profil

Wojny Grecko - Perskie

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-10
poleca 85% 1613 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki Aleksander Wielki

Wojna Peloponeska


Do 431 roku p.n.e. panował spokój w Atenach. Lecz w 431 roku p.n.e. Sparta rozpoczęła wojnę z Atenami oraz sojusznikami obu polis. Sparta miała przewagę na ladzie a Ateny na morzu, w końcu Spartaninie poprosili o pomoc Persów. Sparta wzbogaciła się o duża ilość okrętów wiec stanowiła już potęgę i na ladzie i na morzu. Ateny musiały się poddać. W czasie gdy Ateny, Sparta i Teby były zajęte walka o prymat, na północnej Helladzie rosła w sile nowa potęga ....

Macedonia


Macedonia była dużym i ludnym państwem. Jednak była zacofana jeśli chodzi o kultury czy gospodarkę. Macedończycy mówili po Grecku, lecz nie byli traktowani jako tako. W IV wieku p.n.e. król owego Państwa, Filip II udoskonalił swa armie tak bardzo, iż stanowił nowa potęgę wojskowa w Grecji. W 338 roku p.n.e. wojska Macedońskie zadały klęskę siłom Atensko-Tybanskim pod Cheroneja. Wtedy król Filip II został panem całej Grecji.

Aleksander Wielki


2 lata później Filip II został skrytobójczo zamordowany. Władze przejął jego 20-letni syn, Aleksander. Młody władca był niezwykły: inteligentny, przystojny, wysportowany, odważny. Okazał się on jednym z najwybitniejszych władców wojskowych w dziejach świata. Osobistym nauczycielem Aleksandra był Arystoteles (uczeń Platona). Zaczepił on w Aleksandrze szacunek dla nauki i miłość do kultury Greckiej. Na wszystkie wyprawy Aleksander brał ze sobą „Iliadę” która traktował jak najcenniejszy skarb.

„Pan Azji”


2 lata po obięciu władzy Aleksander poprzez cieśninę Hellespont wdarł się do Azji. Jego wojsko liczyło zaledwie 35 tys. żołnierzy. Miał żywności zaledwie na miesiąc a pieniędzy na opłatę wojska tylko na 2 tyg., musiał wygrać, i to tez uczynił. W 333 roku p.n.e., pod Issos pokonał armie Perska dowodzona przez króla Dariusz III. Dotarł potem do Egiptu gdzie założył Aleksandrie. W kolejnej bitwie pokonał ostatecznie Perskiego władcę. Aleksandra ogłoszono „królem Azji”. Wkroczył do Persepol, gdzie Grecy odzyskali lupy, wywieziona z Grecji w 480 roku p.n.e. Niedługo potem Dariusz III został zamordowany przez jednego ze swych satrapów. Aleksander stal się jedynym władca największego imperium na ziemi.

Ku krańcom świata


Król pod koniec swego życia przejął nawet boski tytuł. Wprowadził nieznany jego żołnierzom, Perski ceremoniał dworski. W 330 roku p.n.e. Aleksander ruszył dalej na wschód. Poprzez góry Hindukusz dotarł za rzekę Indus. Wojska Aleksandra nie chciały już dalej iść w głąb Azji, pragnęli powrócić do Grecji, Aleksander choć niechętnie zawrócił. Powróciwszy na teren dawniejszej Persji około 10 tys. żołnierzy Macedońskich pożenił z tamtejszymi kobietami. Sam ożenił się z córka Dariusza. Pragną aby jego imperium było trwale. Jedna w 323 roku p.n.e. przybywszy do Babilon, Zapadł na gorączkę i zmarł. Miał zaledwie 32 lata

Hellenizm


Po 50 latach kłótni o imperium Aleksandra, rozpadło się ono na 3 najważniejsze części:
Macedonie z Grecja; północna Syrie, Azje Mniejsza i Mezopotamie; Egipt. Rządzili nimi Macedońscy dowódcy. Kultura Grecka, przejmując elementy wysoko rozwiniętych kultur Wschodu, rozprzestrzeniła się w Azji i Egipcie. Nazywamy ja kultura hellenistyczna albo krócej hellenizmem. W hellenistycznym świecie Greka była językiem międzynarodowym. W miastach powstawały Greckie Świątynie, teatry, urzędy i stadiony. Nowy okres świętości przeżyła Grecka nauka i sztuka. Archimedes (matematyk i fizyk) obliczył liczbę .... oraz podął wzór na pole i obwód koła. Inni uczeni dowiedli, iż ziemia jest kulą. Obliczyli jej promień myląc się zaledwie o kilkadziesiąt km. Hellenizm trwał od 330 roku p.n.e. do 30 roku p.n.e.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata