Przydatność 70%

Własna ocena przejawów niewłaściwego spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież

Autor: zaku100

Czas wolny to bardzo szerokie pojęcie obejmuje ono zarówno czas kiedy człowiek nie jest obłożony obowiązkami narzucanymi mu odgórnie tj. praca, szkoła oraz czas który sami sobie wygospodarowujemy w czasie obłożenia takimi obowiązkami. Jednym słowem jest to czas który mamy do wykorzystania na dowolne czynności, możemy robić więc co nam się podoba. Korzystać z tego przywileju może każdy ale nie każdy potrafi z niego korzystać umiejętnie z pożytkiem dla siebie i innych ludzi.
Grupą społeczną która ma największe z tym problemy są moim zdaniem młodzi ludzie. Nie potrafią oni konstruktywnie wykorzystywać swojego wolnego czasu oczywiście jest to warunkowane wieloma czynnikami także brakiem doświadczenia życiowego i chęci spróbowania czegoś nowego. Głównymi znanymi i szeroko opisywanymi przejawami niewłaściwego spędzania czasu wolnego w tej grupie wiekowej są: wstępowanie do sekt, udział młodzieży i dzieci w subkulturach, alkoholizowanie się, narkomania, agresja i przemoc, prostytucja nieletnich, problem tzw. dzieci ulicy.
Oprócz tak poważnych patologii dochodzi wydająca się błahostką IAD (Addiction Internet Disonder ) uzależnienie od Internetu. Swoje rozważania zacznę jednak od najbardziej rozpowszechnionego problemu który jest niejako domenom naszej części europy i całego naszego kraju. Tym problemem jest:

Alkoholizm wśród młodzieży jest zjawiskiem tak powszechnym iż stał się on już pewną normą i jest po cichu przyjmowany przez społeczeństwo oraz bagatelizowany. Z badań wynika że wiek „inicjacji” jest bardzo wczesny i jeszcze się obniża już 12-latki zaczynają pociągane postawami starszych kolegów próbować alkoholu czy to dla chęci zaistnienia w środowisku rówieśniczym czy też za namową właśnie wyżej wymienionych „wzorów”. W mniejszych społecznościach zachowania takie warunkuje również brak innych rozrywek brak możliwości aktywnego spędzania czasu, infrastruktury sportowej, świetlic, kin, zajęć pozalekcyjnych itp. Zachowania takie często również wynoszone są z domu gdyż Polska „bezkultura” picia alkoholu obecna jest we wszystkich niemalże aspektach życia rodzinnego wesela, chrzciny, komunia, przyjazd dalszej rodziny, wszędzie tam obecny jest alkohol a dzieci szybko chłoną i przyjmują takie postawy dorosłych w świętym przekonaniu że tak właśnie robić należy. Problem istnieje z danych OBOP wynika że tylko 7% osób w wieku 13-16lat nie piła alkoholu 50% badanych piło w ciągu ostatniego miesiąca. Pijany już był co ósmy uczeń klasy szóstej, prawie co czwarty uczeń klasy I gimnazjum i 60% uczniów klas III gimnazjum. Niepokojąco wyglądają także motywy picia. Wielu młodych ludzi sięga po alkohol, nie po to aby się rozerwać, lecz traktując picie jako lekarstwo na problemy i smutki.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 4 ... 5 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 18
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy