Życie ludzi w oazie na Saharze
Agata Siwirska
Gosia Chojniak
Życie ludzi w oazie na Saharze
Co to są oazy?
Są to obszary pustynne lub półpustynne, na których dzięki występowaniu wody rozwija się roślinność i istnieją warunki do rozwoju osadnictwa.

Gdzie się znajdują ?
Oczywiście znajdują się one na Saharze. Sahara to największa pustynia i półpustynia na świecie. Rozciąga się między Oceanem Atlantyckim, a Morzem Czerwonym. Jej powierzchnia zajmuje ponad 7 000 000 km?.
Życie ludzi w oazie na Saharze
Podstawą rozwoju na Saharze jest woda. Tam gdzie ona wystę-puje w większych ilościach mieszkają ludzie. Oazy od stuleci pełnią rolę schronienia dla karawan wędrujących przez piaski Sahary.
Życie ludzi w oazie na Saharze
Głównymi mieszkańcami oaz są Arabowie. Większość z nich to muzułmanie. Jednakże wbrew przesądom nie są odcięci od cywilizacji.
Życie ludzi w oazie na Saharze

Czym zajmują się mieszkańcy?

Uprawy w oazie dzielą się na trzy piętra. Najwyższe stanowią palmy daktylowe (10-20m) , których sztywne i długie liście (3-5m) osłaniają niższą warstwę upraw przed promieniami słonecznymi. Na pośrednim piętrze rosną drzewa owocowe: cytryny, brzoskwinie, granaty, oliwki i figowce. Najniższe piętro tworzą warzywa: cebula, fasola i pomidory oraz zboża: jęczmień i pszenica. Przed szkodliwym działaniami wiatru chronią je płoty z liści daktylowca. Oprócz tego daktylowiec stanowi kg wytwarza się miód daktylowy. Rolnicy zbierają główne źródło utrzymania rolników. Z daktylów, owoców daktylowca, które rosną w kiściach, zawierają dużo cukrów i mają średnią wagę 5-7 daktyle, gdy przybiorą kolor ciemno brązowy, co zwykle dzieje się w listopadzie. Następnie by wytworzyć ten miód trzeba go wycisnąć z prasowanych soczystych owoców. Z suszonych daktyli otrzymuje się mąkę.

Życie ludzi w oazie na Saharze
Czym zajmują się mieszkańcy?


Jednym z głównych sposobów utrzymania jest handlowanie. W przeszłości miało to charakter pasterstwa koczowniczego. W większości zajmowali się wypasem owiec, kóz i wielbłądów, które albo sami spożywali albo handlowali nimi. Zajmowali się także handlem karawanowym między oazami. Obecni ten styl życia zachował się jedynie u Tuargerów i Berberów. W naszych czasach handluje się odkrytymi na tej pustyni bogactwami naturalnymi - ropą naftowa i gazem ziemnym. Mieszkańcy również sprzedają turystom piasek z pustyni, "róże pustyni", chusty, dywany, arafatki oraz inne drobiazgi. Osadnicy pod kątem turystów organizują liczne wycieczki krajoznawcze, a także wypożyczają dromadery.
Życie ludzi w oazie na Saharze
Jak wyglądają zabudowania w oazie ?
Domy są pomalowane na biało, ponieważ tym sposobem zmniejsza się ilość absorbowanego promieniowania słonecznego. Domy buduje się gęsto, bo dzięki temu dają sobie nawzajem cień, otacza się je również murem. Zazwyczaj w każdej oazie znajduje się meczet.
Życie ludzi w oazie na Saharze
Nil (6671km) jest jedyną stałą rzeką na Saharze. Płynie z Jeziora Wiktorii do Morza Śródziemnego, przez sawannę, pustynię, a przy ujściu tworzy rozległą deltę. Kiedyś, za czasów faraonów Nil pełnił rolę zegara oraz organizera. Rolnictwo starożytnego Egiptu nie mogłoby funkcjonować bez corocznych wylewów Nilu. Ta nadrzeczna osada ma długość ok. 1100 km i szerokość 6-20 km.
Życie ludzi w oazie na Saharze
W nadrzecznej oazie Nilu mieszkańcy uprawiają ryż, bawełnę, kukurydzę, pszenicę, a w delcie Nilu warzywa, sorgo oraz trzcinę cukrową . Tu leżą dwa ważne miasta Kair z siedmioma milionami mieszkańców oraz na wybrzeżu Aleksandria.


Agata Siwirska

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 196
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie