profil

Zanieczyszczenie wód na Ziemi oraz w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-03
poleca 85% 1696 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Woda jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie. Stanowi jeden z podstawowych elementów kształtujących środowisko życia i warunkujących działalność człowieka. Jest ona zarówno artykułem pierwszej potrzeby, jak i środkiem utrzymania higieny, surowcem i środkiem produkcji przemysłowej oraz źródłem energii. Jej znaczenie rośnie w miarę wzrostu poziomu cywilizacji społeczeństw, rozwoju miast, uprzemysłowienia i kultury rolnej. Niestety mimo tego woda jest coraz bardziej zanieczyszczona...

ZANIECZYSZCZENIA WÓD


Cała woda, także woda z kranu pochodzi z obiegu hydrologicznego: z oceanów, jezior i rzek, z pól i z lasów, z których stale wznosi się w postaci pary i powoduje powstawanie chmur. Tworzenie się chmur prowadzi do opadów deszczu, gradu i śniegu. Obecnie jednak woda jest zanieczyszczona. Na drodze ku ziemi pochłania dwutlenek węgla, amoniak i inne gazy. Wymywa cząstki brudu i zanieczyszczenia chemiczne z atmosfery i przenosi je na ziemię. Wody morskie zanieczyszczone są przede wszystkim przez wycieki ropy, mycie statków, awarie zbiorników oraz próby nuklearne. Tylko w ostatnim czasie Ren, będący źródłem wody dla 20 mln ludzi, przez awarię w fabryce Sandoz w Bazylei został "wzbogacony” o 30 ton toksycznych substancji. Elba, Ren i Wisła prowadzą dziś w rankingach najbardziej zanieczyszczonych rzek, Bałtyk zaś coraz częściej jest nazywany "morzem (biologicznej) śmierci”.

Na wody niekorzystny wpływ ma wiele substancji, np.:
- Detergenty – syntetyczne substancje czyszczące, stosowane we wszystkich środkach piorących; nie ulegają biodegradacji; hamują proces samooczyszczania wody
- Pestycydy – środki ochrony roślin, owadobójcze; powodują pogarszanie się stanu sanitarnego wód podziemnych; działają toksycznie; przyczyniają się do procesu eutrofizacji wody, czyli wzrostu żyzności
- Fenole – związki aromatyczne; dostają się do wód ze ściekami; woda zanieczyszczona fenolami ma odrażający smak i powoduje oparzenia
- Węglowodany aromatyczne – są rakotwórcze; dostają się do wody ze ściekami koksowymi
- Metale ciężkie – mają zdolność kumulowania się w osadach dennych; są toksyczne dla człowieka; powodują uszkodzenia nerek, mózgu itp.
- Radioizotopy – ich źródłem są wybuchy bomb atomowych, wodorowych, reaktory jądrowe; zostają w wodzie na długo; są rakotwórcze

Zanieczyszczenia przedostające się do wody z powietrza i gleby zamieniają się w kwas azotowy, przez co woda staję się kwaśna. Niszczone są w ten sposób znajdujące się w niej mikroorganizmy. Poza tym wodę zanieczyszczają rozpuszczalniki przemysłowe, środki owadobójcze i zanieczyszczenia nieorganiczne, głównie zaś: chlorki, azbest, rtęć, wapno, arsen, bar i azotan.

Stopień zanieczyszczenia wód określa się za pomocą tzw. wskaźników zanieczyszczenia. Są to stężenia zanieczyszczeń (wyrażone w miligramach substancji w 1dm3 wody) oraz inne parametry, których wartość jest miarą stężenia określonych rodzajów zanieczyszczeń.Jednym z najważniejszych wskaźników zanieczyszczenia wód powierzchniowych jest stężenie rozpuszczonego tlenu, które może przyjmować maksymalną wartość 8-9 mg/dm (mniejsze stężenie tlenu świadczy o zanieczyszczeniu wód związkami organicznymi, rozkładalnymi biochemicznie). Spadek stężenia tlenu poniżej 4 mg/dm powoduje obumieranie wielu organizmów wodnych. Innymi wskaźnikami zanieczyszczenia wód naturalnych są: BZT (biochemiczne zapotrzebowanie tlenu) oraz ChZT ( chemiczne zapotrzebowanie tlenu).

Zasady klasyfikacji wód w Polsce określa tzw. prawo wodne, według którego rozróżnia się 3 klasy czystości:

Klasa wodySpotykane bioindykatoryCechy i zastosowania
ILarwy widelnic, jętek oraz muchówek, pluskwiaki, być może także larwy chruścików i wypławki czarne oraz niektóre organizmy występujące w wodach niższych klas czystości.Woda pitna, bogata w tlen, nadająca się do bytowania w warunkach naturalnych ryb łososiowatych i do wykorzystania przez zakłady wymagające zaopatrzenia w czystą wodę.
IIZatoczki pospolite, groszówki, przytuliki strumieniowe, larwy jętek,chruścików wolnożyjących i meszek, wypławki białę, odlepki ślimacze, skąposzczety, błotniarki jajowate, kełże zdrojowe.Woda dość czysta, nadająca się do hodowli ryb poza łososiowatymi i pojenia zwierząt gospodarskich oraz do urządzania kąpielisk i uprawiania sportów wodnych.
IIILarwy muchówek, gałeczki rogowe, pijawki, ośliczki pospolite, bakterie ściekowe, larwy ochotek.Wody średnio zanieczyszczone, odpowiednie na potrzeby przemysłu i nawadnia upraw pod szkłem oraz produkcji ogrodniczej.
Pozaklasowe (tzw. IV klasa czystości)Ryreczniki, larwy ochotekWoda zanieczyszczona, przed filtracją w zasadzie bezużyteczna.


ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z ZANIECZYSZCZENIEM WODY


Obecnie jeziora i rzeki, niegdyś kipiące życiem, umierają z powodu zakwaszenia. Co więcej naukowcy norwescy, na podstawie badań, doszli do wniosku, że wskutek wzrostu kwasowości zarówno woda z jezior, jak i z gleby rozpuszcza aluminium. Stwarza to poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, zauważono bowiem wyraźny związek pomiędzy wyższą umieralnością a zwiększeniem zawartości aluminium w wodzie. Nieustający niepokój budzi też możliwość istnienia zależności między aluminium, a chorobą Alzheimera i innymi dolegliwościami podeszłego wieku. Jeżeli ludzkość nie powstrzyma zanieczyszczenia wód, to zniszczy florę i faunę Ziemi, a w konsekwencji również życie.

OCHRONA MÓRZ I OCEANÓW


Środowisko morskie jest zagrożone zanieczyszczeniami niesionymi przez rzeki, opadającymi z atmosfery, dostającymi się bezpośrednio z lądu oraz powstałymi w wyniku katastrof środków transportu morskiego czy urządzeń wiertniczych (ok. 5 milionów ton ropy naftowej w ciągu roku). Niektóre substancje toksyczne, przenoszone m.in. przez żywe organizmy, są wykrywane w wielkich odległościach od źródeł zanieczyszczeń. Więc jak łatwo zauważyć ochrona mórz i oceanów ma znaczenie ogólnoświatowe.

W celu ochrony mórz i oceanów podpisywane są konwencje i układy. W celu utrzymania równowagi ilościowej ryb i ich światowych zasobów są zawierane międzynarodowe porozumienia dotyczące ochrony eksploatowanych gatunków ryb i limitowania połowów przez określanie dozwolonych tzw. kwot połowowych.

Do najbardziej zanieczyszczonych akwenów należą: Morze Śródziemne i Morze Bałtyckie, którego wody przybrzeżne są zanieczyszczone substancjami biogennymi, toksycznymi oraz związkami organicznymi. Zorganizowane działanie państw nadbałtyckich zapoczątkowała w 1974 roku tzw. Konwencja Helsińska o ochronie środowiska Morza Bałtyckiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (2) Brak komentarzy

good job jesteś wielki :D

Fajne. Przyda mi się. Dzięki 8)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 5 minut