profil

Udowodnij że po I wojnie światowej, ZSRR, Włochy i Niemcy były państwami totalitarnymi

poleca 85% 677 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Totalitaryzm jest to doktryna polityczna i system rządów zakładające konieczność skrajnego centralizmu ustrojowego i ingerencji państwa życie społeczności lokalnych i jednostek ludzkich. Najczęściej opiera się na jednej dominującej partii politycznej rządzącej wszystkim w państwie. Prowadzi do ubezwłasnowolnienia społeczeństwa. W XX w. Totalitaryzm najczęściej przejawiał się w wersji faszystowskiej, jak we Włoszech i Niemczech, oraz komunistycznej jak w ZSRR.

Po I wojnie światowej Niemcy, Włochy i Rosja borykały się z problemami gospodarczo-społecznymi. We Włoszech powszechne niezadowolenie budziły małe korzyści po zakończeniu I wojny światowej, mimo faktu iż państwo to należało do państw „zwycięskich”, w ZSRR partia bolszewicka usiłowała wprowadzić system komunizmu a w Niemczech ogólne poruszenie i oburzenie wywołały postanowienia traktatu Wersalskiego.

Rozważając czy państwa te były państwami totalitarnymi trzeba rozpocząć od przyjrzenia się sposobowi sprawowania władzy. W we Włoszech po „marszu na Rzym” władze przejął Benito Mussolini a w 1925 całkowitą władze uzyskała Wieka Rada Faszystowska. W Niemczech w latach 1933-1934 całkowitą władze uzyskało NSDAP a w Rosji niepodzielnie panowała Wszech Związkowa Partia Bolszewików. Wszędzie wprowadzona była dyktatura, reżim.

Kolejna cechą totalitaryzmu jest usunięcie innych partii ze sceny politycznej. Tak również działo się we wszystkich 3 państwach. Działalność innych partii we Włoszech, Niemczech oraz Rosji została zakazana. Przeciwnicy polityczni byli ścigani, stosowane były wobec nich represje-kolejna charakterystyczna cecha totalitaryzmu. W Niemczech dla przeciwników politycznych wybudowana została sieć obozów koncentracyjnych. Wprowadzono specjalne organy ścigania, wywiadowcze bojówki: S.A. które swoje poczynania kierowały przeciwko Żydom, SS oraz Wermaht i Luftwafe. W Rosji za sprzeciwienie się władzy groziła kara śmierci. Aparat policyjny wprowadził zastraszenie i terror zmuszając do donosicielstwa nawet członków rodziny na siebie. W okresie lat 20-tych miały miejsce wielkie czystki spowodowane narastaniem przeciwników panującego ustroju..

Każde państwo posiadało oddzielną ideologie. We Włoszech dążono do zbudowania nowego ładu społecznego. Miały miejsce przymusowe zrzeszenia. Wprowadzono na wielką skale roboty publiczne min.: budowę gmachów publicznych, autostrad, sieci komunikacyjnej. W Niemczech teoria nazistowska skłaniała się ku nienawiści do Żydów, a nawet do wszystkich nacji zagrażających potędze „panów Aryjskich”. Potęga niemiecka miała zostać odbudowana na terenach Euroazji. Wprowadzona została teoria spisku, domniemano że Żydzi celowo działali na niekorzyść Niemiec podczas ustanawiania traktatu Wersalskiego. W Rosji propaganda polityczna polegała na: przymusowym należeniu do partii politycznej, uczestniczeniu w wiecach, demonstracjach oraz braniu udziału w marszach. Brak aprobaty dla ustroju mógł się skończyć więzieniem, zesłaniem do gułagu a nawet śmiercią.

Na czele wszystkich państw stał wódz: w Niemczech Fuhrer-Adolf Hitler, we Włoszech Duce- Benito Mussolini a w ZSRR wódz- Józef Stalin.

Kolejnym czynnikiem dzięki któremu można zaklasyfikować te państwa do państw totalitarnych jest fakt ,iż działania partii, jej plany tyczyły się całego społeczeństwa -zostało odrzucone pojęcie jednostki. W Rosji wprowadzono plany wieloletnie-przymusową, katorżniczą prace, która miała za zadanie poprawić stan gospodarki, we Włoszech wcześniej wspomniane zrzeszenia, a w Niemczech uruchomiono podobnie ja we Włoszech roboty publiczne oraz inwestycje finansowe.

W działaniach politycznych odrzucona została demokracja, podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Mieszkańcy Włoch, Niemiec czy Rosji musieli ideologie przywódcy uznać za własną i postępować zgodnie z jej założeniami. Nie mieli prawa sprzeciwu ani modyfikacji tych teorii.

W celu stworzenia nowej świadomości społeczeństwa-zgodnej z założeniami państwa totalitarnego zmieniano zgodnie z potrzebami systemy oświaty. W Niemczech nienawiść do Żydów i wdrażanie teorii że to oni są rasą niższą miało miejsce już w podstawówkach. Fałszowano prawdę o Żydach, stosowano propagandę w celu uzyskania jak najgorszego obrazu wroga. W ZSRR już małe dzieci uczyły się zasad działania aparatu partyjnego i wiedziały, że sprzeciwianie się mu a nawet złe wypowiadanie się na jego temat było rzeczą karalną.

Mam nadzieje że powyższe cechy totalitaryzmu poparte przykładami występowania w tych krajach dowodzą tego, że Włochy, Niemcy oraz ZSRR były państwami totalitarnymi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty