profil

Techniki transmisji

poleca 85% 932 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SC (Single Carrier) - modulacja z pojedynczą nośną (z 1 falą nośną). Jeden kanał na jednej nośnej.
SS (Spread Spectrum) - Systemy szerokopasmowe lub systemy z rozproszonym widmem- są to takie, w których sygnał transmitowany jest w szerokim paśmie częstotliwości – kilkaset razy szerszym niż minimalne pasmo potrzebne do jego wysłania.
CDM (Code Division Multiple) – W tym systemie wszystkie kanały wykorzystują jednocześnie to samo pasmo częstotliwości. CDM jest technologią telefonii komórkowej. Polega na tym, że wiele telefonów rozmawia równocześnie na tej samej częstotliwości, ale dane przesyłane przez każdy telefon są odpowiednio zakodowane. Każdy użytkownik ma przyporządkowany określony ciąg rozpraszający (stosowany np. w GPS)
FHSS (Frequency-hopping spread spectrum) - jest to skakanie sygnału po częstotliwościach w kolejnych odstępach czasu w dostępnym widmie (paśmie). Stosowane np. w sieć GSM. Można ją wykorzystywać do zmniejszenia ryzyka zakłócania sygnału transmitowanego pomiędzy nadawcą a stacją bazową.
DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum) - transmisja z rozpraszaniem bezpośrednim. Polega na tym, że z sygnału wąskopasmowego, (taki który początkowo zajmuje wąskie pasmo widma), w wyniku rozpraszania otrzymuje się sygnał szerokopasmowy (o znacznie szerszym widmie). Rozpraszanie widma umożliwia pracę wielu użytkowników w tym samym paśmie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pseudolosowych sekwencji służących do rozpraszania sygnału informacyjnego. Sekwencja rozpraszająca każdego z użytkowników musi być różna.
TDM (Time Division Multiplexing) - Multipleksowanie z podziałem czasu. Przesyłane sygnały dzielone są na części, którym później przypisywane są czasy transmisji tzw. szczeliny czasowe. Najpierw przesyłana jest pierwsza część pierwszego sygnału potem pierwsza część drugiego sygnału itd.
System TDM „wytwarza” jeden kanał o dużej przepływności, dlatego medium transmisyjne (światłowód) musi zapewniać odpowiednią szerokość pasma. Każdemu użytkownikowi przydzielana jest szczelina czasowa.
Multipleksowanie tego rodzaju jest odpowiednie zwłaszcza do przesyłania sygnałów cyfrowych. Technika TDM stosowana jest w sieciach rozległych.
FDM (Frequency Division Multiplexing) - Multipleksowanie z podziałem częstotliwości.( Zwiększa przepustowość systemu transmisyjnego).Technika transmisji z podziałem częstotliwości. Każdy użytkownik nadaje na innej częstotliwości, każda stacja ma inną częstotliwość (tak jak w radiu) i muszą być między nimi przerwy (4MHz od poprzedniej i kolejnej) aby sygnały wzajemnie się nie zakłócały.
SDM ( Space Division Multiplexing) - Multipleksja przestrzenna – transmisja z podziałem przy pomocy anten kierunkowych. Jest stosowany w telefonii GSM. Polega na tym, że poprzez zastosowanie anteny kierunkowej (antena, która promieniuje prawie całą moc w jednym wyróżnionym kierunku) można uzyskać podział terenu na komórki, w których znajdują się poszczególni użytkownicy.
UWB (Ultra WideBand) - jest techniką radiokomunikacji bazującej na wysyłaniu szybkich i krótkotrwałych impulsów. Czas trwania pojedynczego impulsu jest bardzo krótki, widmo jest bardzo szerokie, ale ma krótki zasięg.
OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) - metoda modulacji polegająca na jednoczesnej transmisji wielu strumieni danych na ortogonalnych częstotliwościach nośnych. W tej technice transmisja jest równoległa (np. WiFi, WiMAX).
MIMO (Multiple Input, Multiple Output)- Stosuje się aby uzyskać większy zasięg działania i prędkość przesyłania danych w sieci bezprzewodowej. Polega na transmisji wieloantenowej zarówno po stronie nadawczej, jak i po stronie odbiorczej. Wysyłany przez nadajnik sygnał sieci dochodzi do celu kilkoma drogami (np. odbijając się od przeszkód).

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty