profil

Historia kulinarna świata

poleca 85% 439 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwsi ludzie musieli stać się zarazem pierwszymi kucharzami. Najpierw odkryli ogień. Później zaobserwowali, że jeżeli zasadzą ziarno to za pewien okres czasu mogą spodziewać się plonów. Zaczęli wykonywać proste naczynia i urządzenia kuchenne. Uprawiano rośliny strączkowe, hodowano owce, kozy i dzikie świnie. Kobiety zbierały zboże, rośliny, owoce leśne, natomiast mężczyźni polowali na zwierzynę i łowili ryby. Polowano zazwyczaj w dużych grupach. Następnie urządzano uczty na wspólnych zgromadzeniach, co wiązało ludzi ze sobą. Odkrywano coraz to nowsze przepisy kulinarne i dzielono się nimi między sobą.
Z upływem czasu zaobserwowano, że właściwy sposób odżywiania się jest ważny dla zdrowia. Dopiero po długim okresie czasu zaczęto zastanawiać się nad odpowiednimi wartościami odżywczymi, nad tym co zdrowe, a co nie. Jakie posiłki powinno się jeść i w jakich ilościach. Już w odległych czasach poszukiwano kawy, herbaty, cukru itp.
Sztuka kulinarna powstała najwcześniej w Chinach. Do dziś obowiązuje w niej reguła harmonii czterech podstawowych elementów: smaku, zapachu, barwy i kompozycji. Pierwsze książki kucharskie pochodzą również stamtąd.
Ogromnym wyborem przypraw cieszyły się Indie. Do tegoż właśnie kraju przyjeżdżało wielu Greków Rzymian i Arabów. W jakim celu? Oczywiście po przyprawy. Duży wpływ na kuchnie świata wywarła również kuchnia egipska. Egipcjanie dali oliwę ,daktyle, cebulę, czosnek, pszenicę i jęczmień. Oni pierwsi wypiekali chleb.
Jeżeli zaś chodzi o kuchnię europejską to wyróżnia się głównie : włoską, francuską i austriacką. Kuchnia włoska jest wyjątkowo wykwintna. Pełno w niej owoców i warzywo oraz owoców morza (frutti di mare ).Mięso i wędliny są wysokiej jakości a sery różnych gatunków. Kuchnię francuską zaś wyróżnia różnorodność kompozycji smakowych i metod przyrządzania. Z tej kuchni pochodzi wiele nazw takich jak: kotlet , farsz, omlet, frytki, marynowanie, panierowanie. Do dawnej kuchni austriackiej, którą nazywamy wiedeńską Węgrzy wnieśli paprykę i potrawy nią przyprawiane, Czesi - różnego rodzaju knedle a Włosi potrawy z ryżu, makarony, lody...
Zaś Ameryce zawdzięczamy kukurydzę, kakao, ziemniaki, różne gatunki fasoli i pomidory. W Ameryce panowały trzy regiony kulinarne: północny, centralny i południowy.
Wojny, kolonializm, handel i temu podobne zjawiska spowodowały wymieszanie się kuchni całego świata.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty