Przydatność 65%

Własna ocena przejawów niewłaściwego spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież

Autor: zaku100

Czas wolny to bardzo szerokie pojęcie obejmuje ono zarówno czas kiedy człowiek nie jest obłożony obowiązkami narzucanymi mu odgórnie tj. praca, szkoła oraz czas który sami sobie wygospodarowujemy w czasie obłożenia takimi obowiązkami. Jednym słowem jest to czas który mamy do wykorzystania na dowolne czynności, możemy robić więc co nam się podoba. Korzystać z tego przywileju może każdy ale nie każdy potrafi z niego korzystać umiejętnie z pożytkiem dla siebie i innych ludzi.
Grupą społeczną która ma największe z tym problemy są moim zdaniem młodzi ludzie. Nie potrafią oni konstruktywnie wykorzystywać swojego wolnego czasu oczywiście jest to warunkowane wieloma czynnikami także brakiem doświadczenia życiowego i chęci spróbowania czegoś nowego. Głównymi znanymi i szeroko opisywanymi przejawami niewłaściwego spędzania czasu wolnego w tej grupie wiekowej są: wstępowanie do sekt, udział młodzieży i dzieci w subkulturach, alkoholizowanie się, narkomania, agresja i przemoc, prostytucja nieletnich, problem tzw. dzieci ulicy.
Oprócz tak poważnych patologii dochodzi wydająca się błahostką IAD (Addiction Internet Disonder ) uzależnienie od Internetu. Swoje rozważania zacznę jednak od najbardziej rozpowszechnionego problemu który jest niejako domenom naszej części europy i całego naszego kraju. Tym problemem jest:

Alkoholizm wśród młodzieży jest zjawiskiem tak powszechnym iż stał się on już pewną normą i jest po cichu przyjmowany przez społeczeństwo oraz bagatelizowany. Z badań wynika że wiek „inicjacji” jest bardzo wczesny i jeszcze się obniża już 12-latki zaczynają pociągane postawami starszych kolegów próbować alkoholu czy to dla chęci zaistnienia w środowisku rówieśniczym czy też za namową właśnie wyżej wymienionych „wzorów”. W mniejszych społecznościach zachowania takie warunkuje również brak innych rozrywek brak możliwości aktywnego spędzania czasu, infrastruktury sportowej, świetlic, kin, zajęć pozalekcyjnych itp. Zachowania takie często również wynoszone są z domu gdyż Polska „bezkultura” picia alkoholu obecna jest we wszystkich niemalże aspektach życia rodzinnego wesela, chrzciny, komunia, przyjazd dalszej rodziny, wszędzie tam obecny jest alkohol a dzieci szybko chłoną i przyjmują takie postawy dorosłych w świętym przekonaniu że tak właśnie robić należy. Problem istnieje z danych OBOP wynika że tylko 7% osób w wieku 13-16lat nie piła alkoholu 50% badanych piło w ciągu ostatniego miesiąca. Pijany już był co ósmy uczeń klasy szóstej, prawie co czwarty uczeń klasy I gimnazjum i 60% uczniów klas III gimnazjum. Niepokojąco wyglądają także motywy picia. Wielu młodych ludzi sięga po alkohol, nie po to aby się rozerwać, lecz traktując picie jako lekarstwo na problemy i smutki.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 4 ... 5 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 19
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie