profil

"Kamienie na szaniec'' jako dokument swoich czasów.

poleca 85% 209 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Kamienie na szaniec

W mojej pracy zacznę od sformułowania tezy, która brzmi : ,,Kamienie na szaniec’’, jako dokument swoich czasów. Myślę, że wszystkie argumenty, które przedstawię okażą się wystarczające, aby potwierdzić ten fakt.
Pierwszym z nich jest sposób opisywania rzeczywistości okresu okupacji : warunków życia ludzi, zmagania dnia codziennego. Autor przedstawił warszawskie ulice, na których rozgrywały się sceny grozy. Opisał strach, bezsilność zwykłych obywateli i wielką odwagę walczących harcerzy. Można z tą książką wędrować po Warszawie, śladami jej bohaterów; bez trudu odnajdziemy opisane ulice, domy i miejsca, bo jest to nie tylko opowieść o ludziach, ale i o mieście.
Kolejnym argumentem, są główni bohaterzy utworu. Historia tych trzech chłopców jest autentyczna, oparta głównie na pamiętniku jednego z nich-Zośki. Ich działania przybliżają nam cele i metody walki konspiracyjnej.
Trzecim argumentem jest czas i konkretne daty odpowiadające poszczególnym wydarzeniom. Wrzesień 1939 rok-rozpoczęcie II wojny światowej, 22 marca 1943 rok-akcja pod Arsenałem, czy 21 sierpnia 1943 roku śmierć-Tadeusza Zawadzkiego(Zośki).
Przedstawione argumenty, są wystarczającymi dowodami na potwierdzenie tezy, że ‘’Kamienie na szaniec’’ to dokument historyczny. Cała powieść A. Kamińskiego jest obrazem tamtych czasów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta