profil

Woda w przyrodzie

poleca 85% 142 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
obieg wody w przyrodzie

Woda w Przyrodzie

Woda - H2O - związek tlenu i wodoru. Biorąc pod uwagę fakt, że bez niej nie mogłoby istnieć życie na naszej planecie, oraz że jest to substancja występująca w największej ilości, można stwierdzić, iż jest to najważniejszy związek chemiczny. Jeśli chodzi o jej fizyczne właściwości to jest to bezbarwna i bezwonna ciecz, pozbawiona smaku. Większość wody na naszej planecie, bo aż 97% to tzw. słona woda, czyli woda z dużą zawartością rozpuszczalnych soli, głównie chlorku soli. Oprócz tego zawiera także duże ilości różnych gazów, przy czym najwięcej jest w niej dwutlenku węgla. W skład wody morskiej wchodzą także różnego rodzaju sole mineralne i wody mineralne. Mniejsze ilości tych związków występuje w wodzie z opadów atmosferycznych. Rozróżnia się dwa rodzaje wody: woda miękka, która to zawiera niewielkie ilości składników mineralnych, oraz woda twarda zawierająca duże ilości soli wapnia i magnezu.

Ponad 70 % powierzchni Ziemi pokryte jest przez wodę, która głównie występuje w oceanach. Oprócz tego woda tworzy także rzeki, jeziora, morza, a także występuje w postaci stałej - jako lodowce. Woda oprócz tego że występuje na powierzchni to także znajduje się w atmosferze w postaci pary wodnej, a także pod powierzchnią Ziemi tworząc podziemne rzeki, strumienie i źródła. Wszelkie opady atmosferyczne na naszej planecie to tak naprawdę woda pod różnoraką postacią - jest to śnieg, deszcz, mgła, śnieg, szron, czy rosa.
Woda może występować w 3 różnych postaciach, która zmienia się w zależności od temperatury. Gdy następuje lato woda znajdująca się w zbiornikach wodnych zaczyna parować i przedostaje się do atmosfery, gdzie gromadzi się tworząc w ten sposób chmury. Gdy temperatura powietrza spada, para wodna skrapla się i opada na ziemię w postaci deszczu. W przypadku gdy temperatura ulega znacznemu obniżeniu, może dojść do takiego ochłodzenia się wody w chmurach w wyniku którego powstaną małe kryształki lodu, opadające na ziemię w postaci śniegu.

W wyniku ochłodzenia się powietrza mogą powstać następujące zjawiska atmosferyczne bazujące na wodzie:
- rosa - jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który powstaje na powierzchni skał, roślin czy też innych przedmiotów znajdujących się na powierzchni Ziemi.
- szron -jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który powstaje w warunkach niskiej temperatury, a tworzą go drobne lodowe, kryształowe igiełki
- szadź - jest to rodzaj osadu atmosferycznego, który powstaje w wyniku napływu masy przechłodzonego wilgotnego powietrza do obszaru o jeszcze niższej temperaturze.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty