profil

Co tworzy kulturę antyczną?

poleca 85% 219 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Kultura minojska i mykeńska- w kulturze okres najstarszy. Nazwa minojska pochodzi od imienia króla Krety Minosa. Kultura ta powstała z okresie 3000-1100 r. p. n. e W latach 1600-1100r.p.n.e trwał jej końcowy etap- kultura mykeńska.

2. Do najbardziej znanych utworów literatury zaliczamy dzieła Homera- okres epiki, który rozpoczął się w VIII w .p .n. e kiedy powstały Iliada i Odyseja. Przyjmuje się, że napisał je Homer, choć istniały one początkowo tylko w przekazach ustnych.

3. Wielcy poeci- okres liryki. Trwał w VII i VI w. p. n. e. tworzyli Tyrtajos, Symonides z Kos, Safona, Anakreont. Ustalały się wzorce poszczególnych systemów wersyfikacyjnych i gatunków lirycznych : strofa saficka, anakreonyk

4. wielcy tragicy: okres tragedii trwał w V w. p. n. e. Powstał wówczas całkowicie nowy i jedyny w swym rodzaju gatunek literacki- tragedia grecka. Tworzyli najwięksi tragicy Ajschylos, Sofokles, Eurypides. Nastąpił tez rozwój komedii: Arystofenes

5. rozkwit epigramatu trwał na przełomie V i VI w. p. n. e

6. filozofia: rozkwit starożytnej filozofii nastąpił w III w. p. n. e. powstały wówczas znane do dziś szkoły i systemy filozoficzne: stoicyzm, epikureizm, hedonizm, sceptycyzm. Stworzono także kanony klasycznego piękna sztuki i architektury greckiej. Jako filozofowie działali Platon, Sokrates, Arystoteles, stworzono fundamenty matematyki, astronomii i fizyki. Powstały też zasady retoryki- pięknego przemawiania. W starożytnej Grecji starano się łączyć rozwój fizyczny i duchowy. Idee olimpijskie starożytnych Greków przetrwały do dziś.

7. kultura: starożytni Rzymianie bardzo dużo zawdzięczali Grekom. Przejęli od nich system wierzeń, reguły dotyczące poszczególnych gatunków literackich, które wykorzystali do stworzenia filozofii oraz innych nauk. Na eposach homeryckich wzorowali się min Wergiliusz i Horacy. Ich największym osiągnięciem jest system praw w oparciu o który stworzono współczesne reguły prawne.

8. sztuka grecka: ARCHITEKTURA styl dorycki, który charakteryzował się surowością i ciężarem, styl joński: bogaty misterny i paradny, styl koryncki: najpóźniejszy, wyróżnia się min kształtem głowicy sztuka rzymska monumentalizm- Koloseum, panteon, łuk Tytusa, łuk Konstantyna, termy Karakaii...

9. filozofia starożytna: VI w. p. n. e. Działali pierwszy filozofowie zwani mędrcami. Tworzyli szkoły, w których nauczali. Do głównych filozofów zaliczamy: Talesa z Miletu (VI w p n e), który był filozofem, matematykiem i astronomem, twórcą znanego matematycznego twierdzenia. Pitagorasa (VI w p n e) także matematyka. Stworzył on szkołę, która przetrwała przez kilka wieków. Jego uczniów- wyznawców kierunku filozoficzno- religijnego zwano pitagorejczykami. Heraklita z Efezu, który był twórca stwierdzenia „panta rhei”- wszystko płynie. Jego dzieła zaginęły, pozostało tylko kilka aforyzmów utrwalonych w dziełach późniejszych filozofów. Sokratesa, który żył i nauczał w Atenach na przełomie V i IV w p n e. Zajmował się on jedynie etyką i logiką. Skoncentrował się on głownie wokół człowieka i utożsamiał cnotę z wiedzą, zachęcając do jej zdobywania. Platona (V-IV w p n e) – ucznia Sokratesa, który założył w Atenach własna szkołę zwana akademią. Sokrates nauczał i pisał traktaty filozoficzne, które zachowały się do naszych czasów. Arystotelesa (IV w p n e), który uchodzi za najwszechstronniejszego myśliciela starożytności. Był on uczniem Platona, ale własną filozofię rozwinął w opozycji do mistrza. Zajmował się etyka, logiką, literaturą, metafizyką, fizyką, historia naturalną i psychologią.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty