Akcja książki toczy się w Poznaniu, między 12 lipca a 2 września 1996 roku. Bohaterka to Arabella - szesnastoletnia dziewczyna o bardzo romantycznym i egzotycznym imieniu, pozostającym w sprzeczności z jej zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do konkretu.
Bella - jak zdrobniale nazywa ją ojciec - ma talent do nauk ścisłych i z pasją trenuje karate. Jest córką Roberta Rojka, czyli Robrojka - dawnego wielbiciela Anieli, który po latach bycia przez nią odtrącanym i pogardzanym ożenił się z flecistką. Artystka jednak wkrótce zmarła, osierocając malutką Bellę. Oszukany przez wspólnika Robrojek po plajcie firmy wraca z Łodzi do Poznania i zatrudnia się u dawnego kolegi Majchrzaka - niesympatycznego, zarozumiałego nuworysza.
Bella przenosi się do niego i szybko nawiązuje nowe ciekawe znajomości: z dziwnym synem Majchrzaków, który nie rozstaje się ze swoją kamerą i młodym sąsiadem, który toczy z nim wieczną wojnę podjazdową.
Bella dowiadując się o dawnej miłości ojca, jest zdenerwowana i nie zamierza dopuścić do ich spotkania. Przed domem Majchrzaków zaś, nieświadoma, że mieszka tu przyjaciel ze szkolnych lat, codziennie spaceruje z wózkiem Ida Borejko, zawczasu wtłaczając swemu synkowi Józinkowi do głowy wiedzę o świecie i dziwiąc się niezmiernie małomówności swego potomka.
W tej powieści śledzimy rozwijającą się miłość Natalii Borejko i Robrojka.
Po przeprowadzeniu się Roberta Rojka z córką do Poznania ani Robert, ani Bella nie mieli tam żadnych przyjaciół. Po pierwszy spotkaniu Belli z Przeszczepem (czyli Czarkiem) dziewczyna znienawidziła go. W nowym mieści nie miała żadnych przyjaciół, więc była trochę samotna. Gdy państwo Majchrzakowie zaprosili Bellę i jej ojca na herbatkę powitalną, Bella poszła do pokoju Czarka. Po krótkiej rozmowie z nim zauważyła, że mają podobne zainteresowania. W dalszej części książki dowiadujemy się, że po tamatym spotkaniu Przeszczep zaczął się podobać Belli i zaczęli się częściej spotykać. W ten sposób Bella zyskała pierwszego w tym mieście przyjaciela, a Czarek poznał nowego przyjaciela.
Także Robert po wprowadzaniu się do Poznania nie miał żadnych przyjaciół. Po pewnym czasie spotkał swoje dawne przyjaciółki ze szkoły - siostry Borejko. Dawniej często on im pomagał, więc teraz one jemu pomogły. W czasie, gdy szukał mieszkania dla siebie i Belli one pozwoliły mieszkać im w ich domu i zapewniając im wyżywienie. Tak więc dzięki dawno zawiązanej przyjaźni teraz było mu o wiele łatwiej.
Udane, choć pracowite wakacje Belli kończą się miłą jej sercu niespodzianką w nowej szkole, w jej klasie, znalazł się również Czarek!

BOHATEROWIE

Arabella (Bella) Rojek - główna bohaterka, córka Roberta.
Robert Rojek (Robrojek) - ojciec Belli, przyjaciel Gabrysi.
Cezary Majchrzak (Przeszczep) - syn znajomego Roberta, który wynajął mu domek w ogrodzie; miłośnik uprawy róż, zakochany w Belli.
Mateusz - sąsiad Czarka.
Natalia (Nutria) Borejko - zaprzyjaźnia się z Robertem.
Gabrysia Stryba - jedna z sióstr Borejko, matka Róży, Laury i Motyla.
Ida Pałys - jedna z sióstr Borejko.
Józinek Pałys - syn Idy.
Ignacy Grzegorz (Motyl) Stryba - syn Gabrysi.
Grzegorz Stryba - mąż Gabrysi, ojciec Motyla.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 246
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie