profil

Ważne postacie w dziejach świata - Homer i William Szekspir.

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Homer William Szekspir

Homer (prawdopodobnie VIII w. p.n.e.) był poetą greckim. Nie wiadomo kim dokładnie był, ani kiedy się urodził. Nic nie wiemy o jego życiu, pewne jest tylko to, że był największym z poetów. Bohaterowie jego dzieł - "Iliady" i "Odysei" - od 2700 lat żyją w europejskiej literaturze, muzyce i malarstwie. Królowie oraz zwykli ludzie, ich kłótnie, walki, rozmowy, uczty i zabawy - cała starożytna Grecja staje przed oczami czytelnika. Homer w swoich epopejach opowiada również o religii Greków : o bogach, herosach (czyli bohaterach), o przeznaczeniu rządzącym ludzkim losem. Jednocześnie pokazuje, w czym tkwi wielkość człowieka i jak wiele potrafi on dokonać. Przy tym "Iliada" i "Odyseja" nie są wcale nudnymi, rozwlekłymi opowieściami - to fascynujące historie, pełne przygód i niezwykłych zdarzeń. Są fundamentem kultury europejskiej, która narodziła się w starożytnej Grecji.
Przyczyną wojny trojańskiej było ... jabłko. Napis a nim głosił : "Dla najpiękniejszej". Trojański królewicz Parys przyznał je Afrodycie, bogini miłości. Wdzięczna Afrodyta ofiarowała Parysowi piękną Helenę - żonę króla greckiego. Parys porwał Helenę, a Grecy w odpowiedzi na tę zniewagę wypowiedzieli Troi wojnę.
Sprytny i pomysłowy Odyseusz znalazł sposób na zwycięskie zakończenie wojny. Grecy zbudowali ogromnego, drewnianego konia, a w jego wnętrzu ukryli swoich najdzielniejszych wojowników. Armia grecka odpłynęła. Rankiem Trojanie radośnie wprowadzili niezwykłego konia do miasta. Nocą Grecy wyszli z wnętrza kolosa i otworzyli bramy Troi dla swojego powracającego wojska.

William Szekspir (1564 - 1616) - dramaturg i poeta angielski. Chociaż minęło prawie 400 lat od śmierci Szekspira, teatry wystawiające jego dramaty wciąż pełne są publiczności. Dlaczego utwory napisane tak dawno są do dziś żywe i interesujące ? Dlatego, że Szekspir zawarł w nich prawdę o człowieku. W "Romeo i Julii" opowiada o miłości silniejszej niż śmierć, w "Makbecie" o pragnieniu władzy prowadzącym do zbrodni, w "Królu Lirze" o ludzkiej rozpaczy i samotności. Nikt przed nim ani po nim - Szekspir uważany jest za największego dramaturga wszech czasów - nie umiał tak przejmująco i pięknie przedstawić człowieczego losu. Sam Szekspir jest postacią bardzo tajemniczą. Do dziś uczeni próbują ustalić, czy istniał naprawdę, czy też "Szekspir" to pseudonim kogoś pragnącego ukryć swoje nazwisko. Kimkolwiek był, pozostaje niedościgłym znawcą ludzkiej duszy, geniuszem teatru.
Wszystkie swoje dzieła stworzył Szekspir dla zespołu wędrujących aktorów. Nie dbał o wydanie dramatów drukiem; postarali się o to jego przyjaciele. Ponieważ publiczność oczekiwała wciąż nowych przedstawień, pisał szybko, dostarczając sztuk zespołowi, w którym sam występował.
Najsłynniejszym dramatem Szekspira jest bez wątpienia "Hamlet". Rola duńskiego księcia Hamleta to marzenie wszystkich młodych aktorów. Sam autor grał na scenie teatru "Pod Kulą Ziemską" rolę Ducha ojca Hamleta.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty