profil

Odra

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odra od wielu wieków jest sprzymierzeńcem jak i zagrożeniem dla Raciborza. Dnia 25 marca w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Raciborzu odbyła się prelekcja na temat:
„Dzieje Odry w historii powiatu raciborskiego”

Przemowa rozpoczęła się o godzinie 900 na wydziale młodzieżowym, poprowadził ją naczelny „Nowin Raciborskich”- pan Grzegorz Wawoczny.

„Ludzie mieszkający w pobliżu Bramy Morawskiej mówią, że gdy latem widać ją mocno przez dłuższy okres czasu, to zanosi się na rychłą powódź”

Na początku prelekcji redaktor opowiedział o przepięknym wypłaszczeniu między krańcem Sudetów i Beskidów- Bramie Morawskiej. Ma ona wielkie znaczenie dla naszego miasta i jego okolic. Przez bramę tą od prehistorycznych czasów biegł szlak bursztynowy, co było wielkim zyskiem dla Raciborza. Jednakże znaczącym punktem dla tutejszej ludności jest to, że była ona przepowiednią, jak powiedział pan Wawoczny: „Ludzie mieszkający w pobliżu Bramy Morawskiej mówią, że gdy latem widać ją mocno przez dłuższy okres czasu, to zanosi się na rychłą powódź.” Lecz całkiem nie wiemy czy jest to prawda, czy też tylko zwykła legenda, przenoszona z pokolenia na pokolenie.

Wielki gród Gołęszyców

Dalszym punktem wykładu była historia wielkiego grodu Gołęszyców. Dowiedzieliśmy się, że na terenie Łubowic- rodzinnej wioski Josepha von Eichendorffa mieścił się potężny kasztel słowiańskiego plemiona, po którym nie pozostało wiele szczątek prócz wielkich, podziemnych pomieszczeń na śmieci, które po całkowitym ich zapełnieniu zasypywano ziemią. Był to gród, który jak wiele innych osiedlił się nad rzeką Odrą. Rzeka pomagała im w przypadku gdy zbliżał się przeciwnik.

„Odra daje wodę pitną”

Przed ośmioma wiekami, kiedy jeszcze Odra nie była tak mocno zanieczyszczona mieszkańcy Raciborszczyzny, drewnianymi rurociągami czerpali z niej czystą, krystaliczną wodę. Odprowadzono również ujęcie do Browaru Raciborskiego, który słynął do niedawna z najlepszego na Górnym Śląsku piwa.

Odra- szlak handlowy

Zanim na dnie Odry pojawił się muł, była ona szlakiem handlowym dla statków. Pływały na niej barki, które przewoziły różnego rodzaju towary.

Zagrożenie dla Raciborzan

Z tym, że przez nasze miasto przepływa rzeka jest związane wielkie zagrożenie powodzią. Już w historii są opisywane jej wylewy. Odra dowiodła nam tego jak chociażby w lipcu 1997r. , kiedy to zalała Racibórz. Klęska żywiołowa wywołała wiele zniszczeń na terenie naszego powiatu.

Podsumowując pan Grzegorz Wawoczny powiedział, że Odra miała wielkie znaczenie w dziejach Raciborza i jego okolic.
Tomasz Gajda

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy