profil

W czym wyraża się etos bohatera starożytnego?

poleca 89% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jan Bytnar

Kto to jest bohater? Odpowiedz jest dla większości osób oczywista. Ktoś, kto oddaje życie za ojczyznę, innego człowieka, czy walczy w słusznej sprawie- takie odpowiedzi słyszymy najczęściej. Tylko dlaczego? Odpowiedz jest prosta. Po prostu takie wartości obowiązują w naszej kulturze. Zapytani, kto jest dla nas bohaterem, będziemy podawać przykłady właśnie takich ludzi. Dla jednych jest to o. Maksymilian Kolbe (oddał życie za innego człowieka), dla innych Jan Bytnar (walczył o ojczyznę i zginął). Niektórzy pamiętają, że bohaterowie to nie tylko jednostki i wymieniają orlęta lwowskie i powstańców. Jednak kim byli bohaterowie Greccy? Na to pytanie odpowiedz można znaleźć czytając mity i dramaty greckie. W czym wyraża się jednak etos bohatera starożytnego?
Bohater starożytny musiał być szlachetnie urodzony. Często bohaterowie starożytni byli herosami (półbogami- półludzmi). Świetnym przykładem herosa szlachetnie urodzonego jest Achilles- syn Peleusa, króla Tesalii i Tetydy, córki morskiego boga Nereusa. W ,,Iliadzie" Homer wspomina o pochodzeniu Achillesa tymi słowami- ,,...Achillesa, syna Peleja...". Bohater starożytny musiał też mieć atletyczną budowę ciała i wyróżniać się nieprzeciętną urodą. Taką właśnie sylwetkę posiadał Hektor, a urodę Achilles (matka przebrała go nawet za kobietę i ukryła na dworze króla Likomedesa). Posiadali też ogromną sprawność fizyczną (wręcz nadludzką siłę), którą chętnie demonstrowali otoczeniu np. podczas pojedynków. W czasie takiej walki musieli być uczciwi i obchodzić się z szacunkiem w stosunku do przeciwnika (tak nie zachował się Achilles po zabiciu Hektora- zbezcześcił jego ciało). Najważniejszy był jednak honor. Każdą zniewagę bohater starożytny musiał pomścić. Tak zrobił Menelaos, gdy Parys porwał jego żonę- rozpoczął wojnę z Troją. Ważna była też przyjaźń. Achilles też chciał za wszelką cenę pomścić śmierć przyjaciela. To przez jakiś czas stało się celem jego życia: ,,...a już nadbiegł Achilles, bogu wojny podobny...”. Nie mógł też pogodzić się z tym, że Agamemnon, odebrał mu jego prywatną niewolnicę Bryzeidę- ,,A zaczęło się ów czas, kiedy w sporze porywczym stanęli sobie naprzeciw mężów pan, Agamemnon Atryda, i boski Achilles.” Bohater starożytny też musiał bronić swoją ojczyznę.
Starożytny bohater w naszym punkcie widzenia był kimś więcej niż człowiekiem. Achilles był nieśmiertelny (jedynym czułym punktem była pięta). Jednak i bohaterowie posiadali typowo ludzkie cechy. Achilles też uronił łzy, gdy zobaczył cierpiącego Priama nad ciałem swojego syna. Hektor przed walka prosił by jego ciało oddać rodzinie. Wiedział, że zginie, ale walczył o honor swój i swoich bliskich. Teraz już rozumiemy, że każda epoka inaczej widziała etos swoich bohaterów, ale pewne cechy pozostają niezmienne, np. odwaga, honor, poświęcenie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi