profil

Mit o Dedalu i Ikarze streszczenie i problematyka

poleca 85% 804 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Przebieg wydarzeń 
 Dedal był rzemieślnikiem i artystą na dworze króla Krety, Minosa. Król zlecił Dedalowi wykonanie labiryntu dla jego syna Minotaura. Syn króla był pół-bykiem, potworem który upodobał sobie jedzenie ludzi. Labirynt ten był siecią pomieszczeń pałacowych i ogrodem połączonych labiryntem. Dedal nie pochodził z Krety, więc po paru latach zapragnął powrócić do ojczyzny- Aten. Minos jednak z przywiązania do przyjaciela, który był jego prawą ręką w sprawach zażądzania państwem i z obawy przed jego wiedzą o tajemnicach państwowych, zabronił Dedalowi opuszczenia wyspy.
Dedal wymyślił jednak sposób ucieczki- z piór sklejonych woskiem zrobił skrzydła dla siebie i dla swojego syna- Ikara. Przed odlotem przestrzegł syna aby nie leciał za wysoko, bo słońce stopi wosk, ani za nisko aby pióra nie nasiąkły wodą. Jednak Ikar zachwycony lotem zapomina o przestrogach ojca, wzbija się zbyt wysoko i spada do morza. Zrospaczony ojciec znalazł zwłoki syna wyrzucone na brzeg. Wyspę na której pochował syna nazwał Ikarią, a morze do którego wpadł- Ikaryjskim. Dedal zamieszkał na pobliskiej Sycylii, gdzie został nadwornym budowniczym. Kilka lat później król Minos zaatakował Sycylię, upominając się o Dedala. W walce Minos jednak poległ, a Dedal żył jeszcze długo.

2. Plan wydarzeń
1) Życie Dedala na Krecie
2) Dedal budowniczym labiryntu
3) Chęć opuszczenia wyspy- zakaz Minosa
4) Budowa skrzydeł
5) Przestroga ojca
6) Lot
7) Upadek Ikara
8) Spokojne życie na Sycylii
9) Atak Minosa na Sycylię- przegrana Minosa

3. Problematyka
Mit ten jest symbolem tęsknoty człowieka do wolności, swobody swoich działań, niezależności i tęsknoty za ojczyzną czego przykładem jest Dedal. Jednocześnie jest przestrogą przed zbytnim docenianiem siebie i swoich możliwości oraz pychą. Takie zachowanie często prowadzi do upadku oraz porażki czego przykładem jest Ikar.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta