profil

Ekspansja Japoni na dalekim wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-28
poleca 85% 2513 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
japonia

W latach trzydziestych pokój zagrożony był na Dalekim Wschodzie. Było to skutkiem dążeń wojskowych kół Japonii do rozszerzania strefy wpływów na obszar Chin.

Na początku XX wieku w wyniku wojny rosyjsko-japońskiej Japończycy zagarnęli znaczne obszary na kontynencie azjatyckim. W 1910r. zaanektowali Koreę, a Mandżurii latach 1918-1922 brali udział – bez sukcesu w interwencji antyradzieckiej w Mandżurii.W latach dwudziestych młody cesarz Hirohito wysunął program zwany „oświecony pokojem”, co spowodowało znaczną redakcję armii i wywołano niezadowolenie wśród wojskowych. Rząd Japoński dokonał ograniczonej reformy wyborczej oraz reformy wyborczej oraz reformy rolnej z której korzyści wynieśli głównie bogaci chłopi. Jednak wielki kryzys nie ominął również kraju kwitnącej wiśni. Nastąpił spadek cen na jedwab, który stanowił dwie piąte japońskiego eksportu. Załamanie gospodarcze doprowadziło do upadłości banków i inflacji. Uległy zaostrzeniu stosunki społeczne i polityczne. Sytuację tę w 1931 r. wykorzystały kręgi wojskowe do umocnienia swej pozycji w państwie w rezultacie tzw. Incydent mandżurskiego. Japończycy wykorzystując wojnę domową w Chinach między Mao Tse-tungiem, stojąc na czele komitetów a wojskowymi rządów Czang Kaj-szeka, wysadzili w powietrze odcinek kolei w Mandżurii. Następnie oskarżyli o tę dywersję Chiny i rozpoczęli działania wojenne.

Podbój olbrzymiego terytorium Mandżurii przez wojska Japońskie w 1931 r. wywołał protest ligi narodów, Na zajętym terytorium Japonia utworzyła w 1932 r. całkowite od nie zależne państwo Mandżukuo (istniejące do 1945 r.) dostarczając japońskiemu przemysłowców surowców. Rop później Japonia zrezygnowała członkostwa w Lidze Narodów. W 1936 r. doszło do nieudanego puczu wojskowego, którego zakończył się karami śmierci dla jego przywódców. przywódców następnych latach cesarz oraz rząd pod naciskiem kół przemysłowo-wojskowych, opowiedzieli się za polityką aneksji. Po umocnieniu się w Mandżurii Japonia rozpoczęła podbój północnych Chin. W 1937 r. nastąpiła druga ofensywa wojsk japońskich w toku której zajęte zostały zajęte miasta: Pekin, Tiencin i Szanghaj, a w 1938 r. Nankin- stara stolica Chin gdzie Japończycy dokonali masakry. W ciągu 4 tygodni wymordowali ok. 300 tys. Ludzi: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Okupacja olbrzymiego terytorium w Chinach ugruntowała zacieśniła stosunki na osi Berlin-Rzym-Tokio.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty