

jednak przyjęły bardziej elektroniczny wymiar . Skrzynka pocztowa jest wydzielonym

miejscem przestrzeni dyskowej na komputerze węzłowym. List jest plikiem binarnym zawierającym tekst, grafikę, pliki dźwiękowe, dane itd. Adres jest rodzajem identyfikatora. Za pomocą poczty elektronicznej można przesłać poprzez sieć komunikat do konkretnej pojedyńczej osoby lub grupy osób, w postaci tekstu, ale także dźwięku, rysunków lub zdjęć oraz innych danych w formie elektronicznej. Poufność poczty chroniona jest hasłem. Dodatkowo, ważniejsze przesyłki mogą być szyfrowane. Niewątpliwą zaletą e-mail (elektronic mail - poczta elektroniczna) jest jej szybkość działania. Wiadomość dociera nawet do najodleglejszych zakątków świata w ciągu paru minut. W wypadku awarii bądź wyłączenia komputera pośredniczącego w przesyłaniu danych, system dba o przesłanie informacji jak najbardziej optymalną drogą, zgodnie z jednym z głównych założeń protoplasty INTERNETU sieci militarnej ARPAnet. To sprawia, że obecnie jset to najpewniejszy i najszybszy sposób przesyłania poczty. Poczta elektroniczna nie wymaga obecności przy komputerach adresata i nadawcy w momencie przesyłania informacji. Może być ona wcześniej przygotowana i wysłana w sprzyjającym momencie np. w takiej porze dnia, w którek łącza są bardziej przepustowe. Listy nadchodzące są kierowane do skrzynek pocztowych, gdzie są przechowywane do momentu rozpoczęcia pracy przez adresata. Wtedy system automatycznie powiadamia nas o przesyłce. Tak samo list, może być wysyłany przez specjalny program o ustalonych wcześniej porach, bez konieczności obecności nadawcy w momencie wysłania, nawet do wielu odbiorców na raz. Ułatwia się w ten sposób pracę o oszczędza czas. Istnieje możliwość automatycznego segregowania nadchodzącej poczty, gdyż listy zawieraja dokładną informację o dacie i czasie wysłania itd.



Poczta elektroniczna jest nie tylko narzędziem do przesyłania listów towarzyskich. Staje się ona również poważnym narzędziem przy tworzeniu grup dyskusyjnych, podczas nauki języków obcych, wymiany pism w elektronicznej postaci , wymiany informacji, prowadzenia działalności badawczej, kontaktowania się i konsultacji grup pracujacych przy wspólnym zadaniu. W czasie nauki pozwala na stały kontakt z nauczycielem, przesyłającym tą drogą zadania do wykonania, opinie, teksty, sprawdzone prace. Ponadto, ze względu na szybkość transferu danych, pozwala na konsultacje on-line. E-mail jest z powodzeniem wykorzystywana w różnego rodzaju placówkach, mających kontakty z rozproszonymi po świecie współpracownikami. Do nich zaliczamy też instytucje, kształcące na odległość (Distance Education).

Poczta elektroniczna niwątpliwie zapewnia doskonały kontakt między poszczególnymi użytkownikami sieci INTERNET. Należy przy tej okazji wspomnieć o rozwinięciu idei poczty i jej bardziej zaawansowanym rodzaju, jakim jest elektroniczna poczta głosowa. Pozwala ona nie tylko na przesyłanie wcześniej przygotowanych plików dźwiękowych, przechowywanie ich, zapisywanie i kasowanie, jak to ma miejsce w “automatycznej sekretarce”, ale też na przesyłanie dźwięku w czasie rzeczywistym. Służą do tego specjalne programy

- COOL TALK

- INTERNET PHONE

- WEB TALK

- TELE VOX

- WEB PHONE

Swym działaniem przypominają one normalny telefon. Głos jednak przesyłany jest w postaci cyfrowej. System ten wymaga od stanowisk komputerowych ich pełnej multimedialności (karta dźwiękowa, mikrofon, głośniki) oraz zdolności do większejtransmisji danych, niż w przypadku standardowej e - mail. Oprogramowanie to pozwala na kontaktowanie się dwóch rozmówców, a w przypadku niektórych programów nawet większej ich ilości. Pozwala to ominąc kłopotliwe ( dla niektórych ) posługiwanie się klawiaturą. Niektóre z internetowych telefonów mają możliwośc posługiwania się tzw. tablicą rysunkową ( whiteboard ).

Działanie poczty elektronicznej opiera się na technologii store-and-forward. Słowo store (składować) oznacza, że wiadomość jest wysyłana przez nadawcę do systemu składowania, (tzw. skrzynek pocztowych), skąd jest odbierana przez adresata ( czynności tej odpowiada słowo forward). Istotną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że adresat nie musi być dostępny podczas nadawania wiadomości, do chwili odebrania zostaje ona przechowana w systemie składowania.

Każdy użytkownik sieci, korzystający z poczty elektronicznej, posiada unikalny w całej jej skali adres e-mail . Adresy pocztowe sieci INTERNET składają się z dwóch części rozdzielonych znakiem “a”, zwanym jako at, a w Polsce określanym znakiem małpki. Część znajdująca się przed znakiem “a” to identyfikator skrzynki pocztowej, część druga toadres internetowy serwera, na którym ta skrzynka jest umieszczona, część ta jest najczęściej nazwą dostawcy INTERNETU.

Identyfikator skrzynki pocztowej jest indywidualnym identyfikatorem użytkownika zazwyczaj wybieranym przez niego samego i zależnym od jego inwencji, może być inicjałami, anagramem imienia lub nazwiska, czy dowolnym słowem lub ciągiem znaków.

Identyfikator, czyli adres internetowy serwera, na którym umieszczona jest skrzynka składa się z czterech liczb oddzielonych od siebie kropkami np. 201.54.132.121, oznaczających odpowiednio: trzy pierwsze liczby adresu (201.54.132) – numer sieci,

a ostatnia (121) – numer komputera. W celu uproszczenia zapamiętywania adresów liczby zostały zastąpione ciągiem symboli. Tego typu adresy tworzone sa według pewnych ustalonych reguł..



Na początku umieszczone są nazwy właściciela serwera lub nazwy jego oddziałów. Może to być kilka symboli, które oddzielone są od siebie kropkami.



Po tej części następuje symbol typu organizacji. Są to:

- .art. – dla instytucji organizacji artystycznej

- .com - dla instytucji i organizacji komercyjnej

- .gov - dla instytucji organizacji rządowej

- .mil - dla instytucji organizacji wojskowej

- .edu - dla instytucji i organizacji zajmującej się edukacją

- .org - dla organizacji niedochodowych



Poza USA na samym końcu umieszczony jest jeszcze symbol kraju, w którym działa serwer. Symbole krajów to na przykład:

- .pl - POLSKA

- .de - NIEMCY

-.swe - SZWECJA





WWW World Wide Web



WWW to skrót od angielskich słów World Wide Web czyli ogólnoświatowa pajęczyna. Większość tego co dzieje się w sieci można przypisać właśnie WWW. Protokół WWW to HTTP czyli HyperText Transfer Protocol – protokół transferu hypertekstowego. Jest to rodzaj specyficznego typu tekstu, zawierającego takie elementy jak grafika filmy dźwięki, a co najważniejsze linki. Linki z kolei są odwołaniem do kolejnych miejsc w sieci. To ostatnie stwierdzenie jest niesychanie istotne. Można bowiem w jednym dokumencie zawrzeć odwołania do dowolnego dokumentu znajdującego się na serwerze w sąsiednim pokoju i na drugiej półkuli. Nie ma to najmniejszego znaczenia.

Dokumet hypertekstowy w Internecie nazywa się stroną WWW. Każda strona to plik stworzony jako hypertekst. Każda z nich może być związana linkami z inną stroną – w ten sposób tworzy się jeden gigantyczny dokument światowy o nieograniczonej w zsadzie wielkości i udostępniający przyprawiające o zwrót głowy zasoby informacyjne i inne.

Do oglądania stron WWW potrzebny jest specjalny program zwany przeglądarką. To właśniedzięki iemu dokument hypertekstowy jest dekodowany i wyswietlany na ekranie.

System WWW powstał w CERN w Genewie. Serwis WWW pojawił się jako następca Gopher i zaczął bardzo szybko go wypierać. Podobnie jak inne internetowe serwisy działa on na zasadzie klient – serwer. Jest jedną z najnowszych i najprężniej rozwijających się usług Internetu, jednocześnie jedną z najszerzej wykorzystywanych, tak Internet bywaz nią niekiedy utożsamiany.

Zakres tematyczny informacji dostępnych na stronach WWW jest tak szeroki , że trudno znaleźc dziedzinę tam niobecną.

WWW pełni zarówno rolę forum publicznego jak i narzędzia do prowadzenia poszukiwań, staje się niekwestionowaną monarchią sieci Internet.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 10 minut