Przydatność 50%

Dziecko - bohaterem literackim. Omów różne sposoby kreacji na wybranych przykładach.

Autor: Dodano: 2012-05-09

W romantyzmie dziecko traktowane było jako szczególnie przeznaczone do kontaktu ze światem nadprzyrodzonym, a postać ślepca w literaturze kojarzona była z niepospolitym geniuszem poetyckim (za ślepca uważany był Homer). W ten sposób Krasiński w postaci Orcia koncentruje stereotypy dotyczące prawdziwego twórcy. Dziecko to symbolizuje ideał poety. Chłopiec skazany jest na szaleństwo, ślepotę i wczesną śmierć, ponieważ w Nie-Boskiej komedii wina przodków spada na potomków. Ojciec- hrabia Henryk jest poetą przeklętym i nieszczęśliwym. Porzucił rodzinę, goniąc za romantyczną kochanką. Matka chłopca uważała się za poetkę błogosławioną. W rzeczywistości zajęła się poezją, by mąż do niej wrócił. Zrozpaczona wpadła w obłęd i umarła. Orcio jest kwintesencją romantycznych wyobrażeń o poezji jako chorobie, nawiedzeniu oraz swoistym opętaniu przez siły natury. W wieku 14 lat chłopiec traci wzrok. Jest to piętno prawdziwego poety. Dzięki niemu może doskonalej posługiwać się swoim „wewnętrznym okiem”. Poezja całkowicie wypełnia jego życie, staje się płaszczyzną porozumienia z otoczeniem oraz wyrazem szczególnej wrażliwości. Orcio staje się somnambulikiem i szaleńcem, tworzy wewnętrzny świat równorzędny do rzeczywistości ziemskiej, jest: „żyjący duszą za obrębami ziemi, a ciałem przykuty do ziemi”. Hrabia Henryk nie potrafi uratować wzroku i zdrowia dziecka. W osobach dramatu zawarte jest marzenie Krasińskiego o poezji, sławie i trwałości rodu. Ojciec ofiarowuje lekarzowi pół majątku za wzrok dziecka. Pankracy mówi Henrykowi: „twój syn bliższy grobu niż młodości”. O losie Orcia decydują siły tajemnicze, na które nie ma wpływu ojciec ani ówczesna medycyna. Chłopiec dowiaduje się ze swoich wizji o własnej śmierci. Zaraz potem ginie trafiony przez zabłąkaną kulę w czasie walk o zamek Trójcy Świętej. Orcio słyszy głos matki: „Dziś wieczorem zasiądziesz przy mnie”.
Zupełnie inna jest kreacja dziecka w powieści Przygody Oliwera Twista, której autorem jest Karol Dickens. To typowa powieść wiktoriańska. Akcja rozgrywa się w XIX wiecznej Anglii, początkowo w prowincjonalnym miasteczku, później w Londynie. Wszechwiedzący, trzecioosobowy narrator opowiada o zmaganiach małego chłopca z brutalną angielską rzeczywistością. Począwszy od Przygód Olivera Twista Dickens wielokrotnie poruszał temat dziecka w obliczu strasznego świata nieludzkich ludzi. Oliwer jest sierotą wychowywaną w gminnym sierocińcu. Dziecko cierpi głód, zimno i nieludzkie traktowanie. Nie może liczyć na niczyją pomoc i wsparcie. Matka Oliwera zmarła przy porodzie, nie wiadomo kto jest jego ojcem. Chłopiec jest skazany na potępienie, znienawidzony przez władze gminy, opiekunów z sierocińca, pracodawców- przez cały świat. Po przybyciu do Londynu przez swoją naiwność chłopiec trafia do środowiska przestępczego. Stary przywódca szajki młodocianych złodziei chce nauczyć Oliwera okradać innych, ale próby zdemoralizowania chłopca okazują się daremne.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 4 ... 5 Następna Pokaż wszystko

Załączniki:
Przydatna praca? tak nie 6
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie