profil

Wyjaśnienie pojęć

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dialog- rozmowa co najmniej dwóch osób na określony temat. Uczestnicy dialogu odgrywają w nim na przemian role nadawcy i odbiorcy, a ich wypowiedzi są ze sobą powiązane.

Monolog- dłuższa, ciągła wypowiedź jednej osoby, stanowiąca samodzielną całość znaczeniową. W codziennej komunikacji językowej monolog jest najczęściej kierowany do milczącego słuchacza np. podczas wykładu czy prezentacji.

Dyskusja- dialog, który polega na wymianie poglądów na określony temat. Uczestnicy wypowiadają swoje opinie, uzasadniają je, odnoszą się do sądów wygłaszanych przez innych. W dyskusji ważne jest dążenie do zrozumienia racji z drugiej strony.

Pertraktacje- zwane również negocjacjami- to dyskusja, której celem jest wspólne wypracowanie rozwiązania. Nawet jeśli żadna z prezentowanych racji nie zwycięży, rozmówcy powinni dążyć do osiągnięcia kompromisu.

Debata- to wymiana zdań między zwolennikami i przeciwnikami określonego poglądu. Każda ze stron powinna zająć jedno znaczne stanowisko.

Burza mózgów- polega na zbiorowym rozwiązywaniu problemów. Jej uczestnicy zgłaszają wszelkie nasuwające się pomysły, odkładając na później ich ocenę. Inaczej nazywana jest giełdą pomysłów.

Forum- to wymiana poglądów, w której biorą udział nie tylko dyskutanci, lecz także zebrana publiczność zadająca pytania, komentująca przedstawiane opinie i formułująca argumenty.

Panel- jest dyskusją między specjalistami w danej dziedzinie. Ich rozmowie przysłuchuje się publiczność.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta