profil

Technologia gastronomii.

poleca 85% 544 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Technologia gastronomii zajmuje się prawidłowym doborem środków żywnościowych, technikami i procesami stosowanymi przy produkcji potraw oraz zmianami fizykochemicznymi i biologicznymi zachodzącymi w surowcach podczas ich przetwarzania, a decydującymi o wartości odżywczej wyrobów kulinarnych.”

Właściwe odżywianie jest warunkiem życia i prawidłowego rozwoju każdego żywego organizmu, gdyż dostarcza niezbędnego materiału budulcowego, jest źródłem energii oraz reguluje wiele procesów życiowych.
Organizm człowieka jest tworem bardzo skomplikowanym, wykonującym wiele zadań przez co wymaga nieustannego zasilania i odnawiania. Dzięki nauce i technice, które rozwijają się w zawrotnym tempie pogłębiono znajomość ludzkiego organizmu i jego potrzeb, których zaspokojenie decyduje zarówno o życiu, rozwoju fizycznym i umysłowym jak i o samopoczuciu, zdrowiu i aktywności życiowej.
W wielu krajach produkcja żywności bardzo się rozwinęła, w niektórych doszła nawet do doskonałości chociaż nie zawsze wytwarzane wyroby mają odpowiednią wartość odżywczą. Bardzo często podczas przetwarzania składników żywnościowych skomplikowane procesy niszczą w nich bądź ograniczają ilość cennych składników, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Szereg wynalazków w dziedzinie produkowania żywności oraz narzędzi pracy wpłynęły na zmiany w sposobie żywienia się ludzi oraz na procesy przyrządzania potraw.
Chemia, mikrobiologia, towaroznawstwo, zasady żywienia oraz maszynoznawstwo – to te nauki wywarły istotny wpływ na doskonalenie produkcji i metod przyrządzania potraw. Dzięki dynamicznemu rozwojowi techniki do produkcji gastronomicznej wprowadzone zostały maszyny ułatwiające pracę i umożliwiające ekonomiczne wykorzystanie cennych surowców poprzez zmniejszenie ilości odpadków. Wykorzystanie owych maszyn spowodowało również zmniejszenie strat składników pokarmowych zawartych w środkach żywnościowych.

Kucharz – od jego wiedzy, umiejętności i uczciwości zależy prawidłowe żywienie konsumentów, dlatego dobrych kucharzy nazywa się mistrzami sztuki kulinarnej. Dobry kucharz powinien znać zasady żywienia ludzi zdrowych i chorych, umieć rozpoznawać gatunki i jakość środków żywnościowych, umieć prawidłowo przygotować i przerobić surowce i półprodukty w gotowe potrawy i inne wyroby kulinarne. Ponad to kucharz musi znać normy surowców i potraw podawanych konsumentowi oraz zasady wykończenia każdej porcji. Obowiązkiem jego jest również prawidłowe przechowywanie przeznaczonych do produkcji środków żywnościowych i gotowych wyrobów w celu zabezpieczenia ich przed zanieczyszczeniem i zakażeniem drobnoustrojami. Kucharz, aby właściwie wykonywać pracę produkcyjną powinien umieć posługiwać się urządzeniami technicznymi, znać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ją organizować.
Nabycie tych wiadomości i umiejętności umożliwia znajomość technologii gastronomii.

Bibliografia:

1. Henryk J. Lewandowski „Gastronomia zarys wykładu”
Publikacje WSTiH w Sopocie z siedzibą w Gdańsku
Gdańsk, 2000

2. Tim Knowles „Zarządzanie Hotelarstwem i Gastronomią”
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne; Podręcznik akademicki
Warszawa, 2001

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty