profil

Nasi sąsiedzi i mieszkańcy Polski - fakty i ciekawostki

poleca 84% 2874 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska graniczy aż z siedmioma państwami : Niemcami na zachodzie, Czechami i Słowacją na południ, a na wschodzie i północnym wschodzie z Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją. Przekroczenie granicy umożliwia nam paszport. Każdy obywatel, który wyjeżdża za granicę, nawet małe dziecko, musi mieć ten dokument. Od 1 maja 2004 roku, kiedy Polska został członkiem Unii Europejskiej, nie musimy ukazywać paszportu przy przekraczaniu granic tych państw, które wchodzą w skład wspólnoty. Naszą zachodnią granicę przekraczamy bez paszportu, podobnie jak granicę z Czechami, Słowacją oraz Litwą, gdyż państwa te również stały się członkami tej międzynarodowej organizacji. Wschodnia granica Polski jest jednocześnie wschodnią granicą Unii Europejskiej. Naszych granic strzeże Straż Graniczna. Służby graniczne współpracują z krajami sąsiadującymi, uniemożliwiając nielegalne przekroczenie granic.
Stosunki między sąsiadami opierają się na wzajemnej pomocy. W czasie tragicznej powodzi na Dolnym Śląsku w lipcu 1997 r. uzyskaliśmy pomoc od Niemiec. Odwdzięczyliśmy się temu krajowi, gdy dotknął go taki sam kataklizm w 2002 roku. W całej Polsce trwała również zbiórka pieniędzy na pomoc ofiarom powodzi w Czechach.
Polska jest krajem etnicznie jednolitym, to znaczy, że mieszkają tu głównie Polacy; obywatele innych narodów stanowią mniejszość. Do niedawna więcej Polaków mieszkało na obszarach wiejskich. Zła sytuacja ekonomiczna na wsi zmieniła te relacje. Obecnie ponad 23 mln osób (na 38,1 mln ludności Polski) mieszka w miastach. Nadal obserwuje się migracje do dużych miast w poszukiwaniu pracy. Bezrobocie w wielkich aglomeracjach miejskich jest mniejsze niż w województwach o charakterze rolniczym. Najwyższe bezrobocie odnotowuje się w województwie warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Ze względu na wysoko rozwinięty przemysł najgęściej zaludnione jest województwo śląskie, gdzie na 1 km kwadratowy przypada 370 osób. Najsłabiej zaludnione jest województwo podlaskie (zwłaszcza Bagna Biebrzańskie) oraz warmińsko-mazurskie, gdzie na 1 km kwadratowy przypada 59 osób. W Polsce mieszka więcej kobiet niż mężczyzn.
Największym skupiskiem Polaków za granicą są Stany Zjednoczone. Najwięcej Polaków mieszka w Chicago. Skupiska Polaków poza granicami naszego kraju nazywamy Polonią.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta