profil

„Obojętność wobec zła jest jeszcze większym złem”

poleca 85% 807 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Wielu z nas przechodzi obojętnie obok zła, nie próbując go zwalczyć. Jest ono przeciwieństwem dobra. W niektórych z nas jest ono mniejsze albo większe. Zależy to od poglądów na świat, wiary, ale i także obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zło jest pojęciem względnym dla jednych wielkim złem tak jak dla Kali z książki pt. „W pustyni i w puszczy” jest jeśli ktoś Kalemu ukradnie krowy, a dla drugich jest to mniejsze zło.
Według Jana Szczepańskiego, wybitnego socjologa polskiego nie ma zła metafizycznego oraz zła obiektywnego. Jego zdaniem o sytuacjach w świecie zewnętrznym mówimy dopiero, że są złem, gdy powodują czyjeś cierpienie. „ Nie ma także zła w człowieku , jest tylko zdolność do cierpienia i skłonność do zadawania cierpień”.
W książce pt „Ostatnie życzenia „ A. Sapkowskiego Gerlat z Rivii był wiedźminem. Nie przechodził obojętnie obok zła, walczył z nim i próbował je unicestwić. Wiedział, że gdyby nie zabijał potworów i innych stworów, wiele osób by zginęło. Wiele osób traktowało go jako zabójcę nie zdając sobie sprawy z tego, iż Wiedźmin uratował niektórych z nich i chronił ich przed niebezpieczeństwem. Gerlat wiedział także, że gdyby nie było Wiedźminów potwory opanowałyby świat i unicestwiły wszystkie istoty różniące się od nich, co by było wielkim złem.
W filmie wyreżyserowanym przez Mikael Hafstrom pt. ”Zło” Eric główny bohater jest nękany przez swojego ojczyma co powoduje, że za wszystkie swoje krzywdy odgrywa się na otaczającym go świecie. Zostaje wyrzucony ze szkoły i umieszczony w prywatnej szkole, w internacie, w którym panują brutalne zwyczaje. Nikt nie chce pomóc Erickowi, każdy przechodzi obojętnie obok zła, jakie wokół niego dzieje się. Gdyby jednak ktoś zdecydował się pomóc Erickowi i uwolnił go od jego ojczyma, główny bohater by inaczej podchodził do różnych spraw oraz nie miałby w sobie tyle nienawiści. Jednak otaczający go ludzie wybrali dla niego większe zło ignorując jego cierpienie.
Kazimierz Moczarski w książce pt „ Rozmowy z Katem” pokazuje iż środowisko, status społeczny i wychowanie mają wpływ na dalsze życie człowieka. W Lippe militarne wyczyny budziły powszechny podziw, a nie intelektualne osiągnięcia. Ojciec Stroopa był dowódcą policji, jednak zajmowane stanowisko przez ojca nie zapewniało możliwości zbliżenia się na stałe do czołówki miasta. Czynniki takie jak niższość społeczna, surowe, żołnierskie wychowanie oraz ambicje ukształtowały człowieka-ludobójcę, który „w rękach” systemu totalitarnego staje się niebezpieczny. Środowisko, w którym się wychowywał Stroop zadecydowało o jego dalszych czynach i to ono i jego ambicje wybrało dla niego większe zło.
Moim zdaniem żaden człowiek nie powinien przechodzić koło zła obojętnie. Powinien być wrażliwy na krzywdę ludzką oraz cierpienie.
Jan Szczepański uważa, iż zła nie można wyeliminować oraz z nim walczyć, ponieważ zło i cierpienie są ze sobą powiązane, a cierpienie jest nieodłącznym atrybutem życia każdego człowieka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty