profil

Partia

poleca b/d

rzecz. ż

  1. (polit.) organizacja polityczna, zrzeszająca grupę osób, wyznających te same poglądy polityczne, które zawarte są w statucie danej partii; partie powstają, by wpływać na ważne kwestie państwowe (struktura polityczna, gospodarka, kwestie społeczne itd.).
  2. wyodrębniona część całości.
  3. (muz.) w operze rola aktora.
  4. (przestarz., lit.) strona małżeństwa (np. dobra lub zła partia, odpowiednia lub nieodpowiednia).

 

(w zn. 1.) Przewodniczący partii (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) Stronnictwo Dobrego Humoru zabrał głos na dorocznym walnym zebraniu członków i powiedział, że spośród wielu partii (D. lm) tylko SDH zakłada nie walkę polityczną, ale, jak powiedział, pogodne współistnienie z innymi partiami na scenie politycznej.
(w zn. 2.) Znana firma, produkująca aparaty fotograficzne przyznała, że cała partia (M. lp) aparatów wyprodukowanych pomiędzy 10 a 20 czerwca ma poważne błędy techniczne. Producent zwrócił się do klientów z informacją o przeprowadzeniu darmowej wymiany wadliwych aparatów na nowe.
(w zn. 3.) Karolina była z rodzicami w operze. Partię (B. lp) Don Giovanniego znakomicie wykonał śpiewak występujący na stałe w Paryżu, specjalnie zaproszonydo tego spektaklu.
(w zn. 4.) Babcia Andrzeja opowiadała, że jej matka, będąc panną z tzw. dobrego domu nie mogła poślubić biednego nauczyciela, ponieważ rodzice tłumaczyli jej, że jest to dla niej nieodpowiednia partia (M. lp).

 

KOMENTARZ
Ze słowem partia (w zn. 1.) kojarzy się bardzo wiele związków wyrazowych, określających rodzaj partii, w zależności od wyznawanej przez jej członków ideologii, umiejscowienia partii w określonym miejscu bieżącej sceny politycznej itp., np. partia lewicowa i prawicowa, parlamentarna i pozaparlamentarna, rządząca i opozycyjna, a ponadto: socjalistyczna, robotnicza, konserwatywna, liberalna itd.

Pochodzenie:

partyjny – związany z partią; dawniej też w znaczeniu rzecz. członek partii, np. Na zebranie Rady Zakładowej przyszli partyjni i bezpartyjni.

Obecna postać

W Polsce przez wiele lat słowo partia było synonimem PZPR, stąd, jeżeli polityk PRL mówił o zadaniach stojących przed partią, miał na myśli tylko tę jedną, rządzącą partię. Teraz w ustroju demokratycznym mamy system wielopartyjny i słowo partia kojarzy się z rozmaitymi ugrupowaniami, dlatego trzeba wymieniać ich dokładne nazwy lub posługiwać się powszechnie znanymi skrótowcami(akronimami, SPJ), np.: UW – Unia Wolności, PO – Platforma Obywatelska.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Partia