profil

Walory wychowawcze sportu

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ćwiczenia fizyczne odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i umysłowego. Wychowawcze aspekty sportu są niewątpliwe; dziecku sport zapewnia wszechstronny rozwój psycho-fizyczny oraz równomierny rozwój etyczny, moralny, społeczny oraz emocjonalny.

Boisko sportowe jest swoistym polem doskonałej zabawy, w której pojawiają się wartości poznawcze. Rywalizacja sportowa przebiega według reguł obowiązujących wszystkich uczestników, w której stawką jest poszanowanie godności ludzkiej, równość wobec prawa oraz etyka osobistego wyróżnienia się, przeniesiona na współczesne boisko z historycznej tradycji olimpijskiej. Uprawiając ćwiczenia fizyczne, trenując daną dyscyplinę sportową uczeń - dziecko poświęca się, znosi wiele trudności, podlega ocenie, dokonuje wyborów kosztem wielu wyrzeczeń.

Sport kształci postawę stosowania w praktyce zasady fair play, prowadzenia czystego, pozbawionego oszustwa współzawodnictwa, kierowania się dobrem ogółu (gry zespołowe). Nie sposób zżyć się z kimś bardziej niż przez grę we wspólnej drużynie, pomagając i doradzając sobie nawzajem. Pomaga w akceptacji innych ludzi niezależnie od wieku, rasy czy narodowości; czerpaniu satysfakcji z zasłużonej wygranej i godzeniu się z porażką. Sport uczy również szacunku dla przegrywających, udzielania pomocy oraz stosowania się do reguł i regulaminów powszechnie uznawanych i akceptowanych. Henryk Jordan, lekarz, pionier nowoczesnego wychowania fizycznego w Polsce i popularyzator gier sportowych i sportu wśród dzieci i młodzieży, stwierdził, że boisko jest najlepszą szkołą życia \"bo tu wśród wolności i swobody łatwiej niż gdziekolwiek rozwinąć się w całej pełni i dojrzewać mogą wszystkie szlachetne i w życiu potrzebne pierwiastki duszy młodzieńca\".

Wg licznych psychologów, sport pozwala także na “wyładowanie” się, co jest szczególnie istotne dla młodzieży w okresie dojrzewania. Nagromadzenie się bowiem emocji może prowadzić do agresywnego zachowania.

Wiadomym jest, iż dziecko, które wykształci sobie te wszystkie postawy w młodości, stosować je też będzie w życiu dorosłym. Czyni to człowieka lepszym i o wiele bardziej wartościowym. Poza tym, będzie on na pewno nadal uprawiał sport i dawał dobry przykład własnym dzieciom. Sport jest bowiem wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, np. z
rodziną; doskonałym lekiem na stres, zmęczenie, złe samopoczucie, problemy w wielu dziedzinach zdrowia. W trakcie uprawiania sportu, niezależnie od jego formy i rodzaju, nasze ciało rozluźnia się, odrywamy się od problemów życia codziennego i zapominamy o tym, gdzie i jak bardzo się

spieszymy. Dostarczamy swojemu ciału tlenu, odżywiamy je, działając na nie dużo lepiej przez uprawianie sportu niż np. przez wizyty w salonie kosmetycznym i połykanie niezliczonej ilości preparatów przeciwko stresowi, bólom kręgosłupa, bólom mięśni i stawów itp. Na te i tysiące innych dolegliwości najlepszym i zarazem najtańszym lekiem jest właśnie sport. Nawet chorzy uprawiający ćwiczenia fizyczne czują się lepiej, co oznacza, że aktywność fizyczna nie tylko wpływa korzystnie na nasze ciało, ale również wprowadza nas w dobry nastrój i poprawia samopoczucie. Znana już w starożytności prawda - \"w zdrowym ciele zdrowy duch\" - znajduje potwierdzenie w badaniach współczesnych medyków!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty