profil

Praca w życiu człowieka

poleca 85% 145 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Inny Świat

Temat mojej prezentacji brzmi: Praca jako wartość życiu człowieka. Omów zagadnienie realizując tematy autorów różnych epok. Na wybranych przeze mnie przykładach dokonam analizy poszczególnych utworów i pokażę w jaki sposób praca wpłynęła na losy bohaterów literackich. Zatem tezą mojej pracy będzie pokazanie, że praca ma moc zarówno budującą jak i niszczącą. Postawioną postaram się udowodnić w dzisiejszym moim wystąpieniu.
Zanim przejdę do meritum wyjaśnię czym jest praca. Według Małego Słownika Języka Polskiego praca to ,, forma działania odgrywająca szczególnie ważną rolę w rozwoju społeczeństwa. Praca jest środkiem, który zapewnia nam istnienie w dzisiejszym świecie oraz osiągniecie szacunku, poważania i prestiżu’’. Zgadzam się w pełni z powyższa definicją słownikową, ale uważam, że należy ją uzupełnić. Według mnie praca jest dla człowieka zajęciem, sposobem zarobkowania, ale także dla niektórych może być pasją. Człowiek, który pracuje, czuje się potrzebny innym. Praca jest ważnym elementem w życiu każdego człowieka- stąd moja motywacja wyboru takiego ,a nie innego tematu.
Praca jest motywem, który pojawia się u wielu pisarzy różnych epok. Dlatego też w bibliografii zamieściłam utwory pochodzące z różnych okresów literackich.
Pierwszym utworem, który zaprezentuję jest biblijna przypowieść o Arce Noego. Jest ona powszechnie znana. Noe wraz z synami buduje Barkę, w której jego rodzina oraz wiele gatunków zwierząt znajduje schronienie. Zamieszkanie na Arce pozwala przetrwać potop. W ten sposób zostaje ocalony rodzaj ludzki. Dzięki pracowitości Noego i jego posłuszeństwu wobec Boga.
Biblia jest przez niektórych uważana za drogowskaz w życiu. Tego rodzaju przypowieść uczy ludzi, że ciężka praca jest czymś opłacalnym i ma sens, nawet wtedy gdy na efekty trzeba czekać długo. Zresztą praca jest czynnością stale pojawiającą się w biblijnych opowieściach. Już na samym początku ukazana jest praca Boga, który przez sześć dni stworzył świat, niebo, ziemię i istoty. Siódmego dnia nastąpił odpoczynek. Wspólna praca jest także pokazana w przypowieści o wieży Babel. W Starym i Nowym Testamencie niejednokrotnie znaleźć można opisy sytuacji, w których znajdujemy ludzi przy pracy lub wykonujących jakiś zawód. Są to sytuacje przedstawiane najczęściej w pozytywnym świetle.
Kolejnym utworem, który chcę zaprezentować jest Innym Świat Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. Książka zaliczana jest do literatury XX wieku. Bohaterem lektury jest Gustaw, który opowiada o swoim pobycie w łagrze. Głównym zajęciem przebywających tam osób jest praca oraz walka o przetrwanie w ciężkich warunkach bezlitosnej Syberii. Więźniowie budzeni są wcześnie rano. By dotrzeć do pracy w lesie pokonują wiele kilometrów. Praca w lesie uważana jest za najbardziej ciężką. Mimo wyczerpującej pracy skazani dostają porcje żywieniowe poniżej minimum zalecanej normy. Do tego kilkunastostopniowy mróz oraz choroby panujące w obozie uniemożliwiają przetrwanie. Pobyt w obozie dla wszystkich, którzy go przeżyli jest jednym z najstraszniejszych przeżyć całego życia. Czytając Inny Świat odnieść można wrażenie, że etos pracy został w tych obozach po prostu ,,zdeptany’’. Od tego momentu praca kojarzy się tylko jako coś strasznego, przymusowego. Jest ona dla więźniów także synonimem śmierci, ponieważ nie jeden zesłaniec zmarł z wyczerpania przy niej. Praca była karą dla więźniów, a sposobem na wzbogacenie się dla tych, którzy ich skazali.
Stanisława Bozowska i Stanisław Wokulski to dwoje ludzi z pozytywistycznym podejściem do pracy. Mimo tego, że żyli oni w tej samej epoce ich stosunek do pracy oraz jej wpływ na życie różniły się od siebie diametralnie. Stanisława Bozowska jest entuzjastką, która na prowincji podejmuje prace u podstaw. Wierzy ona, że przyniesie ona szczęście oraz wysoki poziom rozwoju cywilizacyjnego. Pani Bozowska twierdzi również, że sama nie może być szczęśliwa wówczas gdy dookoła w całej wsi panuje nędza. W imię zrealizowania swoich ideałów rezygnuje ze swojego szczęścia, kariery, a nawet miłości. Praca staje się dla Stanisław sensem życia. Nie jest niczym złym, idea pracy u podstaw sprawia, że staje się ona lepszym człowiekiem. Bohaterka ponosi klęskę. Lecz to praca nie jest temu winna. Bohaterka nie rozumiała , że mentalności wsi oraz panujące ówczesne warunki ekonomiczne są przeszkoda niedopokonania. Jej przeciwieństwem jest Paweł Obarecki, lekarz zakochany w Stanisławie. Na początku wierzył w to samo, co Stanisława Bozowska, lecz szybko poddał się i uległ rzeczywistości. Wybrał wygodne Zycie w mieście. Dla niego praca była sposobem na spokojną egzystencję.
Stanisław Wokulski reprezentuje przykład pozytywistycznego spojrzenia na pracę. W przeszłości Wokulski prowadził rozległe interesy handlowe, dzięki którym zdobył znaczny majątek. Po powrocie do warszawy założył sklep w centrum Warszawy. Mimo osiągnięcia określonej pozycji Wokulski nie przestał pracować. Prowadził sklep, ale pieniądze, które zdobył ciężką pracą pozwoliły mu na uczestniczenie w wielu akcjach charytatywnych. Wokulski doceniał także pracę innego rodzaju- pracę umysłową. Wspierał on finansowo młodych naukowców, bowiem bohater interesował się odkryciami naukowymi. Praca dla Wokulskiego była ważnym elementem życia. Ale nie nadrzędnym. Być może za sprawą jego romantycznej duszy, która nie dopuściła do zapanowania praktycyzmu w jego życiu. Stanisław Wokulski był nie tylko pozytywistą, ale i romantykiem.
Ostatnim utworem, w którym pojawia się motyw pracy jest ,,Pieśń Świętojańska o Sobótce’’ Jana Kochanowskiego. Autor pragnie przekazać w niej uniwersalne wartości na temat ludzkiej egzystencji. Autor opisuje życie na wsi. Pory roku wyznaczają czas na pracę i odpoczynek i zabawę. Jest to bardzo ważny podział, nie tylko ze względu na konieczność odpoczynku dla ludzkiego organizmu. Poeta wspomina o ty, że chłopi dużo pracują, a plony są małe. Jest to kara Boża zesłana na ród ludzki za to, że ludzie więcej pracują i coraz częściej zapominają o poszanowaniu dnia świętego ( niedzieli). Praca tylko wtedy przyniesie chleb, gdy będzie wykonywana dokładnie i z poszanowaniem przykazań. Praca jest także częścią życia chłopów i czynnością, która pozwala wyżywić im nie tylko ich samym, ale i ludzi z miast.
W niniejszej pracy przedstawiłam kilka dzieł literackich, w których został poruszony temat pracy. Praca ma wpływ na każdą jednostkę. Jest zarówno siłą niszczącą jak i ocalającą. Poprzez pracę możemy pomóc innym. Jest ona pewnigo rodzaju dobrodziejstwem. Praca umysłowa naszych przodków doprowadziła do wynalezienia chociażby penicyliny, która uratowała wiele osób od najbardziej śmiertelnych chorób. Są jednak sytuacje, kiedy poprzez pracę ludzi ludziom zgotowali straszny los. Wspomnieć należy o obozach zagłady, gdzie praca ponad siły zabijała setki osób. W łagrach mieliśmy do czynienia również z pracą bezsensowną np. przenoszenie jednego kamienia z miejsca na miejsce.
Według mnie praca jest jedną z największych wartości w życia człowieka i społeczeństwa, ale jak każda rzecz wymaga odpowiedniego podejścia i dystansu.
Mam nadzieję, że w sposób wyczerpujący przedstawiłam zagadnienie pracy w życiu człowieka. Oczywiście w literaturze występują jeszcze inne przykłady wpływu pracy na życie człowieka. Jest to temat niewyczerpany i stanowić może inspirację do prowadzenia dalszych badań.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut