profil

Nikotyna, narkotyki, alkohol.

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ludzie uzalezniaja sie od tytoniu, alkoholu, substancji odurzajacych i psychotropowych, hazardu, seksu, nadmiernego lub niedostatecznego jedzenia oraz wielu innych czynników. Gdy uzaleznienie jest slabe lub jest w poczatkowym stadium to zazwyczaj nie wywoluje groznych skutków. Doswiadczenie spoleczne ostrzega jednak nas, ze uzaleznienie moze sie poglebic i spowodowac niebezpieczne krótkotrwale lub dlugofalowe konsekwencje.
Szkody moga miec charakter osobisty: zdrowotny, psychiczny, charakterologiczny lub spoleczny: odrzucenie, naruszanie spokoju, czy takze dzialania przestepcze. Ludzkosc podejmowala w swej historii róznorodne wysilki majace na celu wyzwolenie sie od wielu uzaleznien. Czesto stosowane srodki (kara smierci, kamienowane, palenie na stosie) byly gorsze od samej choroby uzaleznienia i byly hanba dla stosujacych je spoleczenstw i organizacji. Ogromne wieloletnie akcje byly malo skuteczne a wielokrotnie przynosily fatalne skutki uboczne w postaci rozrostu podziemia gospodarczego i zorganizowanej przestepczosci. W miare oswajania sie z róznymi czynnikami uzalezniajacymi ludzie zmieniaja swoja reakcje na nie. Czesc jest w pelni legalna, inne sa ograniczane ekonomicznie poprzez wysoka akcyze lub inne podatki, pozostale sa zabronione.

Z alkoholem zetknal sie prawie kazdy. Nie kazdy jednak wie czym jest alkohol, jak powstaje i jak dziala na organizm!
Alkoholami nazywana jest grupa organicznych zwiazków chemicznych, pochodnych weglowodorów, do której obok alkoholu etylowego (etanolu) naleza metanol, propanol, butanol itd.
Slowo alkohol pochodzi najprawdopodobniej od któregos z dwóch slów arabskich: al. - kuhl (antymon, delikatny, drobny proszek) lub al. - ghul (zly duch). Zdaniem antropologów alkohol towarzyszy czlowiekowi praktycznie od zarania jego dziejów pelniac poczatkowo funkcje fizjologiczne (np. redukcja bólu, zmeczenia), psychologiczne (np. redukcja leku, odprezenie,) i spoleczne (np. ulatwienie kontaktów, element obrzedów i praktyk religijnych).
O winie i piwie wspominaja, zarówno znalezione w Mezopotamii a pochodzace z ok. 5000 r. p.n.e., teksty pisma klinowego jak i egipskie papirusy pochodzace z ok. 3500 r. p.n.e. Na wieksza skale zaczeto w Europie uzyskiwac czysty alkohol w VIII w.n.e., poczatkowo z zyta a od polowy XVIII w. z ziemniaków. W drugiej polowie XIII w. francuski profesor zastosowal alkohol w medycynie m.in. jako srodek przeciwrobaczny, przeciwbólowy oraz zapobiegajacy nudnosciom.
Niewielka juz ilosc wypitego alkoholu wplywa czesto na zachowanie czlowieka. Alkohol dziala szkodliwie na uklad nerwowy. Praktycznie kazda jego dawka powoduje obnizenie sprawnosci funkcjonowania ukladu nerwowego. Przeprowadzono na ten temat wiele doswiadczen; wyniki ich swiadcza o obnizonej wraz z iloscia wypitych kieliszków zdolnoscia osadu, zanikaniu krytycyzmu, zanikaniu precyzyjnego myslenia. Nawet niewielkie dawki alkoholu, które nie wywoluja widocznych zmian w zachowaniu sie czlowieka powoduja zaburzenia reakcji wzrokowej, sluchowej, pogarszaja tez precyzje ruchów. Blednie sie wiec sadzi, ze alkohol dziala na uklad nerwowy pobudzajaco, dziala hamujaco zaburzajac jego sprawnosc. Dochodza do glosu instynkty i popedy, prymitywne zachowania. Szkodliwy wplyw alkoholu siega osrodków podkorowych. Wystepuje otepienie i sennosc. Czlowiek traci przytomnosc.
0,30-0,5 promila: Uposledzenie koordynacji wzrokowo - ruchowej, nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obnizenie krytycyzmu;
0,50-0,7 promila: Zaburzenia sprawnosci ruchowej (niezauwazalne oslabienie refleksu), nadmierna pobudliwosc i gadatliwosc, a takze obnizenie samokontroli oraz bledna ocena wlasnych mozliwosci, które prowadza do falszywej oceny sytuacji;
0,7-2,0 promile: Zaburzenia równowagi, sprawnosci i koordynacji ruchowej, obnizenie progu bólu, poglebiajacy sie w miare narastania intoksykacji alkoholowej spadek sprawnosci intelektualnej (bledy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciaganie wniosków itp.), opóznienie czasu reakcji, wyrazna drazliwosc, obnizona tolerancja na innych, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost cisnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca;
2,0-3,0 promile: Zaburzenia mowy, wyrazne spowolnienie i zaburzenia równowagi (chód na szerokiej podstawie, chwianie i przewracanie sie), wzmozona sennosc, znacznie obnizona zdolnosc do kontroli wlasnych zachowan ( w wiekszosci przypadków trudno jest mówic o jakimkolwiek samodzielnym dzialaniu i wykonywaniu skoordynowanych ruchów);
3,0-4,0 promile: Spadek cisnienia krwi, obnizenie cieploty ciala, zanik odruchów fizjologicznych oraz glebokie zaburzenia swiadomosci prowadzace do spiaczki;
Powyzej 4,0 promili: Gleboka spiaczka, zaburzenia czynnosci osrodka naczynioruchowego i oddechowego, mozliwosc porazenia tych osrodków przez alkohol.
Na stan zdrowia wplywaja zarówno czynniki wewnetrzne jak i zewnetrzne. Wsród tych ostatnich wazna role odgrywa alkohol, którego dzialanie prowadzic moze do wystapienia powiklan zdrowotnych, zarówno somatycznych (fizycznych jak i psychicznych (psychiatrycznych). Wiadomo tez, ze osobnicze reakcje na alkohol moga byc rózne i zaleza od szeregu czynników zarówno fizycznych i psychicznych.
Powiklania somatyczne wywolane spozywaniem alkoholu:
- niedowlady,
- Zmiany zanikowe mózdzku i mózgu;
- Padaczka alkoholowa;
- Encefalopatia Wernickego
- Porazenie podniebienia, gardla i krtani
- Przewlekle stany zapalne blon sluzowych jamy ustnej, przelyku, zoladka i dwunastnicy;
- Ostre i przewlekle zapalenia trzustki, samotrawienie sie trzustki;
- Stluszczenie, zapalenie, zwlóknienie a w koncu marskosc watroby.
- Nadcisnienie tetnicze;
- zmiany zwyrodnieniowe wlókien miesnia sercowego, stluszcenie i powiekszenia serca;
- Zaburzenia rytmu serca;
- Przewlekle zapalenie blony sluzowej tchawicy;
- Ostra niewydolnosc nerek;
- Dna moczanowa;
- Odkladanie sie zlogów magnezu w drogach moczowych
- Nieprawidlowe wydzielanie hormonów plciowych;
- Zmniejszenie ruchliwosci plemników i uszkodzenie ich struktury;
- U kobiet zanik jajników i maskulinizacja;
- Zaburzenia potencji i miesiaczkowania, bezplodnosc oraz wczesniejsze przekwitanie.
- Przebarwienia i pajaczkowate znamiona naczyniowe;
- Przekrwienia twarzy z zapaleniem spojówek i obrzekami;
- Ogólny swiad.
- Zwiekszone ryzyko pewnych odmian raka, szczególnie watroby, przelyku, czesci nosowej -gardla, krtani i tchawicy;
- U kobiet rak sutka.
- Porody niewczesne i przedwczesne;
- Poronienia samoistne;
- U noworodków matek pijacych podczas ciazy obserwowano bezposrednio po urodzeniu drzenia, wzmozone napiecie miesniowe, oslabienie, zaburzenia snu, placzliwosc, trudnosci w ssaniu;
- Niedobory witaminowe;
- Utrata pierwiastków sladowych
- Majaczenie alkoholowe

Kazdy kontakt z narkotykami jest niebezpieczny, kazdy moze prowadzic do uzaleznienia. W Polsce z dnia na dzien przybywa narkomanów szacuje sie ze jest ich obecnie okolo 100 tys., takze wiek siegajacych po narkotyki stale sie obniza. Kazdy sam musi sie zastanowic czy warto dla chwili sztucznej przyjemnosci zaryzykowac zycie...
Dlaczego ludzie narkotyzuja sie?
Gdy pragna poprawic sobie nastrój i nie potrafia zrobic tego w inny sposób. Gdy nie potrafia poradzic sobie z problemami. Czynniki sprzyjajace uzaleznieniom:
· osobowosciowe:
mala odpornosc na stres, niedojrzalosc spoleczna i emocjonalna, obawa przed swiatem, lek przed problemami, próba ucieczki od nich.
· czynniki srodowiskowe:
osoba uzalezniona moze byc kazdy, niekoniecznie czlowiek ze srodowiska patologicznego. Czesto sa to np. dzieci z "dobrych domów".
· nacisk grupowy:
pod jego wplywem szerzy sie moda na narkotyki. Moze byc próba zademonstrowania przez mlodziez doroslosci;
· falszywe opinie:
opinie lansowane przez srodowiska rozprowadzajace narkotyki maja na celu zmniejszanie obawy potencjalnych odbiorców przed narkotykiem i wyolbrzymiaja jego pozytywne skutki.
· ciekawosc:
ciekawosc to pierwszy stopien do piekla - tak mówi przyslowie. W przypadku narkotyków jest ono calkowicie prawdziwe.
Osrodkowy uklad nerwowy jako najbardziej wrazliwy róznicuje czlowieka od pozostalych organizmów zywych (zwierzat). Zbudowany on jest z milionów komórek nerwowych nazywanych neuronami, które warunkuja i wplywaja na nasze funkcje biologiczne i psychiczne.
Wszystkie srodki narkotyczne uszkadzaja komórki centralnego ukladu nerwowego. Neurony, w odróznieniu od innych komórek naszego organizmu nie posiadaja zdolnosci regeneracyjnych i dlatego neurony uszkodzone przez narkotyki gina nieodwracalnie. Istnieja rózne srodki narkotyczne, które sie pali lub wdycha. Do najbardziej popularnych narkotyków naleza:
konopie indyjskie, amfetamina, heroina, kokaina, LSD, ECSTASY, psylocybina - grzybki halucynogenne, kleje, mak itp.
Wpływ narkotyków na zdrowie:
· zaburzenia rytmu serca
· niedokrwienie miesnia sercowego (lacznie z zawalem)
· nadcisnienie tetnicze
· kardiomiopatie
· tetniaki
· zaburzeniem koordynacji ruchowej
· oczoplasem
· drzeniem miesniowym
· dysmetria
· przewlekly niezyt oskrzeli
· utrudnienie wymiany gazowej w pecherzykach pluc przejawiajace sie bólem w klatce piersiowej
· pneumokokowe zapalenie pluc
· rak plaskonablonkowy, drobnokomórkowy
· gruczolak pluc
· brak miesiaczki
· hipogonadyzm z opóznionym dojrzewaniem
· nieplodnosc
· impotencja
· zwiekszone wydzielanie hormonów tarczycy
· obnizenie stezenia testosteronu
· spadek ruchliwosci plemników:
· martwice miesni poprzecznie prazkowanych (przejawia sie nadwrazliwoscia miesni na dotyk, bólami miesni, podwyzszona temperatura, obnizonym cisnieniem krwi, sennoscia)
· kostniejace zapalenie miesni (uszkodzone wlókna miesniowe sukcesywnie zastepowane sa przez zlogi wapnia)
· zapalenie kregów (szczególnie ledzwiowych), stawów (przede wszystkim krzyzowo- biodrowych)
· wirusowe zapalenie watroby typu A, B i C, w dwóch ostatnich typach moze prowadzic do raka
· zakazenia bakteryjne skóry (ropnie, czyraki)
· zmiany grzybicze
· zapalenie tkanek okolo paznokciowych
· choroby pasozytnicze skóry (swierzb, wszawica)
· zmiany skórne w postaci wyprysku z brunatnymi przebarwieniami, z tendencja do powstawania owrzodzen
Objawy, które moga byc objawami zazywania narkotyków:
· Przewlekly katar, krwawienie z nosa
· Zaburzenia pamieci
· Przekrwione oczy
· Belkotliwa, niewyrazna mowa
· Brak zainteresowania swoim wygladem i nieprzestrzeganie zasad higieny
· Slodkawa won oddechu, wlosów ubrania
· Slady po ukluciach, slady krwi na bieliznie
· Pogorszenie ocen, wagarowanie
· Zamykanie sie w pokoju, niechec do rozmów
· Wypowiedzi zawierajace pozytywne nastawienie do narkotyków
· Napady zlosci, agresja, bunt
· Klamstwa, wynoszenie wartosciowych przedmiotów z domu
· Tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagle wyjscia

Istnieja dwie zasadnicze grupy przyczyn związanych z paleniem tytoniu:
· Pierwsza grupa obejmuje przyczyny psychosocjologiczne, gdzie palenie tytoniu jest postrzegane jako rodzaj czynnosci ulatwiajacej nawiazywanie kontaktu z innymi osobami i pomagajacej w przezwyciezeniu dystansu oraz uznawane jako wspólna towarzyska rozrywka.
· Druga grupa to przyczyny farmakologiczne. Tyton bowiem, w zaleznosci od okolicznosci i predyspozycji osobniczych moze oddzialywac na nasz uklad nerwowy w sposób stymulujacy badz sedatywny, tzn. uspokajajacy. Zdaniem wielu osób zapalenie np. papierosa pozwala im bardziej sie skoncentrowac, inni zas uwazaja, ze nalóg ten wyzwala u nich uczucie relaksu i odprezenia.
Czy jednak jest to warte tego, abysmy umarli przedwczesnie na raka pluc lub byli wspólodpowiedzialni za rozwiniecie sie np. astmy oskrzelowej u naszego dziecka? Na to pytanie musi odpowiedziec juz sobie kazdy z nas oddzielnie.
Dym tytoniowy sklada sie z prawie 4.000 zwiazków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich dzialanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale takze dotyczy wszystkich tych osób (mezczyzn, kobiet i dzieci), które przebywaja w pomieszczeniach, gdzie wystepuje dym tytoniowy
Oto przyklady niektórych tylko substancji wystepujacych w dymie tytoniowym:
-Aceton - rozpuszczalnik, skladnik farb i lakierów.
-Amoniak - stosowany w chlodnictwie, skladnik nawozów mineralnych.
-Arsen - stosowany takze jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.
-Benzopiren - o wlasciwosciach rakotwórczych, wykorzystywany w przemysle chemicznym.
-Butan - gaz pedny, uzywany do wyrobu benzyny.
-Chlorek winylu - uzywany np. do produkcji plastiku. Posiada wlasciwosci rakotwórcze.
-Ciala smolowate - sa odpowiedzialne za powstawanie nowotworów zlosliwych u czlowieka. -
-Fenole - niszcza rzeski nablonka wyscielajacego oskrzela. Rzeski te oczyszczaja wdychane przez czlowieka powietrze i chronia drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich sciany substancji i zwiazków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.
-Metanol - silne trujacy zwiazek chemiczny, uzywany do produkcji benzyn silnikowych.
-Nikotyna - dziala obkurczajaco na sciany naczyn kwionosnych (w tym takze naczyn wiencowych zaopatrujacych serce), zwieksza cisnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a takze wplywa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów.
-Polon 210- wysoko radioaktywny pierwiastek, Posiada wlasciwosci rakotwórcze.
-Tlenek wegla (czad, CO) - skladnik spoalin zmniejszajac zawartosc tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia prace serca i dotarcie tlenu do róznych czesci i narzadów organizmu czlowieka. Jest to zwiazek bedacy bezposrednia przyczyna smierci wielu osób w czasie pozarów.
Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje sie wiele aromatów, a takze substancji konserwujacych, czesto o nieznanym, utajnionym przez producentów skladzie chemicznym. Na przyklad specjalne sole powoduja, ze papieros stale sie tli, amoniak zmieniajac pH biologicznie uaktywnia nikotyne, cukier i lukrecja poprawiaja smak, a gliceryna dluzej zachowuje swiezosc tytoniu. Tak chemicznie "spreparowany" papieros dostarcza palaczowi substancji, od której sie uzaleznia - nikotyny orazinnych toksycznych zwiazków chemicznych
Tytoniowy Czarnobyl
Palaczom szkodzi nie tylko nikotyna, czy dioksyny, ale takze substancje radioaktywne zawarte w dymie papierosowym.
Wypalajac dwie paczki papierosów dziennie, w ciagu roku mozna otrzymac az 4 razy wieksza dawke promieniowania jonizujacego niz ta, która otrzymali w ciagu 2 lat od katastrofy w Czarnobylu mieszkancy najbardziej zagrozonych rejonów Polski.
Niewiele mówi sie o szkodliwosci izotopów radioaktywnych zawartych w papierosach. Kazdy palacz wie natomiast, ze niebezpieczne dla zdrowia zwiazki sa zawarte w substancjach smolistych.
Tyton ma wysoka temperature zarzenia (dochodzaca do 900C), co powoduje, ze w procesie palenia papierosów przeksztalceniom chemicznym ulegaja prawie wszystkie zawarte w nim skladniki.. Dla tego typu zagrozen nieskuteczne okazuja sie stosowane w wiekszosci papierosów filtry. Ponad polowa polonu i olowiu zawartego w tytoniu trafia do organizmu palacza.
Na podstawie badan prowadzonych na Uniwersytecie Gdanskim stwierdzono, ze osoba wypalajaca póltorej paczki papierosów dziennie otrzymuje w ciagu 1 roku taka dawke promieniowania jonizujacego, jakby przeszla okolo 300 badan rentgenowskich. Wiadomo przeciez, ze tego typu badania nie powinny byc robione czesciej niz 1-2 razy w roku bez negatywnych skutków dla zdrowia.
Wiele przypadków naczyniopochodnego udaru mózgu moze byc wiazanych z wczesniejszym paleniem tytoniu. Przyczyna jest tutaj udowodniony wplyw palenia tytoniu na rozwój miazdzycy naczyn krwionosnych.
Wiele prac jednoczesnie przedstawia dowody na to, iz u palaczy tytoniu rzadziej wystepuje choroba Parkinsona. Moze to jednak byc spowodowane faktem, ze palacze tytoniu nie dozywaja zazwyczaj wieku, w którym pojawiaja sie pierwsze objawy choroby Parkinsona.
Palacze tytoniu dwukrotnie czesciej niz niepalacy umieraja na zawal miesnia sercowego.
Takze u osób niepalacych, ale wdychajacych dym ulatniajacy sie z ognika papierosa (tzw. boczny strumien) w istotny sposób wzrasta ryzyko chorób serca i pluc (tzw. palacze bierni).
Palacze tytoniu 20-krotnie czesciej umieraja z powodu rozedmy pluc, raka pluc i przewleklego zapalenia oskrzeli (PZO) niz osoby niepalace.
Istnieje udowodniony zwiazek pomiedzy paleniem tytoniu a zapadalnoscia na raka pecherza moczowego i nerki.
Ryzyko wystapienia raka pecherza moczowego u palaczy jest przecietnie 5 razy wieksze niz u osób niepalacych i zalezy od ilosci wypalanych papierosów. W niektórych badaniach az 50% przypadków raka pecherza moczowego u mezczyzn i 25% u kobiet bylo zwiazanych z paleniem tytoniu.
Palenie tytoniu pelni istotna role w powstawaniu zarówno wrzodu zoladka jak i dwunastnicy. Ryzyko wystapienia raka zoladka jest wyzsze u palaczy tytoniu o okolo 1,5 razy.
W wielu badaniach wykazano zwiazek pomiedzy paleniem tytoniu a wystepowaniem raka trzustki. Jak dotychczas nie jest znana dokladnie przyczyna tej korelacji.
Palac papierosy szybciej sie zestarzejemy sie. U kobiet wystepuje wieksze prawdopodobienstwo wystapienia wczesniejszej menopauzy i osteoporozy. Skóra szybciej sie zestarzeje i pokrywa zmarszczkami, wolniej regeneruje sie. Proces ten moze sie zaczac juz w wieku 30 lat.
Palenie papierosów bedzie zawsze przeszkoda w osiagnieciu ladnego wygladu. Zeby pokryja sie kamieniem, palce beda zólte, a oddech nieswiezy. Najlepsze perfumy nie zabija zapachu tytoniu.
Wchlanianie dymu tytoniowego zachodzi glównie w ukladzie oddechowym, a takze w przewodzie pokarmowym jako rezultat polykania m.in. sliny. Skladniki dymu przenikaja do krwiobiegu i sa rozprowadzane po calym organizmie. Zly wplyw dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrebie jamy ustnej czy pluc, ale takze we wszystkich innych narzadach, np. w pecherzu moczowym, trzustce, narzadach rodnych itp. Wykazano równiez zaburzenia funkcjonowania narzadu wzroku, czy uszkodzenia formujacego sie plodu.
Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumien dymu tytoniowego zawiera 35 razy wiecej dwutlenku wegla i 4 razy wiecej nikotyny niz dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjalisci odnotowuja wiele przypadków zachorowan na choroby odtytoniowe wsród osób, które nigdy nie palily tytoniu.
Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego czesciej zapadaja na choroby infekcyjne ukladu oddechowego (zapalenia pluc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych). astmy oskrzelowej, a takze przewleklego zapalenia ucha srodkowego, które jest glówna przyczyna gluchoty w wieku dzieciecym. Istnieja takze dowody na zwiazek palenia tytoniu z innymi powaznymi chorobami, np. bialaczkami.

Kobieta palaca tyton w ciazy powoduje, ze:
· jej dziecko nie otrzymuje wystarczajacej ilosci tlenu, który jest potrzebny do prawidlowego wzrostu i rozwoju,
· rozwijajace sie w jej lonie dziecko jest zmuszane do kontaktu z substancjami chemicznymi, które sa zawarte w dymie tytoniowym,
· dziecko rodzi sie znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlecego i wczesnodzieciecego w porównaniu z dziecmi, których mamy nie pala,
· zwieksza sie ryzyko komplikacji w czasie ciazy: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawien z dróg rodnych, przedwczesnego odklejenia lozyska lub pekniecia blon plodowych, a takze ciazy pozamacicznej.
· palenie przez matke w ciazy znacznie zwieksza ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej smierci noworodka lub zespolu naglej smierci niemowlecia (tzw. smierci lózeczkowej).
Palenie papierosów sprzyja wystepowaniu impotencji, zwiekszajac ryzyko tej przypadlosci o ok. 54% u mezczyzn w przedziale wieku. Ok. 115 tys. Polaków w wieku 30-49 lat
cierpi na impotencje wywolana paleniem tytoniu
Szkodliwy wplyw palenia tytoniu na sprawnosc seksualna mezczyzn przejawia sie równiez jako:
- zmniejszenie objetosci wydzielanego nasienia
- zmniejszenie liczby plemników
- nieprawidlowosci ksztaltu plemników
- uposledzenie ruchliwosci plemników
Palenie papierosów oprócz tego, ze niszczy nasz organizm, takze w spoleczenstwie stawia nas w nieco gorszej sytuacji. Coraz czesciej spotykamy sie z kategorycznymi zakazami palenia tytoniu: w kawiarniach, restauracjach, autobusach . osobom palacy znacznie trudniej jest znalezc prace, poniewaz pracodawcy coraz niechetnej, i z wiekszym oporem zatrudniaja palaczy. Osoby palace uwazane sa za mnie efektywne.
Dane statystyczne
· Palenie to najwazniejsza przyczyna przedwczesnej umieralnosci w naszym kraju.
· 47% mezczyzn i 23% kobiet w Polsce w wieku 16 i wiecej lat jest palaczami tytoniu.
· Okolo 10 mln Polaków pali regularnie 15-20 sztuk papierosów dziennie.
· Prawie 5 mln tych osób pali dluzej niz 20 lat.
· Kazdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezposredni zwiazek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu
· W Polsce codziennie zaczyna palic okolo 500 nieletnich chlopców i dziewczat, a rocznie próbuje palenia okolo 180 tys. dzieci.
· Szacuje sie, iz dzieci w Polsce wypalaja rocznie 3-4 mld sztuk papierosów.
· Papierosy sa jedynym legalnie sprzedawanym srodkiem rakotwórczym w Polsce i na swiecie.
· Co 10 sekund na swiecie umiera ktos na chorobe wywolana paleniem tytoniu.
· 40% nalogowych palaczy umrze przed 65 rokiem zycia, a sposród niepalacych tylko 15%.
· Do kontaktu z papierosami Przyznaje sie az 70% 15-letnich dziewczat
· Przecietny Polak powyzej pietnastego roku zycia wypala srednio 3620 papierosów rocznie.
W codziennym zyciu ludzie spotykaja sie z wieloma substancjami szkodliwymi dla ich zdrowia i zycia, a w wielu przypadkach stosuje sie tez najprzerózniejsze srodki ostroznosci, które nie dopuscic maja do negatywnego dzialania na ludzi tych szkodliwych zwiazków. Wyjatkami w tej dziedzinie sa jednak alkohol, narkotyki i nikotyna. Z tymi substancjami wspólczesny czlowiek spotyka sie nader czesto i, o dziwo, nie tylko nie stara sie z nimi walczyc, a nawet ich naduzywa! Aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy nalezy uswiadamiac ludzi o szkodliwym dzialaniu uzywek. To wlasnie bylo jedna z mysli przewodnich podczas pisania naszej pracy. Jezeli w codziennym zyciu bedziemy wprowadzac wiecej ostrzezen i przestróg, a jednoczesnie bedziemy informowac o niebezpieczenstwach zwiazanych z uzywkami mamy wieksze szanse na zniwelowanie problemu uzaleznien w naszym kraju i na calym swiecie. Jednak aby osiagna pelen sukces, my sami musimy uwierzyc w siebie, w swoje mozliwosc. Zaakceptowac siebie takiego jakim sie jest, postawic na pewne, zaufane grono ludzi wyznajacych wartosci naprawde wazne w zyciu. Nie mozemy pozwolic wciagnac sie w wir, wir , którego konsekwencje mozemy ponosic do konca naszego zycia. Kazda uzywka to pulapka, pomysl zanim dasz sie zlapac!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 16 minut