profil

Giaur i Konrad Wallenrod – nieszczęśliwi kochankowie

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-25
poleca 85% 128 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Romantyzm to epoka, w której rolę główną odgrywa miłość, zarówno do drugiej osoby jak i do ojczyzny. Niekiedy bohaterowie byli zmuszeni wybierać między miłością do drugiego człowieka jak i miłością do ojczyzny. Doskonałym przykładem na prawdziwie wielką a jednoczenie nieszczęśliwą miłość są bohaterowie Giaur i Konrad Wallenrod.

Bohater powieści Georgena Byrauna jest młodym człowiekiem pochodzącego ze szlachetnego i bogatego rodu. Jest osobą waleczną oraz bardzo odważną.

Giaur znajduje się w Grecji, która jest opanowana przez Turków. Tam pokochał piękną kobietę imieniem Lilia, która była małżonką Hassana. Lecz obyczaje w owych czasach zabraniały na miłość „żony” do innego mężczyzny. Lecz małżonkowie złamali ten zakaz, a karą za zdradę była śmierć. A więc Lilia została utopiona przez Hassana. Giaur poszukując ukochanej dowiedział się o tragicznych jej losach, co pogrążyło go w wieki smutek, żal i bul a także nienawiść do Hassana. Wkrótce Giaur zabił w walce, Hassana, lecz i to mu nie pomogło przestać myśleć o Lilii, więc zamknął się w klasztorze a następnie popełnił samobójstwo.

Jego miłość pogrążyła go najpierw do złamania prawa, później do morderstwa i w końcu jego życie koczy się śmiercią samobójczą. Konrad Wallenrod jest jedną z głównych bohaterów w utworze Adama Mickiewicza.

Bohater, młody Litwin jako dziecko został porwany przez krzyżaków i swoje lata dzieciństwa spędza w Zakonie Krzyżackim, nic nie wiedząc o swoim litewskim pochodzeniu. Kiedy bohater dorasta dowiaduje się od starego litewskiego śpiewaka o swoim pochodzeniu i swojej przeszłości. Z tą chwilą odezwał się w nim patriotyzm do swojej ojczyzny.

Młody Walter alf przy pierwszej nadarzającej się okazji uciekł do swej litewskiej ojczyzny. W swojej ojczyźnie bohater zakochuje się w Aldonie i zakłada z rodzinę. Lecz wkrótce nadciągała groźba wojny z zakonem Krzyżackim,a słaba sytuacja zbrojna państwa zmusiła Konrada do przedostania się do krzyżackich szeregów. Konrad w zakonie otrzymał duże zaufanie ze strony krzyżaków i podstępnie zdobywa przywództwo w obozie przeciwnika. Kiedy dochodzi do starć Zakonu Krzyżackiego z Litwą Konrad prowadzi oddziały krzyżaków do zasadzek przygotowanych przez odziały litewskie, i dzięki temu Litwinie wygrywają wojnę.

Konrad bohater narodowy bierze sobie do serca przebieg jego podstępnych działań, które nie dają mu spokoju, i tak samo jak Giaur, Konrad ginie śmiercią samobójczą.

Bohater prezentuje się jako postać wyjątkowa i osamotniona. Jej wyjątkowość określa nadludzka skala wrażliwości, cierpień oraz poetyckiego talentu. Konrad Wallenrod był jako osoba patriotyczna bardzo nieszczęśliwa, ponieważ nie mógł przebywać w swoim kraju a także z swoją kochaną Aldoną. „Stokroć przeklęta rodzina, których od wrogów zmuszony chwycę się tego sposobu” -bohater był świadomy wyboru drogi niemoralnej mówi – „jak niebo z zabmłodu umiał poświęcić się dla sprawy narodu”. Konrad był zmuszony wejść na drogę lisa In i dla sprawy ojczyzny, wyrzekł się miłości Aldony, szczęścia i rodziny. Kiedy już odnosi swój cel załamuje się i popełnia samobójstwo.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury