profil

Pożytki grzeczności

poleca 86% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Grzeczność to cecha, którą rodzice wpajają dziecku od najmłodszych lat. Mówiono nam, że bycie uprzejmym i stosowanie się do norm i nakazów grzecznośći przyniesie nam uprzejmość innych ludzi. Każdy wie, że powinien ustąpić miejsca w autobusie starszej osobie nawet jeśli cały czas obserwuje nas wilczym wzrokiem, posapując złowieszczo i postukując laską. Nie chodzi tu o to czy czujemy sympatię do tej staruszki lecz o to, że właśnie tak powinniśmy się zachować. Normalnym jest, że widząć mamę niosącą ciężkie torby z zakupami pomagamy jej lub idącą w naszą stronę sąsiadkę mówimy jej ''Dzień dobry'', a nie szukamy w pośpiechu jakiejś świetnej kryjówki. Według wikisłownika osoba grzeczna to taka, która jest dobrze wychowana i uprzejma, ale czy zyskamy coś stojąc na przystanku podczas ulewy, bo gdy przyjeżdzał nasz autobus właśnie przeprowadzaliśmy starszą osobę przez ulicę? Czy grzeczność jest w ogóle pożyteczna?
Ludzie starają się być uprzejmi z troski o innych. Kiedy ktoś jest chory znajomi odwiedzają go, pytają jak się czuje, czy czegoś mu nie potrzeba. Ale czy zawsze ich zamiary są słuszne? W filmie pt. ''Kiedy dzwoni nieznajomy'' Jill opiekuje się dwójką chorych dzieci, żeby zarobić na spłatę rachunku telefonicznego. Dom w, którym przebywa jest położony z dala od innych. Co jakiś czas Jill odbiera dziwne telefony, których zaczyna się bać. Nieznajomy mówi, że pomylił numer, a czasami po prostu nic nie robi- nasłuchuje. Lecz za, którymś razem pyta ''Czy sprawdziłaś co u dzieci?''. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem ten film pomyślałem, że mężczyzna chciał wprowadzić bezradną dziewczynę w stan niepokoju, ale potem do głowy wpadła mi inna myśl. On zywczajnie się troszczył! Martwił się o dobro dzieci! Opiekunka nie zajrzała do nich ani razu od swojego przyjścia, a po telefonie przestraszona o ich los sprawdziła czy wszystko w porządku. Gdyby coś stało się maluchom miałaby do siebie wyrzuty sumienia, ale dzięki uprzejmości nieznajomego człowieka mogła spać spokojnie... do pewnego czasu. Jednak pozornie mili, uprzejmi ludzie nie zawsze tacy są. Troszczą się o zdrowie, pomagają w zakupach, ale tak naprawdę robią tą tylko by uśpić czyjąś uwagę. Przykładem świetnie to ilustrującym jest film pt. ''Starsza pani musi zniknąć''. Jest to ciekawa historia o parze, która wprowadza się do dużego starego domu, który muszą dzielić z pewną staruszką. Będzie on należał tylko do nich jeśli pani Connelly umrze jednak jej nie spieszy się do grobu. Staje się coraz bardziej męcząca i nachalna, a oni z nadzieją, że niedługo się to skończy ze sztucznym uśmiechem na twarz robią wszystko o co ich poprosi. Jednak pewnego dnia nie wytrzymują i postanawiają pozbyć się kobiety. Najpierw jednak muszą uśpić jej czujność uprzejmością i grzecznością. Dowodzi to, że nie każdy miły i uprzejmy człowiek ma wobec nas dobre zamiary.
Dobre wychowanie to nie tylko kłanianie się sąsiadom i ustępowanie miejsca w autobusie. Chodzi też o to, żeby w najbliższym gronie pomagać sobie nawzajem i nie wymigiwać się od swoich obowiązków. W ''Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną'' z 2006 roku świetnie ilustruje to pewna scena. Otóż kanibalistyczna rodzina Hewittów jak co wieczór przygotowywała kolację. Jednak stało się coś co nie powinno się wydarzyć. Mieszająca zupę pani domu przez przypadek wyrzuciła na podłogę kawałek mięsa. Jej mąż podniósł go mówiąc ''Dobrze, że mamy czysto w domu!'' i wrzucił go powtórnie do garnka. Oczywiście podłogi w ich domu lśniły czystością, ale co by się wydarzyło gdyby rodzina ta zaniedbywała swoje obowiązki i postępowała samolubnie i nie uprzejmie. Musieliby wyrzucić kawałek mięsa, a w obecnych czasach nie można pozwolić sobie na marnowanie jedzenia!
Czasem zwyczajna grzeczność może uchronić nawet przed śmiercią. Ktoś mówi nam coś myślać, że to nie ma znaczenia, a dzięki temu zaczynamy się zastanawiać czy aby napewno postępujemy dobrze. W filmie 'The Ring' po obejrzeniu kasety Samara dzwoniła do swoich ofiar i mówiła tylko dwa wyrazy- ''7 dni''. Był to symbol. Umierała sama i przestraszona przez równy tydzień i chciała by to samo czuli ludzie, którzy natknęli się na jej nagranie. Jednak w pewien sposób dawała im szanse. Szanse na poznanie jej tajemnicy i rozwiązania zagadki. Szansę, której termin minie za 7 dni.
Brak grzeczności, bycie egoistycznym, opryskliwym i po prostu chamskim może przynieść koszmarne skutki. Tak stało się w powieści Stephena Kinga 'Carrie'. Główna bohaterka była wyśmiewana i wyszydzana przez wszystkich znajomych. Nikt nie okazał jej chodź trochę dobroci i współczucia. Kiedy jednak jedna z dziewczyn zaczęła rozumieć jak czuje się Carrie i przez co musi przechodzić było już za późno. Odrzuconą przez innych nastolatkę ogarnęła furia i doprowadziła do śmierci wielu osób niszcząć doszczętnie swoją szkołę i samą siebie. Wszystko to wydarzyło się dlatego, że ludzi byli dla niej nie uprzejmi i zamiast spróbować ją zrozumieć wyśmiewali ją.
Każdy z tych przykładów dowiódł, że uprzejmość i dobre wychowanie przydaje się w życiu. Czasami mniej czasami więcej, ale zawsze jest potrzebne. Przydaje się w życiu prywatnym, przy obowiązkach domowych, zawieraniu przyjaźni, rozmowach ze z starszymi jak i w życiu zawodowym. Pozwala na miłe spędzenie czasu. W towarzystawie kogoś kto zachowuje się egoistycznie i nie zwraca uwagi na potrzeby innych ludzie czują się nieswojo, a z osobami, które otwarcie kogoś wyśmiewają i obrażają nikt nie chce się zaprzyjaźnić. Warto być uprzejmym bez względu na korzyści z tego płynące. Idąc ulicą i widząc uśmiechniętych ludzi nasz humor odrazu się polepsza dlatego uprzejmość i stosowanie się do ustalonych norm i nakazów grzecznośći jest pożyteczne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 5 minut