profil

Przemoc w rodzinie

poleca 85% 234 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Naturalnym środowiskiem życia człowieka jest rodzina. W niej się rodzi, wychowuje, kształci, dorośleje, w niej "hoduje" własną przyszłość. Nie zawsze jednak środowisko to spełnia należycie swoje podstawowe funkcje wobec dzieci.
Nie dla wszystkich dom rodzinny jest miejscem pełnym ciepła, miłości i bezpieczeństwa. Wiele dzieci jest krzywdzonych przez tych, których najbardziej kochają - własnych rodziców.

Przemoc wobec dzieci jest faktem wstydliwym i bolesnym, ale przecież istnieje zarówno w rodzinach biednych, jak i zamożnych, na wsi, w małych miasteczkach i wielkich miastach. Do przemocy dochodzi, gdy dziecko jest poniżane, okrutnie karane lub zaniedbywane przez swoich rodziców, czy opiekunów i doznaje z tego powodu cierpień, a także bardzo często poważnych fizycznych uszkodzeń ciała.
Przemoc w rodzinie to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem! (art.2071k.k.)-
art. 207 1 k.k. Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (ścigane z urzędu)*.

Przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie. Nie musi wiązać się z fizycznymi obrażeniami. Znęcanie się psychiczne i wymuszanie współżycia seksualnego są również formą przemocy.
Przemoc wobec dzieci i ich złe traktowanie jest poważnym problemem społecznym: 60% dorosłych Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci do 19 roku życia; co szósty 12-latek przyznaje, że w wyniku przemocy ze strony rodziców doznał urazów takich jak siniaki, zadrapania; blisko 23% polskich studentów przyznaje, że w ich domach przynajmniej kilkakrotnie dochodziło do przemocy fizycznej, a 37% mówi o kilkakrotnym wystąpieniu sytuacji, w której doszło do przemocy psychicznej; 34% pacjentów lecznictwa odwykowego stwierdza, że w okresie intensywnego picia używało przemocy fizycznej wobec dzieci, a 50% stosowało przemoc psychiczną.Większość przypadków krzywdzenia dzieci pozostaje jednak tajemnicą rodzinną.Krzywdzenie dzieci może zaburzać ich funkcjonowanie we wszystkich dziedzinach życia.Zadaniem, jakie stoi dziś przed organizacjami i instytucjami, jest zapewnienie profesjonalnej pomocy interwencyjnej i terapeutycznej dzieciom i ich rodzinom.Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", Fundacja Dzieci Niczyje oraz instytucje i organizacje, które zawiązały koalicję na rzecz przeciwdziałania zaniedbywaniu i krzywdzeniu dzieci podjęły działania zmierzające do zorganizowania Ogólnopolskiej Kampanii pod hasłem "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY".
Fakt: Prawie jedna trzecia kobiet w pewnym okresie swojego życia staje się ofiarą przemocy w rodzinie. Dane te dotyczą zarówno przemocy fizycznej, seksualnej jak i znęcania się psychicznego
Sprawdź, czy doznajesz przemocy?
Czy zdarza Ci się, że ktoś bliski:
· popycha Cię, policzkuje, uderza, szarpie?
· traktuje Cię w sposób, który Cię rani?
· obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami?
· zmusza Cię do robienia rzeczy, które Cię poniżają?
· nie pozwala Ci widywać się z przyjaciółmi i rodziną?
· grozi, że Cię zabije lub zrani?
· zabiera Ci pieniądze, każe o nie prosić?
· niszczy Twoją własność
Jeśli odpowiedziałaś twierdząco choć na jedno pytanie, istnieje duże prawdopodobieństwo,
że doznajesz przemocy w rodzinie. Musisz coś z tym zrobić dla dobra własnego.

Wyróżnia się cztery wymiary krzywdzenia dzieci. Są to:
· Przemoc fizyczna
· Wykorzystywanie seksualne
· Przemoc emocjonalna
· Zaniedbywanie
U dziecka względem którego dokonuje się aktu przemocy można zaobserwować objawy psychosomatyczne:

- bóle głowy i brzucha,
- wysypki alergiczne o nieustalonej etiologii,
- spowolnienie i zahamowanie rozwoju fizycznego,
- zaburzenie snu,
- zaburzenia łaknienia,

Doznajesz, jesteś świadkiem lub stosujesz przemoc?
Pod tymi numerami telefonów uzyskasz POMOC:
PŁATNY: (0 22) 666 00 60 pn-pt: 10:00-22:00
PŁATNY PIERWSZY IMPULS: 0 801 1200 02;
poniedz - sobota: 10:00-22:00;
nd i św: 10:00-16:00.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty