profil

Biblia i Mity - porównanie kosmogonii ( praca grupowa) (praca oceniona na 80%)

poleca 85% 2577 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stworzenie świata

Zadaniem naszej grupy jest porównanie dwóch tekstów literackich odwołujących się do powstanie świata. Chcielibyśmy przybliżyć kosmogonię świata mitologicznego, oraz biblijnego.
Ze względu na to, że jesteśmy chrześcijaninami bliższy jest nam biblijny obraz powstania świata. Pismo święte mówi, iż świat powstał z woli jedynego, Boga, tak więc tworzenie jest czynem istoty wszechmocnej, natomiast Bóg jest praprzyczyna naszego istnienia. Świat miał być dobry. Powstawał stopniowo, przez siedem dni. Pierwszego dnia Bóg stworzył niebo i ziemię, która była pustkowiem. Nad bezkresnymi wodami unosił się Duch Święty. Można przypuszczać, że jego zadaniem było czuwanie nad dziełem stworzenia. Drugiego dnia Bóg stworzył niebo, kolejnego morza i lądy, następnie rośliny, zwierzęta i człowieka, jako „koronę wszelkiego stworzenia”. To co zostało stworzone przybierało nazwę. Siódmego dnia odpoczywał. W akcie tworzenia Pan wykorzystywał moc słowa. Tworząc każdy nowy element wypowiadał „niech się stanie”.
Miologia za początek świata uważa wyłonienie się z Chaosu pierwszej boskiej pary bogów, Uranosa i Gaji. Jednak to nie oni stworzyli świat, dali jednak początek przyszłym bóstwom. Ziemia rodziła się równocześnie z bogami. Ciała niebieskie, fauna i flora nie miały konkretnego stwórcy ani ustalonego miejsca. Pojawiały się samoistnie, z czasem przybierając odpowiednie kształty.
Na pozór odmienne akty tworzenia maja cechy wspólne. Oba teksty tłumaczą pochodzenie świata od Boga, obrazują powstanie środowiska. Jednak zdecydowanie więcej jest różnic. Najwyraźniej zauważamy różnice w liczbie bogów, oraz sposobie tworzenia człowieka. Biblia mówi, że człowiek powstał na wzór Boga, natomiast w mitologii podań na ten temat jest kilka, między innymi, że człowiek został ulepiony z gliny przez tytana Prometeusza, bądź iż człowieka zrodziła ziemia na podobieństwo gór i lasów. Pismo święte ukazuje pewną harmonie w istocie tworzenia, natomiast świat mityczny jest pozbawiony kolejności.
Biblijny opis stworzenia, dzięki swojej harmonii i konkretnemu zamysłowi zdecydowanie bardziej odzwierciedla nasz pogląd na ten temat.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta