profil

Translacja - II etap syntezy białek.

poleca 85% 201 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W procesie translacji na szczególną uwagę zasługują rybosomy będące miejscem syntezy białka i tRNA. Rybosomy są zbudowane z dwóch połączonych ze sobą dopasowanych podjednostek, z których każda jest kompletem rybosomowego RNA i kilkudziesięciu różnych białek. tRNA to grupa cząsteczek (50-60 rodzajów w komórce) odgrywająca kluczową rolę w tłumaczeniu informacji genetycznej z mRNA na białko. W łańcuchu polinukleotydowym cząstki tRNA znajduje się trójka nukleotydów tworząca pary z odpowiednim kodonem mRNA. Trójkę tą nazywamy antykodonem.
Proces translacji składa się z trzech etapów:
I Inicjacja - polega na połączeniu ze sobą jednostek rybosomalnych i dołączeniu do nich mRNA.
II Elongacja - czyli proces tworzenia wiązań peptydowych. Rozpoczyna się gdy w wolne miejsce A na rybosomie wsunie się odpowiedni aa-tRNA (aminoacylo-tRNA). Połączenie aminokwasu ze swoistym dla niego rodzajem mRNA odbywa się za pomocą enzymu dopasowanego do tych dwóch cząsteczek, powstaje połączenie tRNA i aminokwasu wiązaniem kowalencyjnym w związek aa-tRNA. Warunkiem połączenia jest komplementarność kodonu z antykodonem. Połączone cząsteczki aminokwasu znajdują się blisko siebie i ich grupy funkcyjne reagują ze sobą tworząc wiązanie peptydowe. Reakcje katalizuje enzym wchodzący z skład dużej jednostki rybosomowej. W miejscu P powstaje wolny tRNA, który wraca do cytoplazmy następnie tRNA wraz z powstałym wiązaniem ulega przemieszczeniu z miejsca A do P o trzy nukleotydy a w miejsce A nasuwa się kolejna trójka nukleotydów. Proces elongacji się powtarza.
III Terminacja - zaczyna się gdy w miejsce A rybosomu nasunie się trójka nonsensowna UAA, UAG lub UGA. W żadnej komórce nie ma tRNA zdolnego do rozpoznania trójki nonsensownej. Natomiast istnieją białka, które tworzą połączenie z tymi trójkami odcinając je od wytworzonego łańcucha peptydowego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta