profil

Aromaterapia- zastosowanie.

poleca 92% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Słowo aromaterapia pochodzi z łaciny - aroma oznacza zapach, aromat, chodzi więc o leczenie zapachem. Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Dzięki stosowaniu olejków skróceniu ulega okres czasu potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd. Olejki eteryczne poprawiają ukrwienie skóry oraz powodują, że staje się ona bardziej elastyczna i żywsza. Przywracają cerze stan równowagi poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych.
Olejki eteryczne to zawarte w roślinach mieszaniny różnych związków chemicznych, które mogą występować we wszystkich częściach rośliny (kwiatach, liściach, łodygach, korzeniach, owocach).Każdy olejek eteryczny ma swoje określone działanie (bakteriobójczy, nawilżający, leczniczy) i indywidualny zapach (cytrusowy, korzenny, kwiatowy, ziołowy).
Są one wysokoskoncentrowanymi substancjami, których nie wolno stosować na skórę w postaci czystej! Wyjątek stanowią olejki: herbaciany i lawendowy, które można użyć punktowo w niewielkiej ilości. W aromaterapii olejki eteryczne wprowadzane są przez skórę (masaż, kąpiel, kompres) lub przez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie).

Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny całego ciała lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. W czasie masażu następuje najpełniejsza penetracja olejku w głąb skóry i ciała. Kontakt olejków z zakończeniami nerwowymi w skórze powoduje natychmiastową reakcję systemu nerwowego i najbardziej pożądany efekt relaksu oraz odprężenia pacjenta uzyskuje się w czasie zabiegu. Wyrównanie stanów energetycznych, łagodzenie napięć, bólu, objawów stresu prowadzi do najważniejszego celu zabiegu – do zrównoważenia ciała oraz umysłu. Masaż z dodatkiem olejków aromatycznych korzystnie wpływa na przywrócenie równowagi psychicznej i redukuje negatywne stany emocjonalne takie jak: gniew, strach, nienawiść, frustracja oraz rozpacz.

Najważniejszą formą leczenia w aromaterapii jest kąpiel aromatyczna. Kąpiel w zależności od zastosowanego olejku może mieć działanie: rozgrzewające, ochładzające, stymulujące, relaksujące, uspokajające. Kąpiele z olejkami eterycznymi odprężają, pobudzają, wzmacniają, usuwają uczucie zmęczenia, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem, a także leczą i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia.

Kompresy - stosuje się na skórę miejscowo, mogą być zimne lub ciepłe. Gazę, ręcznik czy ściereczkę nasącza się w roztworze olejku z wodą (2-5 kropli olejku). Zamocz w przegotowanym płynie i przyłóż do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.

Inhalacja to stara metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych takich jak: katar, kaszel, przeziębienie, ból gardła, zapalenie zatok. Sprawia, że łatwiej jest nam oddychać, uwalnia drogi oddechowe od nadmiaru śluzu.
Na miskę gorącej (80 stopni C), parującej wody przypada 3-5 kropli olejku. Należy pochylić się nad miską na bezpieczną odległość, nakryć głowę ręcznikiem i powoli, z wyczuciem a głęboko wdychać opary przez nos. Inhalacja powinna trwać 5-7 minut. Po niej trzeba zrezygnować ze spacerów (na min.1h) na świeżym powietrzu.

Inne zastosowania olejków w aromaterapii: Lampy zapachowe- utrzymują przyjemną wilgoć w powietrzu (zalecane w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem), odświeżają i oczyszczają atmosferę, poprawiają samopoczucie i naszą kreatywność. Za pomocą lamp zapachowych najprościej można uzyskać aromat olejków eterycznych w wybranych pomieszczeniach. Już po kilku minutach czuć przyjemną woń w powietrzu, która działa na nas odprężająco i poprawia nasze samopoczucie.

Kadzidełka bambusowe - bardzo starym sposobem aromatyzowania powietrza są kadzidełka bambusowe, cieniutkie pałeczki oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla drzewnego, zmielonego drewna sandałowego i olejków eterycznych. Kadzidełko pali się około 30 minut. Są też kadzidełka z kompozycją zapachową o szczególnym działaniu, np. odprężającym, sprzyjającym kontemplacji lub koncentracji.

Potpourri - To nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina suszonych płatków kwiatowych, liści oraz suszonych owoców w ozdobnym naczyniu. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli. Kiedy zapach zanika, potpourri skrapiamy ponownie.

Świece zapachowe tworzą przyjemny, spokojny i romantyczny nastrój. Pozwalają na chwilę relaksu. Uwalniają w czasie palenia łagodny zapach. Świece zapachowe bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie.

Przeciwwskazania do aromaterapii:
• osoby cierpiące na astmę,
• z każdym olejkiem trzeba się bliżej zapoznać. Specyfik leczący gardło może np. niebezpiecznie podwyższyć ciśnienie, przyśpieszyć tętno, wywołać silne krwawienie. Olejki mogą być niebezpieczne także dla osób cierpiących na epilepsję, choroby układu nerwowego, alergie,
• osoby ze skłonnościami do alergii powinny przed zastosowaniem olejków wykonać test alergiczny.
• nie wolno z własnej inicjatywy stosować olejków doustnie,
• należy unikać długiego stosowania tego samego rodzaju olejku,
• pierwszy trymestr ciąży (nie dotyczy to wszystkich olejków)
• wszystkie olejki cytrusowe podnoszą wrażliwość na słońce i dlatego po ich użyciu przez 6 godzin powinno się unikać kąpieli słonecznych,
• nie stosować u dzieci poniżej wskazanego roku życia.

Najpopularniejsze olejki to:
Olejek drzewa herbacianego - ma silne właściwości antyseptyczne. Ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest stosowany przy wszystkich typach infekcji, grypach, przeziębieniach. Nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat.
Olejek drzewa różanego - ma doskonałe władności uspokajające i tonizujące. Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle głowy, działa przeciwdepresyjnie i zwalcza apatię. Stosuje się przede wszystkim przy uporczywych migrenach. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.
Olejek sandałowy - znany środek kojący rozdygotane nerwy. Stosowany w depresji, bezsenności, zaburzeniach przedmenstruacyjnych, zaburzeniach gastrycznych, nudnościach, czkawce, katarze, kaszlu, podrażnieniu gardła. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Olejek rozmarynowy - jeden z najcenniejszych olejków. Środek pobudzający, afrodyzjak, antyseptyk, środek przeciwbólowy. Stosowany w dolegliwościach serca, zatrzymaniu płynów, migrenach, bólach reumatycznych, zaburzeniach menstruacji, kaszlu, astmie, grypie. Nie stosować w ciąży i u dzieci poniżej 6 lat.
Olejek cytrynowy - ma właściwości antyseptyczne i jest stosowany przy nadciśnieniu, w napięciu nerwowym, przy infekcjach gardła, przeziębieniu. Ma również zastosowanie w bólach reumatycznych i artretycznych. Po zastosowaniu na skórę olejku cytrynowego nie należy wychodzić bezpośrednio na słońce.
Olejki można spotkać praktycznie wszędzie, są stosowane w: kosmetykach (np. w kremach do twarzy i ciała, w olejkach do kąpieli, pielęgnacji ciała, masażu, stóp, w produktach do pielęgnacji włosów).Preparatach do odświeżania i aromatyzowania pomieszczeń lub jako "odstraszacz" insektów, perfumach i dezodorantach. Zastosowanie i działanie olejków jest bardzo liczne: zwiększają energię, osłabiają ból, obniżają stopień napięcia nerwowego i stresowego, poprawiają stan skóry oraz relaksują i poprawiają komfort psychiczny. Należy jednak pamiętać o dozowaniu ich z umiarem oraz o ich rozcieńczeniu, by masaż lub kąpiel była dla nas bezpieczna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut