profil

Warto poznać dorobek naszych przodków

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od pokoleń ludzie pragną poznać swoją przeszłość. Prowadzą badania naukowe, wyciągają wnioski... Niektórzy poświęcają na to całe swoje życie, uważają za coś najważniejszego, priorytetowego. Jest jednak jedno pytanie: czy warto? Czy warto sięgać do przeszłości? Jakie korzyści z tego płyną?
Wiele informacji o zamierzchłych czasach pozyskaliśmy dopiero niedawno. Jednak, mimo iż zapomniano o starożytności czy prehistorii, istniały one w naszym codziennym życiu. Za przykład może posłużyć teatr grecki. Powstał on na długo przed narodzeniem Chrystusa, a jednak przetrwał do naszych czasów. Wprawdzie został na pewien okres zapomniany, aczkolwiek nie wymazał się z kart historii. Dzięki osobom, które, wracając do przeszłości, odnowiły ten gatunek sztuki, możemy cieszyć swe oczy cudownymi przedstawieniami w teatrach. Pomyślmy, ile wspaniałych utworów stworzonych rękoma mistrzów straciłby świat. Ile ominęłoby nas wydarzeń z nimi związanych! Na szczęście mamy to, a wszystko dzięki kilku pisarzom, którzy pragnęli kontynuować dzieje teatru.
Jak pewnie wiemy, w średniowieczu niemożliwe było odbywanie długich wypraw morskich. Ludzie skazani byli na wędrówkę lądem, a wszystko między innymi przez słabo rozwiniętą nawigację. Sytuacja ta była niezwykle dla wszystkich uciążliwa – takie podróżowanie nie dość, iż było długie i męczące, to w dodatku zdecydowanie droższe. Zmiana nastąpiła w piętnastym wieku naszej ery, gdy ludzie przypomnieli sobie, że przecież już starożytni byli w stanie podróżować drogą morską. Odświeżono znajomość kartografii i nawigacji, a dzięki temu możliwe było poznawanie świata. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałby teraz świat, gdyby nie odkrycia geograficzne. Na mapie nie byłoby ani obu Ameryk, ani Australii, ani też wielu innych wspaniałych miejsc, bez których współczesność byłaby wyprana z kolorów.
Ogromna ilość wynalazków, które wykorzystały późniejsze pokolenia, powstało już w czasach, kiedy człowiek i mamuty żyli obok siebie. Pierwotni byli niezwykle pomysłowi, a wiele przedmiotów, jakie wykonali, były prototypami współczesnych narzędzi. Dawne noże czy siekierki znajdują odzwierciedlenie we współczesności. Ciężko sobie nawet wyobrazić, jak trudno byłoby nam żyć bez nich. Nie moglibyśmy niczego przeciąć ani ukroić. Zastanówmy się, co zrobilibyśmy, gdyby w naszych kuchniach zabrakło noża. Przygotowywanie posiłków byłoby jeszcze bardziej mozolne.
Widzimy więc, iż wiele z dorobków naszych przodków jest nam bardzo potrzebnych. Niektóre mniej, niektóre więcej, jednak wszystkie stanowią cześć naszej rzeczywistości. Dobrze jest poznawać przeszłość. Dzięki temu uczymy się od naszych protoplastów, wykorzystujemy to, co oni osiągnęli. Nasze życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Spoglądajmy więc w przeszłość... Może jest tam jeszcze coś, o czym nie mamy pojęcia?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy