Przydatność 70%

Krótki opis wojen punickich

Autor:

Wojny punickie

Rzymianom nie wystarczało podbicie półwyspu Apenińskiego wiec w 264 p n e przeprawili się na Sycylię na której panowali Kartagińczycy. Byli oni na drugim miejscu zaraz po Rzymie pod względem potęgi. Był to największy konflikt zbrojny prowadzony przez Rzymian w starożytności zwany wojnami punickimi.

I wojna punicka (264-241 p n e)
Rzymianom było trudno prowadzić wojnę, ponieważ Kartagińczycy ograniczali się do obrony nadmorskich miast, a Rzymianie umieli jedynie walczyć dobrze na lądzie. By wyrównać ten fakt brali na pokład swych okrętów po 120 ludzi. Żołnierze po ruchomych mostach przedostawali się na okręty wroga i walczyli jak na lądzie. Taktyka ta dała Rzymowi przewagę na morzu.
Kartagińczycy podpatrzyli Rzymian i na swoje pokłady także zaczęli zabierać silne odziały, które zniszczyły Rzymską przewagę. Wodzowie Rzymscy także czasami doprowadzili do katastrof swoich flot podczas sztormów.
Zwyciężyli Rzymianie, ponieważ posiadali większy zapas sił. W 23 roku wojny Kartagina przegrała bitwę morska, uznała się za pokonaną i zgodziła się zawrzeć pokój. Oddała Rzymowi Sycylię, Korsykę i Sardynię.
Kartagina przegrała... jednak nie wykreśliło jej to z rzędu wielkich potęg. Po zakończeniu wojny z Rzymem rozpoczęła podboje w Hiszpanii i w ten sposób utworzyła silną armię. Rzym wygrał... jednak w 241 p n e był bardzo wyczerpany. W latach następnych wdał się w walki na Nizinie Padańskiej. Po podboju tej krainy Rzym postanowił ostatecznie rozprawić się Kartagina.

II wojna punicka (218 – 201 p n e)
Była to wojna najbardziej dramatyczna dla Rzymian. Miała ona ostatecznie przesądzić panowaniu nad światem Rzymu.
Plan Rzymski był ofensywny. Postanowiono, że armia konsularna wyląduje w Afryce, a druga w Hiszpanii. Plan ten pokrzyżował Hannibal (dowódca wojsk Fenickich w Hiszpanii). Dużą przewagę dawała Rzymowi Italia... Hannibal postanowił przenieść wojnę na półwysep Apeniński oraz wywołać powstanie italskich sprzymierzeńców przeciw Rzymowi.
W Italii panował wielki strach przed Rzymem i italczycy pozostali wierni Rzymowi aż do tryumfu Hannibala pod Kannami ( 216 p n e). W tej bitwie armia prawie dwa razy słabsza liczebnie prawie wycięła w pień wroga. Na stronę Kartaginy przeszła część sprzymierzeńców, a nawet Kampańczycy ( obywatele rzymscy od ponad 100 lat!!!)
Jednak Rzym nie zamierzał prosić (bo prosi to się świnka J) o pokój, a Hannibal miał za mało wojska by móc samodzielnie napaść na Rzym. Większa część Italii została pod kontrolą Rzymu, którzy potem przeszli do ofensywy w Italii Hiszpanii i na Sycylii gdzie także wybuchło powstanie antyrzymskie.
Tak samo jak I wojna, II wojna punicka zmieniła się w walkę na wyczerpanie. Rzymianie stopniowo odzyskiwali kontrolę nad Italią, zajęli Hiszpanię i Sycylię i dokonali inwazję na Afrykę. Zmniejszająca się armia Hannibala została wezwana do ojczyzny gdzie w 202 p n e poniosła klęskę pod Zamą. Kartagina podpisała traktat pokojowy i na jego mocy do wybrzeża dzisiejszej Tunezji przestała się liczyć jako niezależne państwo.

III wojna punicka (149-146 p n e)
Kartaginę na zostawiono w spokoju do póty płacili kontrybucję czyli przez 50 lat. Potem Rzymianie wypowiedzieli im wojnę (jakby jush nie mieli dosyć wojen :/ ) i pod obietnicą łaskawego traktowania skłonili ich do wydania całej broni, po czym kazali zburzyć miasto ( jacy oni brutalni :] ). Oszukani i rozbrojeni Fenicjani bronili się przez trzy lata zanim głód i duża przewaga wroga nie doprowadziły do przegranej.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 163
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie