profil

Park Narodowy Gór Stołowych na podstawie dr. Marzeny Stempień-Sałek

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-10
poleca 85% 1438 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
jaszczurka zwinka

Jednym z artykułów, który zwrócił moją uwagę jest „Park Narodowy Gór Stołowych” umieszczony w miesięczniku „Przyroda Polska”. Park Narodowy Gór stołowych położony jest w środkowych Sudetach, na granicy z Czechami w południowo – zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim. Utworzony został w 1993r. na obszarze 6399ha, by chronić wartości przyrody nieożywionej, czyli niezwykłą rzeźbę jedynych w Polsce niezwykłych gór o budowie płytowej. Park obejmuje szczytowe partie Gór stołowych i trzy rezerwaty przyrody.

Góry Stołowe to najatrakcyjniejsza krajoznawczo i krajobrazowo grupa górska w Sudetach. Ciągnie się od Kotliny Kamiennogórskiej do Kotliny Kłodzkiej Podzielona jest granicą polsko-czeską na trzy części. Znaczna część znajduje się na terenie Czech, ale najwyższa i najciekawsza należy do Polski. Utworzona tam właśnie Park Narodowy Gór Stołowych. W Parku znajduje się uzdrowiska: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój.

Rzeźba terenu


Płytowa budowa Gór Stołowych daje dobrze widoczne, płaskie, rozległe powierzchnie szczytowe zwane wierzchowinami lub stoliwami. Widoczne są dwa takie piaskowcowe stoliwa, przedzielone cienką warstwą marglistą. Ich ściany opadają stromo, tworząc urwiska (około 100m wys.) Stoliwa tworzą dwa stopnie o wys. kilkunastu metrów: stoliwo dolne i leżące na nim stoliwo górne. Na ich powierzchni, w piaskowcach cisowych, wykształciły się liczne głębokie szczeliny o pionowych ścianach, bramy skalne, mosty, tunele i labirynty, a także formy przypominające postaci ludzi, zwierząt, grzyby i maczugi
Roślinność.

Całą powierzchnię porasta las świerkowy i sosnowy, a skały porastają różne gatunki mchów (272), wątrobowców (112) porostów i sinic. Rośnie tu też brzoza omszona sosna błotna oraz gatunki roślin typowo bagiennych m.in. bażyna czarna.

Łącznie na terenie Parku stwierdzono występowanie około 650 gatunków roślin, których 46 objętych jest ochroną, m.in. śnieżyca wiosenna, zimowit jesienny, dziewięćsił bezłodygowy, storczyk plamisty, podkolan biały, arnika górska, listera jajowata, rosiczka.

Zwierzęta


Ze względu na duży ruch turystyczny zwierząt w Górach Stołowych jest dość niewiele. Można spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, wiewiórki, jeże i inne drobne gryzonie. Występują tam gady takie jak: żmija zygzakowata, zaskroniec, jaszczurka zwinka i padalec, płazy: salamandra oraz traszki: górska, grzebieniasta i zwyczajna. Z ptaków wyróżniamy m.in. jarząbka, słonka, bociana czarnego, kobuza, krogulca, trzmielojada oraz sóweczka i włochatka. Na łąkach gnieżdżą się derkacz i przepiórka, wśród skał puchacz, pustułka, kruk i kowalik a nad brzegiem strumieni pluszcz i pliszka górska. Występują również różne owady takie jak owady naśnieżne i pajęczaki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy