profil

Na podstawie Z głową na karabinie i innych utworów Baczyńskiego scharakteryzuj sytuacje pokolenia kolumbów

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pokolenie Kolumbów pochodzi od nazwy powieści Bratnego „Kolumbowie 20”, która pokazała się w roku 1956. Do grupy apokalipsy spełnionej, ponieważ pod taka nazwą działali:
Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Tadeusz Borowski, Tadeusz Gajcy. Urodzili się oni około 1920r. Pisali wiersze, opowiadania, powieści na temat bólu, cierpienia, jakie przynosi wojna i okupacja. Wszystkie dzieła tworzyli w czasie wojny, a głównym tematem ich twórczości był ból, cierpienie oraz nieogarnięta rozpacz., broniąc ojczyzny wielu z nich zginęło. Śmierć zabrała zarówno Baczyńskiego, jak i Gajcego, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Ich młodości, miłości, życie zostało odebrane wraz z wojną.
Jak większość poetów pokolenia wojennego miała swoje marzenia i życiowe cele.
Postaram się je przedstawić na przykładzie poezji K.K. Baczyńskiego.
K K Baczyński jest autorem wiersza „Pokolenie”. Jest to wiersz, który przedstawia odrażającą wizję świata i całego pokolenia czasów wojny. Poeta wskazuje nam, ze w świecie przemocy nie ma litości, nie mówiąc już o miłości bliźniego czy rachunku sumienia. W przedstawionym świecie w wierszu „Pokolenie” jest pokazany świat pełen przemocy, zła, i gwałtu, wszelkich możliwych do wyobrażenia patologii. Mogłoby się wydawać, że świat przyrody żyje własnym życiem, nikt mu w niczym nie przeszkadza, rządzi się prawem natury, a nie prawami człowieka. Lecz w czasach tak okrutnych człowiek i tam wtargnął ze swoją przemocą.
Najbardziej znanym wierszem K K Baczyńskiego jest wiersz pt. „Z głową na karabinie”. Podmiot opowiada szczęśliwe lata beztroskiego dzieciństwa. Wszelkie plany z przeszłości zostały zniweczone przez wojnę. Bohater stanął przed wyborem udziału w wojnie, z której może już nie powrócić lub pozostania w domowym zaciszu. Jednak decyzja jego nie powinna nikogo dziwić: stanął w obronie ojczyzny, która była dla niego ważniejsza niż szczęśliwe i dostatne życie..
Podsumowując twórczość pokolenia spełnionej Apokalipsy można śmiało powiedzieć, że na przykładzie utworów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wyraźnie widać katastroficzną wizje śmierci, która ukazywana była przez pisarzy z pokolenia Kolumbów.W utworach na ogół występuje atmosfera grozy, przygnębienia i rozpaczy, ale także współczucia. Mimmo tego podkreśla też wartość wiary w zwycięstwo i w nadziei, wiary w lepsze jutro.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty