profil

Grzybobranie w "Panu Tadeuszu"

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-25
poleca 77% 3875 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Opisany w "Panu Tadeuszu" Dwór Sopliców jest przykładem gospodarstwa kultywującego tradycję. Sędzia - to prawdziwy patriota, podtrzymujący staropolskie zwyczaje i obyczaje, dbający o zachowanie patriotycznej postawy wśród krewnych i znajomych.Jeden ze szlacheckich obyczajów na dworze Sopliców jest grzybobranie.

Szlachta wybierając się na grzybobranie, wkładała płócienne opończe, którymi osłaniała kontusze, a na głowy wkładali słomiane kapelusze.

Grzybobranie wiązało się też z konkursami: Sędzia zapowiedział, iż kto znajdzie najokazalszego rydza, ten będzie mógł zająć przy stole miejsce obok najpiękniejszej - jego zdaniem - panny. Natomiast jeśli to dama go znalazła to zasiadało obok najpiękniejszego chłopca.

W tamtejszych lasach grzybów nie brakowało. Szlachta poszukiwała grzybów w gaju, gdzie rosły wysokie brzozy. Zbierano koźlarze, krasnolice, borowiki i rydze.

Według starej tradycji polskiej obowiązywała hierarchia: z przodu szły dzieci z opiekunami, potem starszyzna, za nią panny, o pół kroku młodzież męska.Większość osób uczestniczących w grzybobraniu nawiązywała dużo nowych kontaktów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta