profil

Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych i jej rodzaj

poleca 85% 251 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Modernizacja gospodarki oraz jej konsekwentna restrukturyzacja jest warunkiem przyspieszonego rozwoju gospodarczego. Ma ona również istotne znaczenie dla urynkowienia tych dziedzin, które zostaną najbardziej dotknięte konkurencją w ramach rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Z tego też powodu prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych uznana została przez rząd za podstawowy warunek przejścia do gospodarki rynkowej i spełnienia kryteriów kopenhaskich dotyczących przyszłego członkostwa Polski w UE. Głównym zadaniem prywatyzacji jest więc poprawa efektywności gospodarowania i konkurencyjności podmiotów gospodarczych zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.
Ze względu na nadal relatywnie wysoki udział sektora publicznego w gospodarce Polski (sektor prywatny zatrudnia obecnie 69% ogółu pracujących w gospodarce narodowej, wytwarzając ponad 65% PKB; największy jest udział tego sektora w rolnictwie - 96,5%, handlu detalicznym- 94% i budownictwie - 93%; natomiast w przemyśle - 63,5%) nie odpowiadający standardom gospodarki rynkowej, wskazane jest przyspieszenie procesów prywatyzacji w okresie przedakcesyjnym, co potwierdzone zostało w Opinii Komisji Europejskiej nt. polskiego wniosku o członkostwo w UE. Działania te zostaną zintensyfikowane w 1998 roku i będą kontynuowane w średnim okresie.
Proces prywatyzacji jest co prawda realizowany od blisko ośmiu lat, niemniej jednak dopiero obecnie gospodarka polska wkracza w kolejny, decydujący etap prywatyzacji obejmującej duże, strategiczne dla kraju sektory. Przekształcenia w roku 1998 stanowić będą pierwszy etap realizacji rządowego Programu prywatyzacji do roku 2001. W jego założeniach istnieje konieczność wykorzystania prywatyzacji jako narzędzia umożliwiającego realizację celów społecznych (rekompensaty dla państwowej sfery budżetowej i dla emerytów oraz wsparcie reformy ubezpieczeń społecznych).
W 1998 r. kontynuowane będą zarówno procesy komercjalizacji jak i dalszej prywatyzacji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta